Ewa_Gotuje

10 dziwnych rzeczy, które wpływają na smak

Odczuwanie smaku to skomplikowany proces, na który wpływ ma oczywiście sam …smak. Ale - wbrew pozorom - nie tylko!

Kolor łyżeczki jest w stanie "zmienić smak" jedzenia.    Fot. 123RF.COM/PICSEL


Jedzenie w hałasie sprawia, że wszystko jest mniej słodkie i słone. Na to, czy jogurt wydaje nam się słodki, ma wpływ kolor łyżeczki, a nawet materiał, z którego jest zrobiona. Zobaczmy, czym jeszcze zaskoczą  nas nasze zmysły!


1. Otaczające nas dźwięki

Jeśli wokół nas jest głośno, jedzenie wydaje nam się mniej słodkie i słone, za to bardziej chrupiące. Tak przynajmniej mówią badania (5). Jeśli zamierzamy ograniczyć spożycie cukru i soli, może warto zastanowić się nad jedzeniem posiłków w niezbyt głośnym otoczeniu?

Według innych badań muzyka klasyczna o głośności między 62 a 67 decybeli (głośność rozmowy) sprawia, że w restauracji wszystko smakuje lepiej.


Jak działa na nas sól? Kliknij!

solniczka i sól


2. Z czego jest zrobiona łyżeczka?

Naukowcy Uniwersytetu Oksfordzkiego (1) odkryli, że na to, jak nam smakuje jedzenie mają wpływ używane przez nas sztućce. Mało tego, dla naszych kubków smakowych znaczenie ma kolor, materiał i rodzaj sztućców.

Jogurt jedzony plastikową łyżeczką wydaje się ...droższy i gęstszy. Ten sam jogurt jedzony za pomocą ciężkiej, metalowej łyżeczki wydaje się rzadszy, tańszy ale za to słodszy. Najmniej smakował badanym.


3. Kolor łyżeczki

Jogurt (biały) jedzony białą łyżeczką wydawał się słodszy i droższy niż różowy jogurt jedzony łyżeczką w tym samym kolorze.


Jak oszukać swój mózg i jeść mniej? Kliknij!

pusty talerz


4. Nóż czy wykałaczka?

Rodzaj sztućców też okazał się mieć znaczenie. Badacze kazali uczestnikom jeść ser żółty za pomocą noża. Wtedy wydawał się bardziej słony niż ten jedzony za pomocą wykałaczki.


5. Kolor kubka

Naukowcy z Uniwersytetu w Walencji i Uniwersytetu Oksfordzkiego (2) podawali uczestnikom plastikowe kubki w różnych kolorach (białym, czerwonym, beżowym i pomarańczowym), a w nich identyczną, gorącą czekoladę. Co się okazało?

Gorąca czekolada smakowała badanym najlepiej w pomarańczowym kubku (białym w środku) oraz w kubku beżowym. Była słodsza i miała intensywniejszy aromat. Przynajmniej tak się wydawało badanym.

Oprócz tego, z innych badań wynika, że smak cytryny jest lepiej odczuwalny w żółtych kubkach.


6. Zielone frytki?

To akurat dość oczywiste - kolor samego jedzenia wpływa na to, jak ono nam smakuje. Producenci o tym wiedzą, dlatego dbają o to, by produkty przez nich sprzedawane miały odpowiednie, zachęcające, "świeże" kolory. Barwniki dodaje się np. do fast foodów. Intensywnie kolorowe potrawy po prostu nam bardziej smakują.

W bardzo ciekawym badaniu z lat 70., opisywanym w książce "Fast Food Nation" Erica Schlossera, badacze podali uczestnikom posiłek. Po jego zjedzeniu, za pomocą zmiany oświetlenia naukowcy pokazali im, że tak naprawdę zjedzone przez nich steki były niebieskie, a frytki zielone. Nie ma się co dziwić, że niektórym nie wytrzymały żołądki.

dodaj przepisZnasz ciekawe przepisy na pyszne potrawy, a nie masz konta na Smakerze? Dołącz do naszej społeczności i dziel się kulinarnymi inspiracjami z innymi!


Szybciej pragnienie zaspokoją napoje o chłodnych barwach (takich jak np. niebieski), a różowe napoje są postrzegane jako słodsze. Żółte napoje wydają nam się mniej słodkie. Zielone, słodkie napoje będą wydawały się jeszcze słodsze. A te czerwone będą o 12 proc. słodsze, niż płyny takie same w smaku, ale o innym kolorze. Co ciekawe, wiśniowy napój może smakować, jak pomarańczowy - wystarczy, że będzie miał pomarańczowy kolor.


7. Wygląd opakowania

Bardziej smakują nam produkty w ładnych opakowaniach. Nawet, jeśli zjemy dwie identyczne porcje jedzenia, ale z różnych opakowań, nasze postrzeganie ich smaku będzie zależało od jakości opakowania.


8. Jedno małe słówko

Wystarczy wyczytać na opakowaniu, że produkt zawiera mniej tłuszczu niż normalnie, by mniej nam smakował. Badania (3) przeprowadzono na kiełbasie - na niektórych była informacja, że zawierają normalną ilość tłuszczu (20 proc.), na pozostałych napis informujący o obniżonej zawartości tłuszczu (10 proc.).

Jeszcze ciekawsze okazały się badania z 2002 roku (4), które dowodzą, że wystarczy jeden składnik, by popsuć nam smak jedzenia. Batoniki z soją w składnikach były według badanych mniej smaczne niż te bez tej informacji na opakowaniu (wszystkie batoniki miały ten sam skład - bez soi).


Jeść soję czy jednak nie? Kliknij!

soja


9. Tajemnica roztopionych lodów i ciepłego piwa

No tak, niby wiadomo, że ciepłe piwo smakuje okropnie, a roztopione lody są zbyt słodkie, żeby je jeść. Teraz już przynajmniej wiadomo, dlaczego (6).

W naszych kubkach smakowych znajduje się tajemniczo brzmiący "kanał jonowy TRPM5", który jest wrażliwy na zmiany temperatury. Im jest cieplej, tym jego reakcja jest silniejsza. Przy 15 st. C jest praktycznie nieaktywny. Jednak już przy 37 st. C jego wrażliwość jest stukrotnie wyższa.

Słodki smak lodów normalnie jest dla nas niewyczuwalny (dlatego mają znacznie więcej kalorii niż nam się wydaje...), ale po ich roztopieniu ich słodycz jest dla wielu osób zbyt intensywna.


Jak osobowość wpływa na smak? Kliknij!

lody


10. Nastrój

W złym nastroju wszystko smakuje jakoś... słabiej. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy (7). Kiedy w badaniu jadły osoby z podniesionym poziomem serotoniny, niektóre smaki (słodki i gorzki) były dla nich bardziej intensywne. Noradrenalina także podnosiła wrażliwość na smak gorzki oraz kwaśny.


Jesteś na diecie? Zobacz, jakich kolorów unikać! Kliknij!

żółta kuchnia

Anna Wiśniewska/Smaker.pl

Źródła:
1. Vanessa Harrar, Charles Spence "The taste of cutlery: how the taste of food is affected by the weight, size, shape, and colour of the cutlery used to eat it" [w:] "Flavour" 2013.
2. Betina Piqueras-Fiszman, Charles Spence "The Influence of the Color of the Cup on Consumers' Perception of a Hot Beverage" [w:] "Journal of Sensory Studies", 2012.
3. Päivi Kähkönen, Hely Tuorila "Effect of Reduced-fat Information on Expected and Actual Hedonic and Sensory Ratings of Sausage" [w:] "Apetite", 1998.
4. B. Wasnik "Overcoming the taste stigma of soy" [w:] "Sensory and nutritive qualities of food", 2002.
5. A.T. Woods, E. Poliakoff, D.M. Lloyd, J. Kuenzel, R. Hodson, H. Gonda, J. Batchelor, G.B. Dijksterhuis, A. Thomas " Effect of background noise on food perception" [w:] "Food Quality and Preference" nr 22, 2011.
6. Karel Talavera, Keiko Yasumatsu, Thomas Voets, Guy Droogmans, Noriatsu Shigemura, Yuzo Ninomiya, Robert F Margolskee, Bernd Nilius " Heat activation of TRPM5 underlies thermal sensitivity of sweet taste" [w:] "Nature", 2006.
7. Tom P. Heath, Jan K. Melichar, David J. Nutt, and Lucy F. Donaldson "Human Taste Thresholds Are Modulated by Serotonin and Noradrenaline" [w:] "The Journal of Neuroscience", 2006.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Najlepszy krem śmietankowo - serowy

Krem śmietankowo - serowy to krem bardzo smaczny, prosty w przygotowaniu myśl...

Odsłon: 4059

30 min
51
Dania główne Zrazy z karkówki

Zrazy z karkówki to doskonała propozycja na obiad dla całej rodziny. Zrazy tr...

Odsłon: 1785

30 min
8
>60 min
76
15 min
3

Polecane artykuły

Informacje Jak czyścić rydze? Przygotuj najlepsze potrawy z rydzami

Rydz to jeden z najpopularniejszych grzybów, znany nie tylko ze swojego atrakcyjnego smaku, ale również prozdrowotnych właściwości. Ponadto wyróżni...

1
Ewa gotuje Lokalne produkty w kuchni Ewy Wachowicz. Zawojski pstrąg i oscypek w roli głównej

Ewa Wachowicz w swoim programie z chęcią korzysta z sezonowych warzyw i owoców oraz produktów od lokalnych dostawców. W 520. odcinku swojego progra...

4
Informacje Sztuka pieczenia domowego chleba. Z tymi wskazówkami zawsze się uda

Wymaga cierpliwości i precyzji, ale z odpowiednimi wskazówkami każdy może go zrobić w swojej kuchni. Trudno wyobrazić sobie bez niego śniadanie i k...

5
Informacje Jeden z najzdrowszych dodatków do kanapek. Prawie nie ma kalorii, pomaga schudnąć

Roszponka warzywna jest bardzo często mylona ze swoją dalszą kuzynką - sałatą. Jednak okazuje się, że ma z nią niewiele wspólnego. Charakteryzuje j...

6