Zielona kuchnia

Ileż to razy czytając przepisy napotkaliśmy w składnikach świeżą bazylię czy kolendrę? W takich sytuacjach często sięgamy po torebkę z suszonymi ziołami. Błąd! Smaku i aromatu świeżych ziół nic nie zastąpi! Dodatkowo są bardzo zdrowe oraz wyjątkowo proste w uprawie, także w warunkach domowych.

Fot. 123RF/Picsel

Smak i aromat zioła zawdzięczają olejkom eterycznym, które podczas suszenia w sporej mierze ulatniają się. Dlatego producenci ziół suszonych wzmacniają ich smak i zapach różnymi środkami chemicznymi, a także solą.  Jeśli zdecydujemy się na domowa hodowlę ziół, nie tylko otrzymamy produkt świeży, ale także zdrowy.

Po zaopatrzeniu się w doniczki i odpowiednią ziemię, wybieramy te zioła, które chcemy wyhodować. Najlepiej sięgnąć po takie, jakich używamy najchętniej. Cztery, pięć gatunków powinno w zupełności wystarczyć.

Najlepszym miejscem dla naszego "ziołowego ogródka" będzie kuchenny parapet, koniecznie nasłoneczniony. Zioła bowiem wymagają ciepła i słońca, a my z kolei oczekujemy od ziół pięknego aromatu. Zatem kuchnia wydaje się miejscem idealnym.

Ustawiając zioła na parapecie musimy pilnować odpowiedniej temperatury, np. zimą dbać o to, by nie przemarzły. Zatem, jeśli będziemy wietrzyć kuchnię, doniczki należy przestawić. Gdy zioła zaczną wschodzić, należy oprzeć się pokusie zbyt wczesnych zbiorów. Dopiero te w pełni rozwinięte możemy zacząć ścinać i wykorzystywać w kuchni. Należy jednak pamiętać, że nadmierna eksploatacja może sprawić, że doniczki zbyt szybko zaczną świecić pustkami. Nie powinniśmy więc zrywać zbyt wielu gałązek naraz - najlepiej jest ścinać zioła z góry, co jednocześnie będzie stymulowało ich wzrost.

Smaker radzi: Najbardziej aromatyczne są zioła kwitnące!

Najczęściej wykorzystujemy zioła siekając je i dodając do potraw. Złotą zasadą jest dodawanie ziół pod sam koniec gotowania, by zachować pełen smak i aromat. A jak przechowywać zioła? Zioła można lekko zrosić wodą i po prostu zamrozić. Można też je drobno posiekać, wsypać do pojemnika na kostki lodowe, a następnie zalać wodą i zamrozić. W razie potrzeby wystarczy dorzucić jedną, dwie takie kostki do potrawy. Zioła możemy także zasuszyć. W tym celu zrywamy całe gałązki i wieszamy w przewiewnym miejscu. Następnie kruszymy i przechowujemy w szczelnie zamykanych pojemnikach.

 

Smaker radzi: Świeżą miętę możemy zamrozić w pojemniku na lód -

stworzy efektowny dodatek do chłodzonych napojów i drinków.

 

Które zioła polecamy?

Bazylia Niezastąpiony dodatek do dań kuchni włoskiej. Doskonale pasuje do pomidorów. Roślina bardzo aromatyczna i jednocześnie prosta w uprawie. Poprawia trawienie, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Koi zszargane nerwy, podobnie jak melisa. Na Haiti jest to ziele poświęcone bogini miłości.

Wypróbuj przepisy z wykorzystaniem bazylii>>

Oregano Towarzyszy bazylii w przyprawianiu potraw o włoskim rodowodzie. Doskonale podkreśla smak owoców morza. Oregano wykorzystuje się także do aromatyzowania likierów i wermutów. Jest to składnik mieszanki ziół prowansalskich. W zielarstwie stosowana jako środek wykrztuśny, dezynfekujący i oczyszczający. Olejek tymolowy, który zawiera oregano, wykorzystuje się do płukanie gardła. W dawnych czasach oregano wykorzystywano do barwienia tkanin.

Zobacz, do jakich potraw można wykorzystać oreagano >>

Pietruszka Doskonały dodatek do zup. Korzeń wchodzi w skład włoszczyzny, a części zielone nadają wywarom koloru. W kuchni polskiej wykorzystywana także jako dodatek do gotowanych ziemniaków. Częsty zamiennik bazylii. Świeża pietruszka to bogate źródło witaminy C oraz żelaza. Wzmacnia odporność, wzmaga apetyt i zapobiega anemii. Do jakich potraw można dodać pietruszkę? Sprawdź >>

Szałwia Najlepiej sprawdza się w daniach mięsnych. Dodawana w niewielkiej ilości podkreśla smak dziczyzny, jagnięciny, cielęciny a także ryb. Niemcy upodobali sobie doprawianie nią węgorzy. Świetnie sprawdza się także jako dodatek do serów i jaj. Dobrze łączy się także z cebulą i czosnkiem. Zdrowotnie wykorzystywana do leczenie infekcji jamy ustnej. Starożytni Rzymianie uważali ja za świętą roślinę i mawiali: u kogo szałwia w ogrodzie, tego śmierć nie ubodzie.

Kolendra Zioło o bardzo szerokim zastosowaniu. Dodaje się je zarówno do ciast i pierników, jak i do sosów, zup, ryb czy mięs, a zwłaszcza do wieprzowiny, indyka oraz jagnięciny. Kolendra wchodzi w skład mieszanki curry. Wykorzystywana jest także jako dodatek do guacamole. Bogate źródło witamin A, B, i C. W kuchni wykorzystuje się także nasiona kolendry, które przed zmieleniem są prażone.

Wypróbuj przepis na Zupę z soczewicą z dodatkiem świeżej kolendry >>

Trawa cytrynowa Popularna w kuchni azjatyckiej, a także afrykańskiej i południowoamerykańskiej. Doskonała przyprawa do ryb i owoców morza. Niezastąpiona w curry, orientalnych zupach i sosach do mięs. Używana także do aromatyzowania herbat oraz deserów. Orzeźwia, lekko rozgrzewa i zwiększa zdolność koncentracji. Napar z trawy cytrynowej jest bazą dla popularnego azjatyckiego napoju, który jednocześnie leczy stany zapalne gardła i jamy ustnej.

 

Bartosz Rumieńczyk

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
4
15 min
1
Dodatki brokuły z masłem orzechowym

Podane w ten sposób brokuły są wspaniałym pomysłem na kolację. Delikatność wa...

Odsłon: 63

30 min
4

Polecane artykuły

Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

22
Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

308
Informacje Ogórki małosolne na sucho. Tak zrobione wychodzą pyszne i chrupiące

Jak zrobić perfekcyjne ogórki kiszone? W tym sezonie zdecydowanym hitem są ogórki małosolne na sucho. Jakie składniki dodać do tak przygotowanych o...

10
Informacje Biały nalot na ogórkach kiszonych. Czy trzeba je wyrzucić?

Ogórki kiszone zawierają mnóstwo prozdrowotnych właściwości, dlatego powinny gościć w naszej diecie przez cały rok. Na pewno nieraz po odkręceniu s...

25