Do góry

Newsy

Pięć produktów, które zakłócą twój sen

Trudno zasnąć, gdy kiszki grają marsza. Wówczas bardzo często sięgamy po różnego rodzaju przekąski, które mają za zadanie jak najszybciej zaspokoić nasz głód. Warto jednak pamiętać, że nie każda z nich zagwarantuje nam później zdrowy sen.

Fot. 123RF/Picsel

Wielu z nas uważa, że zjedzenie wieczornego posiłku jest największą zbrodnią przeciwko zdrowemu odżywianiu. Dosyć niesłusznie utarło się przekonanie, że zjedzenie kolacji stanowi niemal najprostszy sposób na zyskanie dodatkowych kilogramów. Owszem, zjedzenie obfitego posiłku tuż przed położeniem się spać, nie jest dobrym pomysłem. Jednak równie nierozważnym jest spożywanie ostatniego posiłku w okolicach godziny 15 - naszemu organizmowi po prostu w pewnym momencie braknie paliwa. Specjaliści do spraw żywienia w większości zgadzają się, iż kolacja zjedzona 2-3 godziny przed snem nie powinna zaszkodzić naszej sylwetce, dlatego nie powinniśmy się jej obawiać. Warto jednak wiedzieć, że istnieją produkty, których absolutnie nie powinniśmy zjadać wieczorem, gdyż w ten sposób zapomnimy o spokojnym śnie i nienagannej sylwetce. Oto niektóre z nich.

1. Słone paluszki

Paczka paluszków wydaje się być idealnym kompanem wieczornego lenistwa. Niestety, chociaż umili nam czas spędzony przed telewizorem, z pewnością nie ułatwi nam zaśnięcia. Dzieje się tak, ponieważ zostały one wykonane z białej mąki, która ma bardzo wysoki indeks glikemiczny. W ten sposób spowodujemy nie tylko odkładanie się w naszym organizmie tłuszczu, ale również nagły skok cukru we krwi, co całkowicie zakłóci dobowy rytm naszego ciała.

2. Płatki

Gdy nie możemy zasnąć, miseczka gorącego mleka ze słodkimi płatkami wydaje się być naprawdę dobrym rozwiązaniem. Nic bardziej mylnego! O ile nie zajadacie się naturalnymi płatkami zbóż, a wybieracie raczej wysoko przetworzone produkty, narażacie się na przyjęcie naprawdę potężnej dawki cukru. Nagły skok tej substancji we krwi spowoduje, że jeszcze przez długie godziny nie będziecie mogli zasnąć. Warto również pamiętać, że wieczorem nasz metabolizm zwalnia, dlatego też nagły wzrost cukru we krwi może spowodować odkładanie tkanki tłuszczowej.

3. Jogurty owocowe

Dla wielu osób jogurt wydaje się być idealnym rozwiązaniem, jeśli poszukujemy lekkiej przekąski na wieczór. Niestety, to błąd. O ile nie przygotowaliśmy samodzielnie takiego jogurtu, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że producenci dodali do niego naprawdę potężną porcję cukru. Substancja ta nie tylko wyjątkowo nas pobudza, ale również bardzo łatwo odkłada się w postaci tłuszczu. Zwłaszcza jeśli spożyjemy ją w godzinach wieczornych, gdy nasz metabolizm nie pracuje już tak sprawnie jak w ciągu dnia.

Reklama

4. Lody

Podczas wieczornego seansu filmowego wiele osób chętnie sięga po smakowite lody. Niestety, chociaż smaczne, lody powodują ten sam problem, co płatki. Bardzo szybko podnoszą poziom cukru we krwi, co skutecznie uniemożliwi nam zaśnięcie. Co więcej, lody zawierają w sobie także całkiem sporo tłuszczu, co również zmusi nasz układ trawienny do wytężonej pracy, a w efekcie zaowocuje nieprzyjemnymi wzdęciami lub skurczami.

5. Ciemna czekolada

Chociaż jest to zdecydowanie najzdrowszy rodzaj czekolady, bogaty w antyoksydanty, zjedzenie jej późnym wieczorem, tuż przed położeniem się spać, nie jest najlepszym pomysłem. Warto wiedzieć, że czekolada jest naturalnym źródłem pobudzających substancji, takich jak kofeina lub teobromina. W związku z tym, zjedzenie zbyt późno kilku kostek ciemnej czekolady może spowodować, że jeszcze przed długi czas nie zmrużycie oka. Co więcej, zakłócenie w taki sposób naturalnego, dobowego rytmu organizmu może zaowocować przewlekłym zmęczeniem, a nawet wzrostem wagi.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń