Wytrawne dania na Boże Narodzenie

Wiadomo, że na nieświeży oddech najlepiej pomoże wizyta u dentysty. Jeśli jednak zapach z ust jest nieprzyjemny mimo zdrowych zębów i prawidłowej higieny jamy ustnej, warto zastanowić się nad swoją dietą. Poniżej polecamy 10 produktów, które warto jeść, jeśli zależy nam na świeżym oddechu.

Cytrusy to jeden ze sposobów na odświeżenie oddechu. / fot.123RF.COM

Zanim zaczniemy szukać dietetycznych sposobów na nieświeży oddech, warto zwrócić uwagę na to, czy higiena jamy ustnej jest w naszym przypadku prawidłowa. Wymaga ona nie tylko szczotkowania, ale i nitkowania, czyszczenia języka i płukania ust płynami antybakteryjnymi. Brzydki zapach z ust jest też często wynikiem palenia papierosów!

1. Mięta sprzed 2,5 tys. lat

Miętowa herbatka nie tylko odświeży oddech, ale także korzystnie wpłynie na układ pokarmowy. Jej działanie przeciw brzydkiemu zapachowi z ust zachwalali już starożytni 2,5 tys. lat temu. Miętę jako sposób na „słodki oddech" polecał już Hipokrates.

Miętowe gumy do żucia (te bez cukru) także pomogą pozbyć się tego problemu, gdyż zwiększają produkcję śliny, która wypłukuje jamę ustną. Trzeba jednak uważać, bo żucie gumy w nadmiernych ilościach może prowadzić do pojawienia się biegunki.

Wszystko o ziołach. Kliknij!

wszystko o ziołach artykuł

2. Śniadanie na twardo

Na pierwszy posiłek warto zdecydować się na coś twardego. Surowe owoce i warzywa to taki „naturalny papier ścierny", zmniejszający ilość bakterii na języku i w całej jamie ustnej. A oprócz tego, dłuższe przeżuwanie takiego pokarmu pozwala na produkcję większej ilości śliny, wypłukującej bakterie i resztki.

Niejedzenie śniadania jest niewskazane. Dzięki niemu pobudzamy rano produkcję śliny, zmniejszającej zapach z ust.

Zobacz przepisy na pyszne śniadania! >>

3. Woda zdrowia i świeżości doda

Suchość w ustach także może być przyczyną nieświeżego oddechu, bo wtedy bakteriom łatwiej jest się namnażać. Najprostsze będzie więc nawilżenie jamy ustnej za pomocą zwykłej wody.

4. Zielona herbata dobra na wszystko

Zielona herbata, dzięki zawartości polifenoli, ma nie tylko działanie przeciwnowotworowe i zmniejszające ryzyko chorób serca, ale także korzystnie wpływa na świeżość oddechu.

5. Jogurtowe probiotyki

Dobre bakterie pozwolą nam lepiej walczyć z tymi złymi, które wywołują nieprzyjemny oddech. Według badań japońskich naukowców jedzenie około 85 gramów naturalnego jogurtu dziennie bardzo pomaga w utrzymaniu świeżego oddechu, a także zdrowych dziąseł. Trzeba tylko pamiętać, aby jogurt był bez cukru.

6. Cytrusy

Cytrusy nie tylko wzmagają produkcję śliny, co działa podobnie jak w przypadku gumy do żucia, ale też dostarczają olejków eterycznych, które odświeżają jamę ustną, i polifenoli działających antyoksydacyjnie.

7. Imbir

Najlepiej smakuje świeży plasterek imbiru w herbacie. Ale można go też wykorzystać na inne sposoby.

Książka kucharska: 20 przepisów z imbirem. Kliknij!

Zobacz też inne pomysły na włączenie imbiru do diety! W książce znajdziesz aż 20 przepisów, na przykład na krem marchwiowy z imbirem, rosół czy rozgrzewające napoje różnego rodzaju. Imbir dodany do intensywniej pachnących składników, wywołujących nieświeży oddech, częściowo zneutralizuje ich zapach.

8. Na zielono

Szpinak, sałata czy seler naciowy - warto je jeść, bo są po prostu zdrowe, zawierają witaminy i mikroelementy niezbędne dla prawidłowego działania organizmu. Ale oprócz tego, wpływają też korzystnie na zapach z ust, dzięki zawartym w nich, wspomnianym już wcześniej, polifenolom.

Zielenina na zdrowie. Przed czym chroni? Kliknij!

warzywa liściaste właściwości zdrowotne

9. Cytryna

Cytryna pobudza wydzielanie śliny i pomaga wypłukiwać bakterie i resztki jedzenia z jamy ustnej. Duże ilości witaminy C korzystnie wpływają na stan dziąseł. Kwasowość cytryny zwalcza bakterie z jamy ustnej.

Sok z cytryny można dodawać do wody i stosować jako płukankę lub po prostu pić, co jednak może być trudne bez dodatku cukru. Podobnie można wykorzystać ocet jabłkowy.

10. Zioła na świeży oddech

Oprócz mięty warto stosować także płukanki na gardło z szałwii lub rumianku. Te dwa zioła dezynfekują, a więc pomagają pozbyć się bakterii wywołujących nieświeży oddech.

Zioła można też żuć, ale nadają się do tego tylko świeże liście:

- mięty,
- bazylii,
- koperku,
- natki pietruszki.

Pomogą szczególnie po obficie czosnkowym posiłku.

Jak uprawiać zioła w kuchni? Kliknij!

zioła w kuchni jak uprawiać

Czego nie jeść?

Produkty zakazane, jeśli chcemy mieć danego dnia świeży oddech:

- cebula,
- czosnek,
- mięso,
- ryby,
- nabiał,
- ostre potrawy,
- ser,
- masło orzechowe,
- mocna czarna herbata,
- alkohol,
- kawa.

Większości z nich, takich jak czosnek czy ryby, nie warto wykluczać z diety, tylko dlatego, że nieładnie pachną. Ale jeśli planujemy ważne spotkanie, lepiej ich nie jeść tuż przed, szczególnie jeśli nie będzie okazji na porządne wyszczotkowanie zębów.

Uwaga! Nieświeży oddech może wynikać także z chorób takich jak zapalenie zatok, gardła, migdałków, oskrzeli, płuc, choroby dziąseł, choroby nerek i wątroby czy cukrzyca. Warto skonsultować się z lekarzem ogólnym, jeśli zapach z ust nie mija mimo zachowywania prawidłowej higieny.

Brzydki zapach z ust jest częstą przypadłością osób stosujących dietę ubogą w węglowodany (czasem nazywaną z angielskiego „low carb"), taką jak np. dieta Atkinsa. Występuje także przy dłuższych niż zwykle okresach niejedzenia.

Te potrawy spalają tłuszcz. Kliknij!

potrawy spalające tłuszcz

Anna Wiśniewska/Smaker.pl

Darmowa książka: Poznaj moc ziół
Najcenniejsze ziółka
Nieświeży oddech

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Ciasto budyniowe świąteczne

Proste, pyszne ciasto budyniowe na ciasteczkach petit beurre, polane białą cz...

Odsłon: 35

30 min
2
15 min
8

Polecane artykuły

Informacje Takiego boczku na święta jeszcze nie jedliście. Jak przyprawić boczek rolowany?

Pieczona szynka, karkówka i schab to rodzaje mięs, które najczęściej lądują na świątecznym stole. Na szczęście nie musisz ograniczać się jedynie do...

2
Ewa gotuje Boże Narodzenie w kuchni Ewy Wachowicz. Wigilijne przepisy, które warto znać

W kuchni Ewy Wachowicz trwają przygotowania do tegorocznej wigilii. W 530. odcinku programu "Ewa gotuje" prowadząca zdradzi swój przepis na pyszne...

1
Informacje Ciasta na święta bez pieczenia. Ich przygotowanie to tylko chwilka!

Szukasz inspiracji na szybkie i smaczne wypieki? Ciasta na święta bez pieczenia to idealne rozwiązanie dla zabieganych! Przygotujesz je w mgnieniu...

10
Ewa gotuje Świąteczne przepisy Ewy Wachowicz

Ewa Wachowicz już od lat dzieli się z widzami swoimi ulubionymi przepisami na wigilijne i bożonarodzeniowe dania. Wśród propozycji mistrzyni kuchni...

5