Ciasta na Boże Narodzenie

Dania jednogarnkowe sprawdzą się w każdej kuchni, zarówno w tej, gdzie królują jedynie rośliny, jak i w tej, gdzie kucharzami są zagorzali mięsożercy. Wystarczy kilka dobrej jakości składników, aby szybko przygotować smaczny obiad dla całej rodziny.

Dania jednogarnkowe przygotowujemy najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Są bowiem pożywne, sycące i doskonale rozgrzewają. Ponad to nie wymagają od nas dużego nakładu pracy, dlatego są idealnym rozwiązaniem dla zabieganych osób. Jak widać jednogarnkowe obiady mają same zalety, warto więc zawsze mieć pod ręką kilka sprawdzonych przepisów.

1. Ratatouille

Składniki:

1 bakłażan
2 małe cukinie
2 żółte papryki
1 duża czerwona papryka
2 cebule
2 ząbki czosnku
1 puszka krojonych pomidorów
sól, pieprz
olej do smażenia

Przygotowanie:

W garnku rozgrzej oliwę. W pierwszej kolejności dodaj pokrojoną w kostkę cebulę oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Gdy cebula się zeszkli dodaj pokrojone w paski obydwie papryki. Gdy papryki nieco zmiękną wrzuć cukinię oraz bakłażana. Na samym końcu wlej pomidory. Duś aż wszystkie warzywa zmiękną. Do smaku dodaj soli i pieprzu. Ratatouille smakuje najlepiej podane z grzankami przygotowanymi z bagietki.

 

 

Składniki:

1 dynia
3/4 szklanki suchej czerwonej soczewicy
1 czerwona papryka
pół papryczki chili
2 cebule
2 ząbki czosnku
1 łyżka czerwonej pasty curry
mała puszka mleczka kokosowego
2 szklanki bulionu
2 łyżeczki startego imbiru
oliwa do smażenia

Przygotowanie:

Dynię i cebulę pokrój w kostkę. Soczewicę ugotuj i odsącz. Paprykę pokrój w paski, a papryczkę chili na plasterki. Do garnka wlej oliwę, dodaj cebulę, imbir i przeciśnięty przez praskę czosnek. Następnie dodaj czerwoną pastę curry. Gdy cebula się zeszkli dodaj dynię i chwilkę podsmażaj, następnie wlej bulion wymieszany z mleczkiem kokosowym. Gotuj przez chwilę, ale na tyle krótko aby dynia się nie rozpadła. Po jakiś 15 minutach dodaj soczewicę oraz papryczkę chili. Gotuj jeszcze przez 5 minut. Podawaj z ryżem, posypane świeżą kolendrą.

Składniki:

0,5 kg mielonego mięsa
1 puszka krojonych pomidorów
1 puszka czerwonej fasoli
1 czerwona papryka
1 papryczka chili
1 szklanka bulionu
2 małe cebule
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka kminu rzymskiego
oliwa do smażenia
sól

Sposób przygotowania:

Cebule pokrój w kostkę i podsmaż na oliwie. Następnie dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i kmin rzymski. Gdy cebule się zeszklą wyłóż mięso i smaż kilka minut, użyj soli. Gdy mięso lekko się podsmaży wlej bulion i duś wszystko przez chwilę. W następnej kolejności dodaj pokrojoną w paski paprykę, gdy lekko zmięknie fasolę, a po chwili pomidory. Do smaku dodaj posiekaną papryczkę chili. Podawaj z ryżem lub tortillą.


Składniki:

0,5 kg mięsa wołowego lub z indyka jeśli ma być mniej kaloryczne
0,25 kg pieczarek
2 szklanki bulionu
1 cebula
2 łyżki klarowanego masła
2 łyżeczki ostrej musztardy
3-4 kiszone ogórki
2 łyżki śmietany
trochę mąki do oproszenia mięsa
mała puszka koncentratu pomidorowego
po pół łyżeczki ostrej i słodkiej papryki
sól, pieprz

Przygotowanie:

Cebulę i mięso pokrój w niedużą kostkę. Pieczarki pokrój w plasterki, a ogórki zetrzyj na tarce. Na patelni rozgrzej masło i zeszklij cebulę, następnie przełóż do garnka o grubym dnie. Na tej samej patelni usmaż mięso oprószone mąka. Gdy lekko się podsmaży przełóż do cebuli. Do mięsa dodaj koncentratu pomidorowego i musztardę. Na patelni podsmaż pieczarki i przełóż do garnka. Wszystko zalej bulionem i duś na wolnym ogniu przez chwilę. Następnie dodaj ogórki. Całość dopraw do smaku paprykami, solą i odrobiną pieprzu. Przed podaniem odlej odrobinę wywaru do szklanki i zmieszaj ze śmietaną, wlej do gulaszu.

Składniki:

1,5 kg kiszonej kapusty
pół szklanki suszonych grzybów
2 laski dobrej kiełbasy
0,5 kg łopatki wieprzowej
2 cebule
2 łyżki koncentratu pomidorowego
garść suszonych śliwek
kminek
liść laurowy
ziele angielskie
oliwa do smażenia
sól, pieprz

Przygotowanie:

Kapustę kiszoną posiekaj na mniejsze kawałki, przełóż do garnka i zalej wodą. Wstaw na mały ogień. Po 20 minutach dodaj ziele angielskie i liść laurowy. Na patelni rozgrzej oliwę. Cebule pokrój w kostkę i podsmaż. Gdy się zrumieni dodaj pokrojone na kawałki mięso. Podsmażaj aż do zrumienienia. Następnie przełóż do kapusty. Duś wszystko na małym ogniu. Po kilku minutach wrzuć pokrojoną w kostkę kiełbasę. Dodaj koncentrat pomidorowy i wszystko wymieszaj. Na samym końcu wrzuć suszone grzyby (wcześniej namoczone) oraz śliwki. Dodaj do smaku sól, pieprz i kminek. Bigos im straszy tym lepiej smakuje.

Składniki:

1 kg fasoli „Jaś"
200 g dobrej kiełbasy
200 g wędzonego boczku
1 cebula
1 puszka krojonych pomidorów
1 łyżka koncentratu pomidorowego
ostra papryka
sól
pieprz

Przygotowanie:

Fasolę namocz (najlepiej przez całą noc) w wodzie. Następnie odsącz i zalej po raz kolejny wodą, tak aby zakryła fasolę. Zacznij gotować. Na patelni podsmaż cebulę pokrojoną w kostkę, gdy się zeszkli wrzuć boczek i kiełbasę, pod sam koniec dodaj przecier pomidorowy. Cebulę wraz z boczkiem i kiełbasą przełóż do garnka. Pod sam koniec dodaj pomidory, ostrą paprykę, sól i pieprz.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Sałatka śledziowa

Prosta sałatka śledziowa z jabłkiem, cebulą, papryką i groszkiem w sosie majo...

Odsłon: 28

30 min
1

Polecane artykuły

Informacje Dieta dla seniora – co powinno się znaleźć w menu. Przepisy na zdrowe dania

Starzenie to proces, w którym organizm doświadcza nieodwracalnych zmian, zwłaszcza pod względem zdrowotnym. To właśnie dlatego osoby starsze powinn...

2
Informacje Najlepsze sposoby na jajka. Przygotuj tak, by były zdrowe dla serca

Jajka to niewątpliwie jeden z najlepszych pokarmów, do jakich mamy dostęp. Są one nie tylko smaczne, ale również bardzo odżywcze i uniwersalne. Dla...

5
Informacje Aromatyczny dorsz po kaszubsku

Tradycją na stole wigilijnym jest ryba po grecku. Dziś zaproponujemy ten świąteczny szlagier w nowej aranżacji. Zapraszamy do świata pachnącego zar...

0
Informacje Wigilijna podróż w czasie. Tradycyjne potrawy z nutą nowoczesności

Wigilijna kolacja to wyjątkowo tradycyjny czas: zasiadamy przy stole o tej samej porze, zazwyczaj w stałym, rodzinnym gronie, rozmawiamy na podobne...

4