Do góry

Newsy

Sękacz - jak zrobić ten podlaski przysmak?

Słynny przysmak Podlasia goszczący na polskich stołach podczas świąt i wesel. Charakteryzuje się niezwykłym smakiem, sposobem przygotowania i wyglądem. Jaka kryje się za nim historia i w jaki sposób można zrobić go samodzielnie w domu?

Fot. 123RF/Picsel

Dziad, bankuch, kołacz czy sękacz? Bez względu na to, jakim określeniem się posłużymy, będziemy nawiązywać do tego samego, niezwykłego wypieku, który wiąże ze sobą niezwykłą historię i wieloletnią tradycję.

Reklama

Często jest określany mianem ciasta idealnego. Sprawdza się na każdą okazję, jest przygotowywany z okazji świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy.

Można go spotkać na weselach, ucztach i przyjęciach w gronie rodziny oraz znajomych. Skąd pochodzi przepis na ten cymes?

Tradycja

Sękacz jest jednym z najbardziej cenionych wypieków na terenie Podlasia, Kaszub i Suwalszczyzny. Przepis na ten niezwykły deser pochodzi od naszych zachodnich sąsiadów, a dokładniej z Niemiec. Pierwszą wzmiankę na jego temat badacze odnotowali w 1682 roku.
Do naszego kraju przysmak ten zawitał dopiero na przełomie XIX i XX wieku. W tamtych czasach wiedzę na jego temat można było posiąść z książek kucharskich, gdzie występował jako wyrób cukierniczy pod nazwą „baumkuchen".
Obecnie miano „stolicy" tego wypieku objęła miejscowość o nazwie Huszcza. Z biegiem czasu sękacz na dobre wpasował się w nasze zwyczaje, osiągając przy tym ogromną popularność. W 2006 roku został wpisany na listę produktów tradycyjnych.
Co ciekawe, deser ten jest znany i wypiekany również w innych krajach, m.in. we Francji, Rumunii, Szwajcarii, na Węgrzech i Litwie, a nawet w Japonii.

Weź udział w konkursie i wygraj 1000 zł!

Wygląd

W przeciwieństwie do innych ciast kołacz zazwyczaj przybiera nieregularny kształt walca o rozszerzającej się podstawie. Jest stosunkowo wysoki. Może sięgać od 20 do nawet 40 cm. Jego rozmiar zależy od wielkości wałka, na którym jest wypiekany.
Swój niepowtarzalny wygląd zawdzięcza niezwykłemu sposobowi produkcji, polegającemu na nalewaniu ciasta na wałek, który w poziomej pozycji jest obracany i opiekany nad ogniskiem z każdej strony. Cała procedura przypomina sposób przygotowania kebaba. Proces pieczenia ciasta trwa około 3-4 godziny. Po tym czasie nabiera on sprężystej konsystencji i niezwykłej kruchości.
Gotowy sękacz ma piękny, złocisty kolor. Po przekrojeniu można zauważyć sęki w jasnobrązowym kolorze, które wyglądem przypominają słoje drzewa.

Sposób przygotowania

Chcąc uzyskać niepowtarzalny smak i aromat do jego produkcji, warto wykorzystać składniki najwyższej jakości, bez barwników i sztucznych dodatków. Jego recepturę można przyrównać do biszkoptu, a to za sprawą produktów, z których jest przyrządzany oraz sposobu ich łączenia. Do niezbędnych składników tego wypieku należą: jajka, mąka i cukier. W przeciwieństwie do biszkoptu, do ciasta na sękacz powinniśmy wykorzystać również dobrej jakości masło. Po połączeniu wszystkich elementów ciasto jest gotowe do przelewania na wałek i pieczenia. Tak przygotowany zachowuje świeżość nawet do dwóch miesięcy.

Jeśli nie posiadacie specjalnego urządzenia do wypiekania sękaczy i nie dysponujecie miejscem na przygotowanie specjalnego paleniska, nic straconego. Domowego kołacza możecie zrobić również w domowych warunkach. Jak się do tego zabrać? Zaczerpnijcie wiedzy z przepisów naszych użytkowników.

 

1. Sękacz domowy

Fot. Torcikowo na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Sękacz z tortownicy

Fot. ilovebakepl na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Sękacz z blaszki

Fot. Arabelka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Sękacz a'la zebra

Fot. Honorata27 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Sękacz z kombiwara

Fot. Lopsy na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe

zdjecie uzytkownika

Wacek-Sawicki 10 maja Bardzo proszę na nazywać ciasta wypiekanego w tortownicy, blaszce czy z kombiwara sękaczem. Wypiekane w ten sposób ciasta nigdy nie będą sękaczem.

1 Kto głosował? | Odpowiedz

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń