Dania jednogarnkowe

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm – spożywamy zdecydowanie zbyt dużo soli, przez co jesteśmy podatniejsi na różnego rodzaju choroby. W jaki sposób możemy ograniczyć ten składnik w naszej codziennej diecie?

Fot. 123RF/Picsel

Sól jest niezbędna do zachowania równowagi elektrolitowej oraz poprawnego przebiegu różnych procesów chemicznych w naszym organizmie. Ponadto, dzięki niej, nasz układ nerwowy i mięśniowy może sprawniej działać. Co ciekawe, niedobór soli w organizmie, podobnie jak jej nadmiar, może powodować problemy z ciśnieniem tętniczym.

Gdy wprowadzamy do naszego organizmu zbyt dużo soli, znacząco wzrasta ryzyko wystąpienia szeregu chorób. Najczęstszym przypadkiem jest nadciśnienie tętnicze, spowodowane zatrzymaniem wody w organizmie. Z tego samego powodu mogą wystąpić różnego rodzaju obrzęki oraz zaburzenia w pracy systemu wydalniczego. Niestety, na tym nie kończy się lista negatywnych skutków jedzenia zbyt dużej ilości soli. Poza nadciśnieniem, znajdziemy na niej również udary mózgu, zawały serca, miażdżycę, osteoporozę i raka żołądka. Zdaniem niektórych naukowców nadmiar soli w diecie może odpowiadać również za występowanie cukrzycy typu II, chorób nerek oraz niekontrolowany wzrost wagi.

Dziennie, powinniśmy spożywać około 5 gramów (dane dotyczą dorosłego człowieka). Niestety, okazuje się, że bardzo ciężko jest kontrolować spożycie soli, gdyż znajduje się ona niemal w każdym produkcie spożywczym. Uważa się, że najwięcej sodu znajduje się w zupach w proszku, kostkach rosołowych, serach żółtych, czy słonych wędlinach i kiełbasach. Soli nie unikają także producenci naszych ulubionych przekąsek: chipsów, paluszków lub orzeszków. Naukowcy dowodzą, że zjedzenie kilku produktów z powyższej listy może z nawiązką pokryć dzienne zapotrzebowanie organizmu na sól.

Warto więc podejść do tematu świadomie i racjonalnie. Nie możemy wykluczyć soli z naszej diety, ale nie możemy konsumować jej w nieograniczonej ilości. Trzeba więc znaleźć złoty środek, na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, dzięki którym bez większego wysiłku zapanujemy nad ilością spożywanej przez nas soli.

Pobierz aplikację smaker

1. Unikaj żywności wysokoprzetworzonej

Pierwszym i najistotniejszym krokiem będzie wyeliminowanie z naszego codziennego jadłospisu żywności wysoko przetworzonej. Warto postawić na świeżość i naturalność. Zrezygnuj z wszelakich dań gotowych, przeznaczonych jedynie do odgrzania. To w nich skupione są pokłady soli. Im więcej składników prosto z natury, tym lepiej dla ciebie.

2. Postaw na produkty wysokiej jakości

Wiele osób twierdzi, że kuchnia bez soli oznacza mdłe i nieciekawe dania. Jeśli nie chcesz rezygnować całkowicie z jej użycia, postaw na lepszą jakość tego składnika. Zamiast białej, oczyszczonej ze wszystkich wartości, wybierz różową sól himalajską lub morską. Ta mała zmiana poprawi funkcjonowanie twojego organizmu, a nie pozbawi twoich potraw smaku. Zdecydowanie dobrym wyborem będzie sól kamienna, która zawiera między innymi magnez i żelazo.

3. Bazylia, rozmaryn, lubczyk - twoi sprzymierzeńcy

Osobom ograniczającym spożycie soli z pomocą przychodzą zioła i przyprawy. To właśnie dzięki nim zadbasz o prawidłowe funkcjonowanie twojego organizmu, jak i intensywny o smak dań. Jako alternatywa dla soli idealnie sprawdzi się mieszanka bazylii i rozmarynu lub też pietruszka wymieszana ze szczypiorkiem i majerankiem. Doskonałym wyborem będzie również estragon i lubczyk. Nie dość, że nadadzą potrawie "słony" smak, to jeszcze wzbogacą ją o ciekawy i oryginalny aromat. Warto pamiętać, że ostre dania zazwyczaj nie potrzebują dodatkowego dosalania. Sednem stają się więc smaki orientalne, np. kurkuma, czy papryczka chili. Spróbujcie dodać je do sałatek, a zobaczycie jak bardzo wpływa to na finalny smak potrawy. Co ciekawe, smak kwaśny, podobnie jak pikantny, jest konkurencyjny dla słonego, dlatego też do dań bez soli warto dodać sok z cytryny, ocet balsamiczny lub imbir.

4. Unikaj mieszanek przypraw

Pamiętaj żeby unikać gotowych mieszanek przypraw. Wbrew pozorom, nawet w mieszance ziół można doszukać się sporych ilości soli, którą chcemy ograniczyć. Nie używajcie też przypraw przeznaczonych do konkretnych dań, np. do kurczaka, do pizzy, czy do grilla. Dużo lepszym rozwiązaniem okaże się stworzenie własnego połączenia. Lepiej jest np. ususzyć włoszczyznę, niż używać popularnych przypraw w postaci "jarzynki". Jeśli chcesz otrzymać żółty kolor swojej przyprawy, dodaj do niej kurkumę i już! Miej na uwadze, że wszelkiego rodzaju sosy, płynne przyprawy również zawierają sporą ilość soli. Jeśli chcesz ugotować rosół jak u mamy, włóż do garnka lubczyk i sporą ilość warzyw. Efekt murowany.

5. Gotuj warzywa nieosolonej wodzie

Sprytnym sposobem na ograniczenie spożywanej soli, jest krótkie gotowanie warzyw w wodzie bez soli. Co ciekawe, nieosolony płyn zacznie wrzeć szybciej. Mała ilość wody spowoduje szybsze ugotowanie składników. Pamiętajmy, że długie gotowanie zwłaszcza warzyw wytrąca z nich wszystkie składniki naturalne.

Tekst: Paulina Białożyt

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
5
15 min
7
Pieczywo Chlebek korzenny

Chlebek korzenny łatwy i pyszny w przygotowaniu. Taki chleb piekę od kilku la...

Odsłon: 175

15 min
6
Ciasta Piernik dojrzewający

Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...

Odsłon: 1609

30 min
17
Dodatki Patent na obieranie jajek

Chciałam się podzielić z Wami fajnym i prostym sposobem obierania jajek. Taki...

Odsłon: 358

15 min
10

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

0
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8