Dlaczego warto sięgać po tymianek?

Tymianek – znamy go doskonale i często wykorzystujemy w kuchni. Ba, często nawet uprawiamy go w przydomowych ogródkach. Ale czy wiemy, jak wpływa na nasz organizm? Okazuje się, że to niepozorne zioło ma nam do zaoferowania znacznie więcej niż tylko doskonały smak.

Fot. 123RF/Picsel

Ta wywodząca się z basenu Morza Śródziemnego przyprawa coraz częściej gości na naszych stołach. W większości przypadków, po tymianek sięgamy jedynie ze względu na jego smak, jednak warto pamiętać, iż posiada on także zaskakujące właściwości lecznicze. Niezwykłe działanie tymianku sprawiło, iż doceniali go już Starożytni, stosując go w przypadku wielu uciążliwych schorzeń. Współczesne badania zdają się jedynie potwierdzać ich przeczucia - właściwości tymianku mogą nas bardzo zaskoczyć.

Właściwości lecznicze tymianku

Włączając tymianek do naszej diety, zyskujemy źródło wielu cennych substancji odżywczych. Spośród nich na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim tymol - olejek eteryczny, któremu tymianek zawdzięcza swój charakterystyczny zapach. Substancja ta posiada bardzo silne właściwości antybakteryjne, dlatego napary z tymianku z powodzeniem możemy stosować jako środek odkażający. Co więcej, dzięki swoim właściwościom, tymol przynosi ulgę w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych oraz przewlekłego i uciążliwego kaszlu.

Tymianek jest także fantastycznym źródłem flawonoidów, czyli przeciwutleniaczy, należących do grupy fenoli, które w naturalny sposób wspierają oczyszczanie organizmu z toksyn i wolnych rodników. Substancje te mają także działanie antygrzybiczne oraz przeciwzapalne. Są one niezwykle cenne ponieważ, obniżają ciśnienie krwi, usuwają szkodliwe substancje z naszego ciała, wspomagają procesy regeneracyjne komórek oraz spowalniają proces starzenia się.

W tymianku znajdziemy również spore ilości żelaza, wapnia, selenu, magnezu, manganu i potasu. Pierwiastki te są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, gdyż odpowiadają m.in.: za prawidłową strukturę kości, regulację pracy tarczycy, wzmocnienie odporności i poprawne funkcjonowanie układu nerwowego.

W medycynie naturalnej tymianek bywa bardzo często wykorzystywany, jako środek leczący różnego rodzaju dolegliwości żołądkowe i wątrobowe. Preparaty przygotowane na jego bazie zaleca się przede wszystkim w przypadku podrażnienia jelit, nieżytu żołądka, biegunki. Okłady i płukanki tymiankowe zaleca się również w przypadku reumatycznego bólu stawów i bólu zębów.

Reklama

Tymianek - zastosowanie w kosmetyce

Włączenie tymianku do codziennej diety zagwarantuje nam nie tylko zdrowie, ale także urodę. To niepozorne zioło, z racji silnych właściwości odkażających, poleca się osobom o cerze tłustej i trądzikowej. Wyciąg z tymianku jest od bardzo dawna uznawany za jeden z najskuteczniejszych środków w leczeniu łupieżu. Poleca się go również w przypadku nadmiernego przetłuszczania się włosów.

Kiedy tymianek może zaszkodzić?

Mimo tak licznych zalet, warto pamiętać, że w niektórych przypadkach tymianek może nam zaszkodzić. Przede wszystkim powinny uważać na niego kobiety w ciąży. W tym wypadku niebezpieczny może być przede wszystkim olejek tymiankowy, który może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu, a w skrajnych wypadkach może doprowadzić do wczesnego porodu.

Warto również pamiętać, że spożywanie tymianku w bardzo dużych ilościach może stać się przyczyną występowania alergii błon śluzowych i naskórka. Z tego względu osoby wrażliwe powinny ostrożnie wprowadzać go do swojej diety.

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
2
Przekąski sandwicz z bekonem

Uwaga! Szykuje się niezła wyżerka! Propozycja kanapek przygotowanych na grubo...

Odsłon: 129

wszystkie
12
Zupy zupa szczawiowa

..zupa szczawiowa najlepsza ze szczawiu prosto z ogrodu; więc przed koszeniem...

Odsłon: 69

15 min
5
30 min
35

Polecane artykuły

Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

2