Grill - temat specjalny

Antyrakowa zupa dr Fuhrmana. Przepis obiegł cały świat

Choroby nowotworowe dosięgają coraz większą część populacji. Można jednak zmniejszać ryzyko zachorowania na raka, np. stosując zdrową i zbilansowaną dietę, bogatą w składniki wykazujące działanie przeciwnowotworowe. Przepisem na antyrakową zupę podzielił się drJoel Fuhrman - popularny amerykański lekarz rodzinny. Zobacz, jak ją zrobić.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Choć przed zachorowaniem na nowotwór nie można skutecznie się obronić, to na pewno można minimalizować ryzyko. Pomaga w tym aktywny tryb życia, regularne badanie się, mała ilość stresu i zmęczenia oraz zdrowa dieta. Tę ostatnią promuje dr Joel Fuhrman, który zaproponował przepis na antynowotworową zupę. Receptura robi furorę na całym świecie - wiele osób regularnie gotuje ją na obiad. Sprawdź, jak ją zrobić i dlaczego jest zdrowa.

Sprawdź także: Dlaczego warto jeść kapustę kiszoną? To skarb na talerzu

Kim jest dr Joel Fuhrman?

Dr Joel Fuhrman urodził się w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych w 1953 roku. Choć początkowo zajmował się łyżwiarstwem, kontuzja wykluczyła rozwój jego kariery. Postanowił ukończyć medycynę i w 1988 roku uzyskał tytuł lekarza. Od tego czasu pracuje w zawodzie, a obecnie jest też dyrektorem ds. badań w Nutritional Research Foundation (Fundacji Badań Żywienia) oraz twórcą licznych publikacji w czasopismach branżowych i autorem książek.

Promuje przede wszystkim dietę bogatą w mikroelementy. Właśnie dlatego dziennie zaleca spożywanie przynajmniej jednej porcji surowych warzyw i jednej - gotowanych. Według lekarza w codziennym jadłospisie najlepiej sprawdzą się zielone warzywa w połączeniu z fasolą, cebulą, grzybami, jagodami, orzechami i nasionami.

Doktor Fuhrman odradza spożywanie produktów odzwierzęcych (w tym nabiału), soków owocowych, tłuszczów, przetworzonej żywności oraz podjadania pomiędzy posiłkami. 

Zobacz: Koktajl antyoksydacyjny

Przepis na antynowotworową zupę dr Fuhrmana

Dr Fuhrman - lekarz medycyny rodzinnej, który jest bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych, przygotował przepis na antynowotworową zupę. Ma ona zmniejszać ryzyko zachorowania aż na osiem rodzajów raka: wątroby, trzustki, jelita grubego, odbytnicy, okrężnicy, żołądka, jelita cienkiego i pęcherzyka żółciowego.

Antynowotworowa zupa dr Fuhrmana zawiera składniki najbogatsze w fitozwiązki. Są wśród nich warzywa zielonolistne, rośliny czosnkowate, strączkowe i krzyżowe, ale też - grzyby i orzechy. Mają one właściwości przeciwutleniające, dlatego chronią przed chorobami, nie tylko nowotworowymi.

Jak zrobić antynowotworową zupę dr Fuhrmana? Przygotuj następujące składniki:

Składniki

  • szklanka fasoli (najlepiej mung),
  • 4 średnie, białe cebule,
  • 4 szklanki wody,
  • 6 średniej wielkości cukinii,
  • 3 pory,
  • 250 g świeżych grzybów,
  • 4 szklanki świeżego soku z marchewki,
  • 2 szklanki soku z selera naciowego,
  • 1 szklanka orzechów włoskich (lub nerkowca),
  • 2 gałązki jarmużu (ew. kapusta pekińska).

Przygotowanie zupy zacznij dzień wcześniej. Wieczorem wsyp fasolę mung do garnka i zalej ją wodą. Pozostaw ją na całą noc. W kolejnym dniu odcedź i przełóż do dużego garnka. Zalej wodą i zagotuj (ok. 20 minut). Następnie jarmuż obierz z łodyżek, poszatkuj i wrzuć do garnka. Cebule przekrój na połowy i również dodaj. Białą część pora oczyść i pokrój w duże plastry, a cukinię - w kostkę. Gotuj wszystkie warzywa przez 15 minut, aż zmiękną.

Wyjmij warzywa, zblenduj je i dolej jedną chochlę wywaru pozostałego w większym garnku. Do zupy wsyp połowę orzechów i zblenduj do osiągnięcia jednolitej konsystencji. Otrzymaną warzywną pulpę z powrotem przełóż do naczynia z wywarem. Wlej sok z selera naciowego i sok z marchewki. Wymieszaj całość. Pozostałe orzechy poszatkuj drobno i wsyp do zupy. Na końcu dołóż grzyby i gotuj całość przez 15 minut. 

Pamiętaj jednak, że jedzenie antynowotworowej zupy dr Fuhrmana nie zapewni 100 proc. ochrony przed chorobą nowotworową. Niestety duży wpływ mają też uwarunkowania genetyczne i rodzinna historia chorób. Stosując dietę przeciwnowotworową, na pewno wzmocnisz jednak organizm i mu nie zaszkodzisz. Badaj się regularnie i stosuj do zaleceń lekarzy.

Zobacz także:

Co zrobić z olejem po smażeniu? »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
40
15 min
52

Polecane artykuły

Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

0
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

0
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

2
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

17