Do góry

Newsy

Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim zaczniesz robić przetwory

Na sklepowych półkach, o każdej porze roku znaleźć możemy całą gamę słodkich przetworów. Kuszą nas dżemy, powidła, marmolady czy syropy z egzotycznych owoców. Jednak gwarantujemy, że nic w zimie nie będzie smakować tak dobrze, jak własnoręcznie przygotowane przetwory.

Fot. 123RF/Picsel

Pewnie zastanawiacie się, po co samemu przygotowywać przetwory skoro możemy iść do sklepu i wybrać to, na co akurat mamy ochotę? Otóż, przygotowywanie dżemów lub soków w domu jest przede wszystkim ekonomiczne. W sezonie owoce są bardzo tanie - za dosłownie parę złotych jesteśmy w stanie kupić dużą ich ilość, z której przygotować możemy przetwory do kilku sporych słoików. Prócz oszczędności, samodzielne produkowanie słodkich zapasów na zimę jest gwarancją ich dobrej jakości. Bowiem do przygotowania przetworów sami wybieramy owoce, wiemy skąd pochodzą, jak smakują, i ile trafiło do naszych przetworów (gotowe produkty często zawierają tylko do 40 proc. owoców).

Jeśli chcemy więc być ekonomiczni i zdrowi, powinniśmy zacząć zapełniać spiżarniane półki własnymi wyrobami. Zanim jednak pobiegniecie do ogródka lub na targ po owoce, musicie poznać kilka prostych zasad, dzięki którym wasze przetwory będą perfekcyjne!

Po pierwsze: Owoce najwyższej jakości

Kluczem do doskonałych przetworów są oczywiście pyszne owoce. Wybierajmy te, na które akurat jest pełnia sezonu. Najlepszej jakości, z wiadomego pochodzenia, ekologiczne, które nie były niczym pryskane. Owoce do przerobienia na marmolady, konfitury i powidła muszą być świeże, dojrzałe, niepoobijane i bez żadnych plamek. Jedynie do dżemów możemy użyć tych mniej „doskonałych".

Owoce powinniśmy wykorzystać do przygotowania przetworów jeszcze tego samego dnia, w którym zostały zakupione. Trzeba je dokładnie przejrzeć i wyeliminować niezdrowe - w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że jeden nadpsuty owoc spowoduje uszkodzenie całej reszty. Gdy już wybierzemy owoce do przetworzenia, musimy je dokładnie umyć i osączyć.

Pobierz aplikację smaker ciasta i desery

Po drugie: Odpowiednie przygotowanie naczyń

Kolejnym krokiem na drodze do idealnych dżemów, konfitur i marmolad jest odpowiednie przygotowanie słoików, w których będziemy przetrzymywać nasze słodkości. Aby przetwory się nie popsuły i na długo zachowały swój smak, pojemniki powinny być sterylne. Najlepiej jeśli słoiki i zakrętki umyjemy najpierw detergentem. Następnie przepłuczemy je wrzątkiem (pamiętajmy, aby słoiki odstawić do wyschnięcia, pod żadnym pozorem nie można przecierać ich wnętrza szmatką, gdyż może ona pozostawić włókna na ściankach) lub wyprażymy w piekarniku. Wystarczy, że włożymy do zimnego piekarnika suche słoiki i zakrętki, następnie nastawimy go na 120 st. C. Słoiki powinniśmy wyprażać przez 5 minut, od momentu gdy piecyk osiągnie pożądaną temperaturę. Po tym czasie wyłączamy piekarnik i czekamy, aż ostygnie.

Po trzecie: Trzymaj się przepisu

Z przetworami jest tak samo jak z deserami. Aby wyszły idealnie, należy dokładnie trzymać się gramatur zawartych w przepisie. Jeśli dodamy do dżemu za mało cukru, istnieje ryzyko, że przetwory się zepsują, zanim zdążymy je otworzyć. Jeśli zaś dodamy za dużo, wyjdzie nam galaretka. Oprócz ilości dodawanego cukru bardzo istotnym jest również przestrzeganie czasu pasteryzacji.

Pobierz aplikację smaker

Po czwarte: Wybierz odpowiednią metodę konserwacji

Końcową fazą przygotowywania przetworów jest ich pasteryzacja - ma ona za zadanie zakonserwować dżemy tak, aby pozostały świeże na długi czas.

Klasyczna pasteryzacja, którą znały nasze babcie, polega na włożeniu lekko zakręconych słoików do dużego garnka wyścielonego na dnie szmatką. Każdy ze słoików powinien być odgrodzony od kolejnego np. gazetą, tak aby podczas gotowania nie obijały się o siebie. Gdy już odpowiednio ułożymy słoiki, musimy napełnić garnek do ¾ jego wysokości i zacząć gotować pod przykryciem na małym ogniu, aż do momentu gdy na wodzie pojawią się delikatne bąbelki. Od tej chwili powinniśmy gotować nasze przetwory przez co najmniej 20 minut. Po wyjęciu słoików układamy je do góry dnem.

Przetwory możemy pasteryzować również w piekarniku. Wybierając tę metodę, musimy szczelnie zakręcić wszystkie słoiki, następnie ułożyć je na blasze i nastawić piekarnik na 120 st. C. Po osiągnięciu tej temperatury pasteryzujemy dżemy przez około 50 minut.

Po piąte: Przechowuj w odpowiedni spośób

Nie tylko dobór odpowiednich owoców, sterylne pojemniki i właściwa pasteryzacja przyczynia się powstania idealnych przetworów - przechowywanie również ma na nie wpływ. Zdecydowanie słodkich wyrobów nie powinniśmy przechowywać w miejscach ciepłych i nasłonecznionych. Powinniśmy za to przetrzymywać je w miejscach chłodnych, przewiewnych i ze znikomym dostępem do światła. Dobrą praktyką jest również opisywanie przetworów dokładną datą.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń