Fot. materiały prasowe/Polsat
W 433. odcinku Ewa Wachowicz przywitała widzów z wnętrza przydomowej szklarni. Jak podkreśla sama gospodyni, nic tak nie cieszy, jak warzywa z własnej uprawy. Mimo wysiłku i pracy włożonej w pielęgnację roślin warto się zaangażować i poświęcić trochę czasu, aby zyskać zdrowe produkty, które później można wykorzystać do przygotowania wyśmienitych potraw.
1. Rosół pieczony z kury i wołowiny według Ewy Wachowicz
Rosół pieczony z kury i wołowiny według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Po owocnych zbiorach Ewa ruszyła do kuchni. Gotowanie tym razem rozpoczęła od rosołu zrobionego na pieczonej kurze i wołowinie. W pierwszej kolejności gospodyni zabrała się za przyprawienie surowego mięsa, które następnie włożyła do brytfanny i dodała do niego marchewki, seler oraz cebulę. Całość wstawiła na około godzinę do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Kolejnym krokiem było przełożenie wszystkich składników do garnka z gotującą się wodą. Dla lepszego smaku Ewa do wywaru dodała liście laurowe, kilka ziarenek ziela angielskiego oraz czarnego pieprzu. Po dwóch godzinach do rosołu trafił również zielony seler oraz kora cynamonu i suszone śliwki. Pieczony rosół gospodyni podała z makaronem i natką posiekanej pietruszki.
2. Polędwiczki wieprzowe z figami
Polędwiczki wieprzowe z figami według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Po zupie gospodyni zaprosiła widzów na danie główne - polędwiczki wieprzowe zapiekane z marynowanymi figami. Ewa Wachowicz przygotowanie polędwiczek zaczęła od oprószenia mięsa solą i pieprzem. Następnie położyła je na rozgrzanej patelni z klarowanym masłem. Po kilku minutach dodała 2-3 łyżki płynnego miodu oraz 2-3 szklanki wywaru jarzynowego. Podduszone polędwiczki przełożyła do naczynia żaroodpornego i wstawiła do nagrzanego pieca na około 20 minut. W tym czasie gospodyni zabrała się za figi, które zamarynowała w occie balsamicznym z odrobiną estragonu. Na koniec pieczenia Ewa dodała owoce do zarumienionego mięsa i całość zapiekała przez kolejne 10 minut. Gotowe danie gospodyni zaserwowała z zieloną sałatką.
Shot cytrusowy według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Jesienią, kiedy robi się coraz zimniej, warto sięgnąć po cytrusy. Stanowią one cenne źródło witaminy C, która pomaga nas w walce z przeziębieniami. Mając to na uwadze gospodyni zdradziła widzom przepis na cytrusowego shota ze świeżo wyciśniętego soku z cytryny z dodatkiem kurkumy, pieprzu, miodu i odrobiny wody.
Tarta ze śliwkami według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Po obiedzie nie może zabraknąć deseru. Tym razem Ewa przygotowała wyśmienitą tartę na kruchym orzechowym spodzie ze śliwkami w karmelu oraz puszystym kremem. Do zrobienia spodu gospodyni wykorzystała: masło, mąkę, jajka oraz odrobinę świeżo zmielonych orzechów włoskich. Następnie przystąpiła do przyrządzenia masy składającej się z serka mascarpone oraz śmietanki 30-36%. Na górę wypieku trafiły śliwki uprzednio duszone na czerwonym wytrawnym winie z dodatkiem cukru, cynamonu oraz wanilii. Wypiek Ewa udekorowała kilkoma listkami świeżej mięty.
Pesto z natki marchewki według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
W kuchni Ewy Wachowicz nic nie może się zmarnować, dlatego na koniec gospodyni podzieliła się z widzami przepisem na pesto z natki marchewki, która pozostała po gotowaniu rosołu. Świeżą, posiekaną nać Ewa połączyła za pomocą blendera z kilkoma ząbkami czosnku odrobiną oliwy oraz garścią uprażonych orzechów. Tak przygotowane pesto stanowi świetny dodatek do zup, pieczywa czy makaronów.