Uczta Smaków – Kuchnie świata

Takie inicjatywy wzruszają. Gastronomia dla Ukrainy

Wojna wypowiedziana Ukrainie przez Rosję trwa już od ponad tygodnia. W tym czasie wielu Polaków pokazało swoją solidarność i wsparcie dla Ukrainy. Na pomoc zdecydowało się również wiele przedsiębiorstw branży gastronomicznej. Dowiedz się, jakie inicjatywy rozpoczęli i w które z nich możesz się zaangażować.

Fot. 123RF/Picsel

 

Spis inicjatyw wspierających Ukrainę:

 

- Dostarczanie żywności na granicę

- Zatrudnianie pracowników z Ukrainy

- Budowanie świadomości na temat wojny

- Inne akcje branży gastronomicznej

 

24 lutego 2022 roku świat dowiedział się o inwazji wojsk rosyjskich w Ukrainie. W obliczu tego światowego kryzysu wiele narodów poparło Ukrainę, wyrażając zarówno symboliczne, jak i materialne wsparcie. Już dawno żadne z wydarzeń nie przyniosło również takiego odzewu Polaków, gotowych nieść pomoc wschodnim sąsiadom.

Zaangażowaniem i natychmiastową chęcią działania wykazały się też przedsiębiorstwa branży gastronomicznej. Choć przedstawimy tylko kilka inicjatyw, to znacznie wiele projektów i zbiórek zasługuje na uwagę i podziękowania. Dowiedz się, w jaki sposób świat kulinarny dołączył do wsparcia dla Ukrainy.

 

Sprawdź także: Gotuj dania kuchni ukraińskiej i pomagaj!

Dostarczanie żywności na granicę

Już pierwszego dnia, gdy uchodźcy wojenni z Ukrainy przekraczali granice Polski, organizacje humanitarne wzywały do pomocy w ich przyjmowaniu. Wiele małych przedsiębiorstw, szczególnie z województw podkarpackiego i lubelskiego, dostarczyło wówczas ciepłe napoje i posiłki dla osób wkraczających do naszego kraju. Po upływie zaledwie kilku dni, przy granicy polsko-ukraińskiej, zgromadziły się już tłumy wolontariuszy. Właściciele foodtrucków wypożyczali swoje pojazdy lub oferowali rozgrzewające danie zupełnie za darmo.

Popularną inicjatywą stało się również przyrządzanie kanapek dla Ukraińców pragnących schronienia. Do akcji przyłączyły się zarówno osoby fizyczne, stowarzyszenia, jak i znane osobistości. W ten sposób m.in. pomogli członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Klubu Seniora w Łowiczu pod okiem kucharza Grzegorza Borcucha, którzy zadeklarowali przygotowanie 4500 kanapek. W piekarni-ciastkarni Kondzielnik w Jankowicach powstała też np. inicjatywa "Chleb dla Ukrainy". Klient może sfinansować wypiek świeżego pieczywa (osiem złotych), które zostanie przetransportowane na granicę.

Aktor Wojciech Zieliński również podzielił się zdjęciem przygotowanych posiłków, a piosenkarka Monika Brodka prośbą o udostępnienie foodtrucka, by mogła udać się do potrzebujących i gotować. Na jej apel odpowiedziało wiele przedsiębiorców.

Zatrudnianie pracowników z Ukrainy

Przedsiębiorcy, szczególnie mali i średni, poszukując form wsparcia dla Ukrainy, skupili się nie tylko na tym, by pomóc doraźnie, ale również ustabilizować sytuację przybyłych długoterminowo. Wśród uchodźców wojennych najwięcej jest matek z małymi dziećmi, które zostawiły cały swój dobytek i bliskich w ojczyźnie.

Władze samorządowe, organizacje pozarządowe, fundacje, a często również po prostu obywatele oferują lokale mieszkaniowe i pomoc w uzyskaniu niezbędnych dokumentów uprawniających do pobytu w Polsce. Niepewna jest jednak wciąż przyszłość uchodźców, czyli utrzymanie rodziny i uzyskanie finansowego wsparcia. Właśnie dlatego lokalni przedsiębiorcy, m.in. cukiernie czy piekarnie, oferują już prace dla przybyłych Ukraińców. To piękny i hojny gest wsparcia.

Anonymous: recenzje dla rosyjskich restauracji

Głośno zrobiło się również wokół akcji organizowanych przez grupę hackerską Anonymous. Jedną z nich, wymyśloną przez Polaka, a spopularyzowaną przez aktywistów na portalach społecznościowych, jest pozostawianie opinii lokalom gastronomicznym w Rosji.

Nie są to jednak zwykłe recenzje, a ukryte wiadomości uświadamiające obywateli rosyjskich o prawdziwej sytuacji, jaka panuje w Ukrainie. Ze względu na propagandowe treści i cenzurę internetu w Rosji, wielu jej mieszkańców nie ma dostępu do prawdziwych informacji.

Właśnie dlatego projekt zakłada, że boty lub społeczność internetowa będzie logować się do serwisu Yandex lub Google Maps, wyszukiwać konta popularnych restauracji i pozostawiać opinię, która w jasny sposób zilustruje działania władz rosyjskich. Organizatorzy akcji zastrzegają, żeby nie powielać w kilku miejscach tego samego komunikatu i zawsze oznaczać pięć gwiazdek lokalowi, któremu wystawiamy recenzję.

 

Sprawdź także: Porzucili rywalizację, by działać. Lewandowscy dostarczają żywność na granicę

Inne akcje branży gastronomicznej

Ze względu na ogromną skalę wsparcia dla Ukrainy, niestety niemożliwe jest przedstawienie wszystkich organizowanych przedsięwzięć, które zasługują na rozgłos i pochwałę. Do znaczących projektów należą również:

  • wspólna inicjatywa branży cateringów dietetycznych i Polskiej Akcji Humanitarnej,
  • wycofanie ze sklepów produktów pochodzących od rosyjskich i białoruskich producentów (oraz unikanie zakupu takich artykułów),
  • akcja kucharzy #cookforUkrainie, którą koordynuje brytyjski UNICEF,
  • organizowanie paczek żywnościowych dla Ukraińców na granicy,
  • zmiana nazwy pierogów ruskich na ukraińskie lub wycofanie ich ze sprzedaży.

 

W obliczu tragedii, jaka rozgrywa się obecnie w Ukrainie, jedynym słusznym zachowaniem jest okazanie wsparcia tym, którzy przybyli do Polski. Mobilizacja branży gastronomicznej oraz liczne inicjatywy pomocowe są pięknym gestem solidarności ze wschodnimi sąsiadami.

 

 

Zobacz także:

Wojna Rosja-Ukraina. Śledź relację na żywo »

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy »

Raport: "Obudziły mnie strzały". Wojna w Ukrainie »

Zespół stresu pourazowego - choroba nie tylko z pola walki »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Włoskie Caprese

Bardzo szybka nieskomplikowana przekąska. Smaczna i kusząca, bardzo szybko zn...

Odsłon: 72

30 min
5
Przekąski Sushi

Domowe sushi z wędzonym łososiem ,surimi i warzywami.

Odsłon: 34

>60 min
1
Desery Arroz doce czyli ryż na słodko

Arroz doce to deser portugalski. deserek na mleku z cynamonem na słodko. Taki...

Odsłon: 110

30 min
6
Desery Malinowa chmurka

Pyszne ciasto które zachwyci Twoich gości

Odsłon: 6454

>60 min
17
Desery Popękane ciastka

Zazwyczaj pęknięcie ciasta traktujemy jako kulinarną porażkę, jednak tym raze...

Odsłon: 283

60 min
3

Polecane artykuły

Informacje Jak piec chleb na liściu?

Pieczenie chleba jest sztuką, której wiele osób uczy się przez długie lata swojego życia, ciągle udoskonalając przepis i starając się stworzyć jesz...

0
Informacje Jak zrobić zakwas na chleb?

Jaki jest najlepszy chleb? Miłośnicy tradycyjnej kuchni odpowiedzą z pewnością, że ten przygotowany na zakwasie. Jeśli zamierzasz upiec chleb w dom...

0
Informacje Maleńkie ziarenka wymiatają cholesterol z tętnic jak odkurzacz. Na co jeszcze pomaga olej z pestek porzeczki?

Specjaliści wskazują, że aż 21 mln Polaków ma podwyższony poziom cholesterolu. Brak badań lub chęci leczenia się doprowadzają do miażdżycy i stanów...

0
Informacje Przepisy na domowe bułki. Jak zrobić je w domu?

Trudno znaleźć osobę, która nie lubiłaby zapachu świeżego pieczywa o poranku. Chcesz przygotować domowe bułeczki we własnej kuchni, ale nie wiesz,...

1