Fot. 123RF/Picsel
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czego nie łączyć z grejpfrutem
Z pewnością nieraz przestrzegano cię przed łączeniem ogórka i pomidora. Czytając niektóre artykuły na temat tego słynnego duetu, można wywnioskować, że działa on destrukcyjnie na organizm, a obecność obydwu warzyw w tej samej kanapce skazuje cię na ciężkie niedobory witamin. Oczywiście mit ten został dawno obalony, ale nie oznacza to, że szkodliwe połączenia kulinarne w ogóle nie istnieją.
Czego nie łączyć w żywieniu? Lista takich zestawień jest naprawdę długa. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że nie wszystkie doniesienia na ich temat są poparte badaniami naukowymi. Zatem czego nie łączyć w diecie, żeby móc cieszyć się prozdrowotnymi właściwościami poszczególnych składników? Sprawdźmy!
Czego nie łączyć z mlekiem?
Mleko to produkt, który już sam w sobie budzi mnóstwo kontrowersji. Jedni postrzegają je jako niezbędny element zbilansowanej diety, inni natomiast widzą w nim napój o silnym działaniu prozapalnym i wysokiej zawartości alergenów.
Czego nie łączyć z mlekiem? Takich duetów jest całkiem sporo, a jednym z nich jest mleko i cytrusy - w tym zestawieniu staje się ono ciężkostrawne i może powodować wzdęcia. Z tego samego powodu niewskazane jest spożywanie w jednym posiłku mleka i mięsa oraz mleka i bananów.
Jeśli najdzie cię ochota na bananowy koktajl, wybierz jak najbardziej dojrzałe owoce i dodaj do nich przyprawy pobudzające proces trawienia. Najlepszą opcją będzie kurkuma, kminek lub gałka muszkatołowa. Wybór jest naprawdę duży!
Czego nie łączyć z kawą?
Mało kto wyobraża sobie poranek bez aromatycznej kawy. Jedni sięgają po tradycyjny gorzki napar, inni natomiast wzbogacają go o takie dodatki, jak mleko, śmietanka czy syrop. Nie ulega wątpliwości, że kawa wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości, jednak aby móc skorzystać z jej dobroczynnego działania, należy pić ją solo, a nie w formie deseru.
Czego nie łączyć z kawą? Napój ten z pewnością nie tworzy zgranego duetu z nabiałem. Niestety do tej grupy produktów zalicza się również mleko - jego obecność w kawie sprawia, że spożyte wcześniej pokarmy zalegają w przewodzie pokarmowym i pojawia się problem z ich strawieniem. Jeśli nie jesteś w stanie obejść się bez latte czy cappuccino, postaw na napój roślinny o niskiej zawartości białka. Szczególnie polecany jest ten z ryżu lub migdałów.
Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!
Czego nie łączyć z grejpfrutem?
W przypadku grejpfrutów najwięcej mówi się o ich interakcji z lekami. Zawarte w nich związki wykazują wysoką aktywność biologiczną, co w konsekwencji prowadzi do zaburzenia pracy jednego z najważniejszych enzymów wątrobowych - cytochromu P450. Odpowiada on za metabolizm niektórych leków, a pod wpływem grejpfrutów proces ten zostaje zaburzony.
Czego nie łączyć z grejpfrutem? Na liście leków, których nie należy z nim przyjmować, znajdują się m.in. statyny oraz leki immunosupresyjne, przeciwnowotworowe, przeciwzakrzepowe, przeciwkaszlowe, a także te obniżające ciśnienie krwi, stosowane w schorzeniach układu krążenia i działające na ośrodkowy układ nerwowy. Pamiętaj, że powyższe zjawisko nie dotyczy tylko samych owoców, ale również soków z ich zawartością.
Czego nie łączyć z kurkumą?
Podobnie jak w przypadku grejpfrutów, kurkuma nie powinna być spożywana w towarzystwie niektórych leków. W zależności od konkretnego medykamentu przyprawa może nasilać lub osłabiać jego działanie.
Zatem czego nie łączyć z kurkumą? Są to przede wszystkim leki przeciwzakrzepowe i przeciwcukrzycowe. Ostrożność powinni zachować również pacjenci przyjmujący leki przeciwnowotworowe oraz te zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego.
Czego nie łączyć z rybą?
Ryby to źródło cennych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz jodu - pierwiastka niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Okazuje się jednak, że niektóre produkty mogą zaburzać jego wchłanianie, zwłaszcza jeśli zmagasz się ze schorzeniami tego gruczołu.
Czego nie łączyć z rybą? Na pierwszym miejscu niewskazanych składników znajdują się warzywa krzyżowe, takie jak kalafior, brukselka, kapusta czy brokuł. Jeśli najdzie cię ochota na rybny posiłek z jednym z powyższych warzyw, przyrządzaj go w otwartym naczyniu - dzięki temu znacznie zmniejszy się ilość zawartych w nim goitrogenów.
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!
Czego nie łączyć z białkiem?
Czego nie łączyć z białkiem? To zagadnienie z pewnością zainteresuje osoby planujące wdrożyć w życie zasady diety rozdzielnej. Jej głównym założeniem jest spożywanie białkowych i węglowodanowych produktów w oddzielnych posiłkach.
Według propagatora tego modelu żywieniowego, doktora Williama Haya, łączenie składników z obydwu grup utrudnia trawienie i obciąża organizm. Chcesz tego uniknąć? Zatem zrezygnuj z takich dań, jak kotlet z ziemniakami czy kurczak z ryżem.
Czego nie łączyć w diecie? Inne przykłady niekorzystnych duetów
Szukając odpowiedzi na pytanie, czego nie łączyć w żywieniu, warto wrócić do wyżej wspomnianego pomidora i ogórka. Czy dodawanie ich do jednego posiłku naprawdę jest aż tak szkodliwe? Nie, choć prawdą jest, że zachodzą pomiędzy nimi pewne interakcje.
Zielony ogórek zawiera askorbinazę, czyli enzym rozkładający witaminę C. Łączenie go z pomidorem sprawi, że ten ostatni zostanie pozbawiony cennego kwasu askorbinowego. Warto jednak pamiętać, że nie stanie się to zbyt szybko - aby zaszła powyższa reakcja, oba warzywa muszą długo znajdować się w jednej sałatce czy kanapce.
Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko utraty witaminy C w produkach, dodaj do nich odrobinę soku z cytryny - obniży on pH i zneutralizuje działanie askorbinazy. Pomidory i ogórki tworzą smakowity duet, z którego wcale nie musisz rezygnować!
Czego nie łączyć w pokarmach poza wspomnianymi warzywami? Na liście niekorzystnych połączeń nie może zabraknąć herbaty z cytryną. Każdy z tych składników wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości, jednak wspólnie wytwarzają niebezpieczny dla organizmu cytrynian glinu.
Warto podkreślić, że do powstawania powyższego związku dochodzi wyłącznie w przypadku naparu z fusami. Aby uniknąć niekorzystnych reakcji, cytrynę wrzuć do filiżanki dopiero po wyjęciu z niej torebki lub zaparzacza.
Kontynuując temat herbaty - nie dodawaj do niej miodu, gdy ta jeszcze nie wystygła. Temperatura powyżej 70 stopni sprawia, że staje się on zupełnie bezwartościowym produktem. W tej sytuacji nie będziesz mógł skorzystać z jego licznych właściwości, szczególnie cennych w okresie jesienno-zimowym.
Zobacz także:
Dzień buraka 2021: Jak zrobić dobry zakwas na barszcz? »