Czy szpinak i wątróbka są lekiem na raka? / fot. 123RF.COM
Szpinak, zjadany ze smakiem przez znanego z kreskówek Popeye'a, okazuje się nie tylko źródłem żelaza, ale też bronią w walce z rakiem płuc. Również wątróbka jest dla nas cenna nie tylko ze względu na zawarte w niej żelazo. Potwierdzają to badania z 2013 roku.
Według jednego z badań, prowadzonego przez Jun Ying i współpracowników, opublikowanego w 2013 roku w internetowym czasopiśmie naukowym „PLOS ONE", szpinak i inne produkty żywnościowe zawierające związek chemiczny o nazwie betaina i jego prekursora, cholinę, zmniejszają ryzyko pojawienia się raka płuc u palaczy. Dotyczyło to zarówno osób, które były palaczami w trakcie trwania badania (zmniejszenie ryzyka aż o 49 proc.), jak i tych, którzy wcześniej rzucili palenie (zmniejszenie ryzyka o 30 proc.). Przebadano prawie 3 tys. osób chorych na raka płuc i również prawie 3 tysiące osób z grupy kontrolnej. Produkty zawierające betainę miały silniejsze działanie przeciwrakowe niż produkty zawierające cholinę, choć i one nie były bez znaczenia.
Co ciekawe, zawartość betainy i choliny w diecie osób niepalących (tak w badaniu określano osoby, które w całym swoim życiu wypaliły mniej niż 100 papierosów), nie wpływała na ryzyko wystąpienia u nich raka płuc.
30 przepisów na dania ze szpinaku. Kliknij!
Betaina i cholina - co to takiego?
Cholina to substancja witaminopodobna (kiedyś zaliczana nawet do witamin z grupy B) prekursor betainy, co oznacza, że zamienia się w betainę pod wpływem reakcji chemicznych zachodzących w organizmie, a konkretnie w wątrobie i nerkach. Cholina jest potrzebna w organizmie do syntezy fosfolipidów budujących błony komórkowe organizmu, metabolizmu grup metylowych oraz neurotransmisji, czyli przesyłania impulsów nerwowych. Betaina natomiast między innymi stabilizuje strukturę białek w organizmie.
U zdrowego mężczyzny, stosującego dietę bogatą w kwas foliowy i witaminę B12, ale nie zawierającą choliny, z czasem pojawia się stłuszczenie i uszkodzenie wątroby. U osób (zarówno mężczyzn jak i kobiet) żywionych pozajelitowo, za pomocą mieszanek nie zawierających choliny, także doszło do podobnych zaburzeń. Jest to więc substancja niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu także u osób niepalących.
Dieta dla palaczy
Według powyższych badań, dieta dla palaczy, zmniejszająca ryzyko wystąpienia u nich raka płuc, powinna obfitować w:
- otręby,
- kiełki pszenicy,
- szpinak,
- wątróbkę,
- jajka.
Zapotrzebowanie na cholinę dla mężczyzny to 550 mg na dzień. Wystarczy więc zjeść nieco ponad 100 g wątróbki wołowej, aby zaspokoić wymagania organizmu danego dnia.
Uwaga! Dieta nie zmniejszy ryzyka choroby do zera, które u palących i tak będzie wyższe niż u niepalących. Palenie papierosów nadal może wywołać raka płuc i inne nowotwory, a także negatywnie wpływać na zdrowie. Jeśli jednak trudno jest zerwać z nałogiem, warto wzbogacić swoją dietę o powyższe składniki, pamiętając oczywiście o tym, że dieta powinna być zróżnicowana.
O co chodzi z tym cholesterolem? Kliknij!
Zobacz też: Szpinak w dressingu sezamowym, Jak przyrządzić smaczne dania z wątróbki?
Anna Wiśniewska/Smaker.pl
Źródła: plosone.org, nutritiondata.self.com, nutrition.highwire.org