Co jeść, by włosy były gęste i zdrowe? Fot. 123rf.com
Wypadanie włosów to naturalny proces i dopóki odrasta ich mniej więcej tyle samo, nie zauważamy problemu. Niestety, z czasem włosy wypadają częściej, co ma zwykle związek ze stresem, nieprawidłową dietą, zaburzeniami hormonalnymi i zmianami związanymi ze starzeniem się organizmu. Częstym problemem jest także niedobór żelaza w diecie.
O ile niedobory i nieprawidłowa dieta szybko wpływają na stan skóry (już po kilku dniach zaburzonej równowagi na skórze pojawiają się niedoskonałości, przesuszenie czy zmiany trądzikowe), to w przypadku włosów na „efekty” czeka się kilka miesięcy. Warto więc cały czas zwracać uwagę na swoją dietę.
1. Łosoś
Książka kucharska: 20 przepisów na łososia. Kliknij!
Łosoś to cenne źródło białka i witaminy D, która jest ważna dla zdrowych włosów. Ale najważniejsze dla fryzury są w nich kwasy tłuszczowe Omega-3. Te tzw. „dobre tłuszcze” są naturalnym sposobem na nawilżenie skóry głowy i włosów od środka.
2. Orzechy włoskie
To jedyna odmiana orzechów, która zawiera naprawdę znaczącą ilość kwasów Omega-3. Ale to nie wszystko – są bogate w biotynę i witaminę E. Te substancje chronią DNA przed uszkodzeniami.
Zamiast paczki chipsów, polecamy więc szklankę orzechów! To dużo zdrowsza „przegryzka”!
Zobacz, jak działają orzechy. Kliknij!
3. Czarne jagody
Działanie wolnych rodników przyczynia się do uszkodzeń DNA i starzenia się komórek. A niepozorne czarne jagody to prawdziwe bomby antyoksydantów zwalczających wolne rodniki. Według amerykańskiego Departamentu Rolnictwa czarne jagody mają najwięcej przeciwutleniaczy spośród 40 najbardziej popularnych warzyw i owoców. Warto dodać chociaż pół szklanki dziennie do swojej diety. Warto wiedzieć, że witamina C, którą zawierają czarne jagody, korzystnie wpływa na krążenie krwi w skórze głowy i prawidłowe odżywienie cebulek. Niedobór tej witaminy prowadzi do łamania się włosów.
Zobacz witaminową rekordzistkę. Kliknij!
4. Jajka
Jajka to bardzo bogate źródło witaminy D – niezastąpionej, kiedy chcemy poprawić zdrowie włosów i kości. Niedobór tej witaminy prowadzi do wzmożonego wypadania włosów i starzenia się skóry. Wiosną i latem można witaminę D „wyprodukować” w skórze – wystarczy wyjść na 15 minut na słońce. Zaraz potem nakładamy oczywiście krem z filtrem!
5. Szpinak
Szpinak ma wiele prozdrowotnych właściwości, ale dla włosów najważniejsze jest zawarte w nim żelazo, a także beta-karoten, kwas foliowy i witamina C. Wszystkie razem sprawią, że cebulki włosów będą odżywione, a same włosy bujne. Aby maksymalnie zwiększyć wchłanianie żelaza z tej rośliny (żelazo pochodzące z roślin wchłania się gorzej niż to zawarte w mięsie), warto podawać szpinak z mięsem i produktami zawierającymi dużą ilość witaminy C. Niekorzystnie na pozyskiwanie żelaza z roślin mają wpływ kawa i herbata.
Szpinak dla palaczy: zmniejsza ryzyko raka płuc. Kliknij!
6. Marchewka
Beta-karoten to inaczej prowitamina A, czyli substancja, która przekształci się w tę witaminę w organizmie. Duża jego dawka zawarta m.in. w marchwi, jest korzystna zarówno dla skóry, jak i włosów, świetnie wpływa także na układ immunologiczny i wzrok.
7. Grecki jogurt
Nie bez przyczyny jogurt grecki często stanowi bazę dla wszelkiego rodzaju maseczek. Ten rodzaj jogurtu zawiera witaminy B5 i D, które doskonale działają na zdrowie cebulek włosów.
8. Drób
Drób to doskonałe źródło białka bez nadmiernej ilości tłuszczu. A to właśnie białko jest budulcem dla włosów. Szczególnie ważny w badaniach okazuje się aminokwas białkowy o nazwie lizyna. W drobiu znajdują się także cynk, witaminy z grupy B i żelazo. Dla zdrowych włosów warto skusić się raz na jakiś czas na chude mięso, nie tylko drób, ale także np. wołowinę.
9. Pomidory
Likopen zawarty w pomidorach, ketchupie i przecierach pomidorowych jest silnym antyoksydantem. Doskonale wpłynie na kondycję włosów.
10. Drożdże
Książka kucharska: 20 przepisów na wypieki drożdżowe. Kliknij!
Drożdże to źródło dobrze przyswajalnego białka, witaminy B7 nazywanej także biotyną, a także substancji pobudzających układ immunologiczny. Dzięki tym wszystkim związkom chemicznym, drożdże doskonale wpływają na sprężystość i zdrowie włosów, korzystnie wpływając także na spowolnienie procesu siwienia.
Innym korzystnym dla włosów związkiem chemicznym jest kwas pantotenowy. Wpływa on na ich pigmentację i ogólny stan, a także pomaga w gojeniu ran i w metabolizowaniu składników odżywczych.
Nadmierne odchudzanie się, krótkotrwałe diety „cud” i nagłe spadki wagi prędzej czy później odbiją się na gęstości włosów. Warto odchudzać się z głową, stopniowo obniżając masę ciała tak, by mieściła się w normie. Po utracie wagi włosy mogą nadmiernie wypadać jeszcze kilka miesięcy po sukcesie odchudzania, ale sytuacja unormuje się z czasem.
Zobacz też: Włosom z pomocą, Sposób na gęste włosy, Sposoby na elektryzujące się włosy
Anna Wiśniewska/Smaker.pl
Źródła: webmd.com, onlinelibrary.wiley.com, czytelniamedyczna.pl