Coca-Cola, Pepsi i oranżada w proszku

Napoje gazowane znamy od dawna. Lubimy je, bo są słodkie i smaczne, ale powinniśmy być ostrożni i pić je z umiarem.

Fot. 123RF/Picsel

W czasach PRL-u piliśmy napój "Ptyś" produkowany w szklanych, litrowych butelkach o barwie zielonej lub brązowej - miał on smak cytrynowy. Sprzedawano również "Cytronetę" i "Cytrynadę", napoje cytrynowe w woreczkach foliowych, które przebijało się słomką. "Polo Cockta" to kolejny produkt tamtych czasów - krajowa namiastka Coca-Coli, do dziś budząca skojarzenia z filmem "Kingsajz", w którym stanowiła eliksir, dzięki któremu krasnoludki mogły mieć ludzkie rozmiary. Sentyment do czasów PRL-u spowodował, że Polo Cockta wróciła na rynek, i ma smak podobny do oryginału. Kolejnym kultowym produktem PRL-u była oranżada w proszku, którą rozpuszczało się w wodzie bądź konsumowało "na sucho", prosto z torebeczki. Dziś, niestety, oranżady w proszku nie możemy już znaleźć w sklepach, ale nadal możemy kupić płynną wersję, która smakuje podobnie.

Wśród napojów gazowanych bez wątpienia najbardziej znana jest cola. Wytwarza się ją z owoców drzewa kola, które zawierają kofeinę; wody, karmelu i dodatków smakowych.

Coca-Cola - lekarstwo na wszystko

Pierwsza była Coca-Cola. W roku 1886 dr dr John S. Pemberton, aptekarz z Atlanty stworzył słodki brązowy syrop, który później rozcieńczył wodą sodową. Sprzedawał ów napój po 5 centów za szklankę, jako lekarstwo na wiele dolegliwości: ból głowy, neurastenię, impotencję a nawet uzależnienie od morfiny. Recepturę Coca -Coli odkupił od Pembertona Asa Griggs Candler, który zaczął sprzedawać ją na szeroko skalę i zarejestrował oficjalnie markę. Od tamtego czasu firma rozwijała się niezwykle dynamicznie, coca cola zalała rynki światowe, stając się jedną z najlepiej rozpoznawanych marek na świecie. W ciągu wielu lat produkcji napoju, pojawiały się jego różne wersje - od coli dietetycznej, słodzonej aspartamem, po cole smakowe: wiśniową, waniliową, pomarańczową, kawową, o smaku cytryny, limonki, i malin; jednak nadal najbardziej popularna jest klasyczna coca-cola. W Polsce smakiem coca coli możemy się cieszyć od roku 1957, choć dopiero w latach 90' ułatwiono nam dostęp do niej.

Pepsi powstało nieco później, bo w roku 1898. Stworzył go aptekarz z Północnej Karoliny, Caleb Bradham, który początkowo sprzedawał napój pod nazwą "Brad's Drink" jako dodający energii i leczący niestrawność. Później nazwę przemianowano na Pepsi Cola, ze względu na obecność w składzie enzymu trawiennego - pepsyny. Początkowo Bradham produkował Pepsi w swojej aptece, w roku 1903 zaś przeniósł produkcję do wynajętego magazynu. Pepsi sprzedawało się świetnie, marka przetrwała nawet Wielki Kryzys, i do dziś jest to największy konkurent Cola-Coli o międzynarodowym zasięgu. Również producenci Pepsi proponowali różnorodność smaków tego napoju- w ciągu wielu lat produkcji wypuszczono na rynki, między innymi: Pepsi Blue Hawaii o smaku cytrynowo-ananasowym, Pepsi Ice Cucumber o smaku ogórkowym i zielonym kolorze, Pepsi White o smaku jogurtu, bezalkoholowe Pepsi Twist Mojito o smaku koktajlu mojito, czy pepsi miętowe. Można było również spróbować Pepsi o aromacie cynamonu, gałki muszkatołowej i kakao, o smaku kawy bądź imbiru, malinowe, cytrynowe i limonkowe. W Polsce Pepsi dostępne jest od lat 70' XX wieku.

Coca-Cola rozpuszcza zęby?

Dziś jednak wiemy, że cola bardziej nam szkodzi, niż jest pożyteczna. Możemy spotkać się z różnymi anegdotami dotyczącymi coli? mówiono, że rozpuszcza zęby i kości. Wiemy na pewno, że zarówno cola jak inne napoje gazowane są wysokokaloryczne, więc spożywanie ich w dużych ilościach może przyczyniać się do otyłości. Naukowcy z greckiego Uniwersytetu Ioannina dowodzą też, że duże spożycie napojów gazowanych powoduje demineralizację kości i problemy z zębami - powoduje to kwas ortofosforowy zawarty w nich. Mało tego, jeśli codziennie pijemy ponad 2 litry coli, tracimy tyle potasu, że może to nawet spowodować chorobę zwaną hipokaliemią - do jej objawów zaliczamy, między innymi, skurcze mięśni, a czasem nawet ich porażenia - może to prowadzić do paraliżu. Objawy te mijają, jeśli przestanie się pić colę i zwiększy ilość potasu w diecie. Znów jednak należy stwierdzić, że jeśli pijemy colę w rozsądnych ilościach, nie stanowi dla nas zagrożenia.

Od kilku lat możemy również kupić wody mineralne w różnych wariantach smakowych. Takie wody to właściwie napoje - produkowane są na bazie wody mineralnej, ale zawierają cukier, dodatki smakowe i konserwanty. Mają mniej kalorii niż zwykłe napoje, i nie zawierają barwników, są więc od nich zdrowsze; ale nie są tak korzystne dla nas jak woda mineralna, w ich skład wchodzi bowiem bardzo mało składników mineralnych. Stanowią alternatywę dla znudzonych zwykłą wodą mineralną, ale nie należy ich pić zbyt wiele.

Niestety, napoje gazowane i wody smakowe nie ugaszą naszego pragnienia w upalne dni, ze względu na dużą zawartość cukru. Ale mimo to, od czasu do czasu, możemy napić się Coca-Coli, choćby po to, by zakosztować produktu, który zawładnął całym światem.

Wykorzystano:
http://en.wikipedia.org/wiki/Coca-Cola

Wikipedia

Telegraph

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Powiew wiosny

Aromatyczna i apetyczna sałatka, chrupiące ogórek, rzodkiewka, kremowe awokad...

Odsłon: 57

30 min
3
Desery Kruche ciast na mące kukurydzianej

Dzisiaj ciasto na mace kukurydzianej z truskawkami. Ciasto proste , szybkie w...

Odsłon: 187

15 min
12

Polecane artykuły

Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

23
Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

311
Informacje Ogórki małosolne na sucho. Tak zrobione wychodzą pyszne i chrupiące

Jak zrobić perfekcyjne ogórki kiszone? W tym sezonie zdecydowanym hitem są ogórki małosolne na sucho. Jakie składniki dodać do tak przygotowanych o...

10
Informacje Biały nalot na ogórkach kiszonych. Czy trzeba je wyrzucić?

Ogórki kiszone zawierają mnóstwo prozdrowotnych właściwości, dlatego powinny gościć w naszej diecie przez cały rok. Na pewno nieraz po odkręceniu s...

25