Dania jednogarnkowe

Co warto wiedzieć o kurkumie?

W medycynie naturalnej kurkumę wykorzystywano od wieków. W ostatnim czasie naukowcom udało się potwierdzić wyjątkowe właściwości lecznicze tej przyprawy.

Fot. 123RF/Picsel

Kurkuma jest jedną z najbardziej niedocenianych przypraw, którą najczęściej wykorzystujemy jedynie w celu zabarwienia żywności. Cóż, to duży błąd, gdyż przyprawa ta ma również zaskakujący wpływ na nasz organizm.

Kurkuma a cukrzyca

Wyniki eksperymentów mówią, że kurkuma zmniejsza ryzyko pojawienia się cukrzycy u osób w stanie przedcukrzycowym, a osobom chorym na cukrzycę typu 2 kurkuma pomaga kontrolować chorobę. Z badań przeprowadzonych na myszach wynika, że wyciąg z kurkumy znacząco obniża poziom glikemii.  Dr Saraswati Sukumar z Uniwersytetu Johna Hopkinsa, która prowadzi zaawansowane badania na ten temat, uważa, że substancją, która w przyszłości pomoże nam kontrolować chorobę, jest kurkumina - potężny przeciwutleniacz nadający kurkumie żółty kolor. Na niezwykłe właściwości tej przyprawy mogą wpływać również inne substancje w niej zawarte - demetoksykurkumina, bisdemetoksykurkumina i ar-turmeron. Razem mają działać na podobnej zasadzie, jak leki przeciwcukrzycowe.

Reklama

Kurkumą w raka

Naukowcom udało się również udowodnić, iż kurkuma skutecznie łagodzi stany zapalne w organizmie. Dzięki temu przyspiesza gojenie się ran i prawdopodobnie leczy raka! Z przeprowadzonych dotychczas badań wynika, że jedna czwarta nowotworów złośliwych jest wywołana przez chroniczne stany zapalne toczące się w organizmie.

Istnieje niemal 300 publikacji, które potwierdzają antynowotworowe działanie kurkumy. Według nich, substancje zawarte w kurkumie „odnajdują" komórki rakowe w organizmie i sprawiają, że zaczynają same siebie niszczyć i utrudniają im dalsze namnażanie. Nic złego nie dzieje się ze zdrowymi komórkami. W badaniach na myszach odnotowano, że kurkuma działa u nich w przypadku raka skóry, okrężnicy i wątroby. Kurkuma korzystnie wpływa także na stan skóry u osób leczonych za pomocą radioterapii.

Obniża cholesterol i pomaga spalać tłuszcz

Jednak na tym nie kończą się zaskakujące właściwości kurkumy. Okazuje się bowiem, iż ta niepozorna przyprawa ma jeszcze szereg leczniczych właściwości. Dzięki kurkumie nasz metabolizm działa znacznie sprawniej, poziom cholesterolu obniża się, a proces powstawania komórek tłuszczowych zostaje zahamowany. Właśnie z tego powodu przyprawa ta bywa nazywana naturalnym spalaczem tłuszczu. Dodatkowo, sprzyja ona regeneracji organizmu po wysiłku fizycznym, co z pewnością będzie cenną informacją dla wszystkich osób uprawiających sport. Naukowcy odkryli również, że ta przyprawa pomaga w profilaktyce reumatyzmu, cukrzycy oraz choroby Alzheimera. Wystarczy zaledwie łyżeczka dziennie, aby odczuć jej pozytywne działanie.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Sernik bez spodu

Przepis na to ciasto zaczerpnęłam z programu Gordona Ramsaya. Podobno zawsze...

Odsłon: 45

60 min
3
15 min
8
Dania główne Nuggetsy z kurczaka

Smaczny dodatek do obiadu idealnie komponuje się surówką z kapusty . Pokocha...

Odsłon: 2117

30 min
7
30 min
18

Polecane artykuły

Informacje Nieoceniane źródło dobrego białka. Indyk mielony w 7 wersjach

Indyk mielony to mięso, które powinno zagościć w twoim menu. Jest niskokaloryczne, to doskonałe źródłem zdrowego białka, pełne witamin i minerałów....

2
Informacje Marynowany dereń à la oliwki. Co jeszcze można zrobić z derenia?

Czym wyróżnia się dereń i dlaczego warto go wykorzystać w domowych przetworach? Jakie właściwości kryją jego owoce? I co to właściwie jest słynna d...

23
Informacje MC Smart pod choinkę? Sprawdź, dlaczego to dobry pomysł!

Zastanawiasz się nad idealnym prezentem na święta? Chcesz zaskoczyć bliskich czymś nowoczesnym i funkcjonalnym? MC Smart to odpowiedź na Twoje potr...

0
Informacje Jedzenie na poprawę koncentracji w pracy - zdrowe lunchboxy

W dzisiejszym zabieganym świecie, pełnym obowiązków i wyzwań, utrzymanie wysokiego poziomu koncentracji w pracy jest kluczowe dla efektywności i pr...

0