Bób dla anemika i nie tylko...

Początek lipca, sezon na bób powoli się rozpoczyna. Miło jest siedzieć wygodnie w fotelu i go pałaszować, delektując się pysznym smakiem, szczególnie, że bób jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy!

Bób ma wiele korzystnych dla zdrowia właściwości.    Fot. 123RF.COM/PICSEL


Bób jest rośliną strączkową, więc zawiera wiele wartości odżywczych, przede wszystkim białko, wapń, żelazo, magnez, fosfor i potas. Co jeszcze dobrego ma w sobie bób?


Bób na anemię

Anemia może być spowodowana niedoborem żelaza lub kwasu foliowego i witaminy B12. Bób może okazać się pomocny zmniejszaniu tych niedoborów. 100 gram surowego bobu jest w stanie zaspokoić całą dzienną dawkę na kwas foliowy. Dodatkowo bób jest bogaty w żelazo, wapń, magnez, potas oraz w witaminy A, K i B6.


Dla kobiet w ciąży
Bób zawiera dużą ilość witamin i składników mineralnych. Dla kobiet w ciąży najważniejszy jest kwas foliowy, który pomaga w poprawnym rozwoju dziecka. 100 gram zjedzonego bobu pokrywa dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę.


dodaj przepisZnasz przepisy na zdrowe i pyszne dania, a nie masz konta na Smakerze? Dołącz do naszej społeczności i dziel się kulinarnymi inspiracjami z innymi!


Leczenie Parkinsona
Nie każdy wie, że leki przeciwko chorobie Parkinsona są wytwarzane na bazie bobu. Bób zawiera lewodopy, czyli naturalne aminokwasy będące równocześnie prekursorami neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów między komórkami nerwowymi. Osoby chore na Parkinsona i zażywające leki, powinny skonsultować się z lekarzem przed spożyciem bobu.


Bób na układ krążenia
Bób jest produktem niskokalorycznym. W 100 gramach zawiera około 80 kcal i nie zawiera cholesterolu. Dzięki zawartości białka może być stosowany jako alternatywa dla mięsa - co zainteresuje osoby, które muszą ograniczyć spożywanie tłuszczów nasyconych (np. z powodu podwyższonego "złego cholesterolu") oraz wegetarian.


Chcesz wiedzieć więcej o wegetarianizmie? Kliknij!

wegetarianizm

Bób jest bogaty w potas oraz błonnik, który pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi, jednocześnie regulując ciśnienie.


Odkwasza organizm

Bób jest często niedocenionym warzywem. Niedoceniona jest również jego skórka, która jest jadalna i zawiera w sobie bardzo dużo witamin. Bób powinien na stałe wkroczyć do naszych jadłospisów jako zdrowy i smaczny składnik, który ma właściwości zasadotwórcze, co oznacza, że działa odkwaszająco na organizm. Zakwaszenie organizmu może być spowodowane nadmiernym spożyciem kawy, niezdrową dietą oraz używkami.


Źródło potasu

Bób jest źródłem potasu, który pozytywnie wpływa na funkcjonowanie procesów w organizmie, takich jak pobudzanie wydzielania insuliny, regulacja gospodarki wodnej organizmu, kontrola skurczów i pracy mięśni.


Dla starających się o dziecko

Białko pochodzenia roślinnego, które znajduje się w nasionach roślin strączkowych, takich jak bób, ma pozytywny wpływ na zwiększenie płodności u kobiet. Jeden z zawartych w bobie aminokwasów - arginina - szczególnie korzystnie wpływa na kobiecą płodność i przebieg ciąży.


Kto nie powinien jeść bobu?

Bób, pomimo wielu swoich zalet nie powinien być spożywany przez wszystkich. W szczególności na niego powinni uważać diabetycy. Ugotowany bób posiada wysoki indeks glikemiczny, który wynosi aż 80.

Bób nie jest wskazany również dla osób cierpiących na problemy z układem pokarmowym, ponieważ powoduje wzdęcia i nadmierną produkcję gazów w jelitach.

Osoby z dną moczanową również powinny ostrożnie sięgać po bób, ze względu na zawartość puryn, które sprzyjają powstawaniu kamieni na nerkach.

Katarzyna Rybczyńska/Smaker.pl

Źródła:
Katarzyna Korzeniowska, Artur Cieślewicz, Anna Jabłecka "Zaburzenia gospodarki potasowej (część I) Hipokaliemia polekowa - przypadki zarejestrowane przez Regionalny Ośrodek Monitorowania Działań Niepożądanych Leków w Poznaniu" [w:] "Farmacja współczesna" 2011.
Dorota Szostak-Węgierek "Sposób żywienia a płodność" [w:] "Medycyna wieku rozwojowego" 2011.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Pieczywo Białostockie róże

Maślane bułeczki drożdżowe w formie rozety (do odrywania od większej całości)...

Odsłon: 6768

60 min
5
Przekąski Zielone szparagi w cieście

Szparagi krótko smażone w cieście są chrupkie, soczyste, esencjonalne w smaku

Odsłon: 5206

15 min
10
Zupy Zupa z czerwonej fasoli

Tą zupę pamiętam jeszcze z czasów dzieciństwa, bardzo jej nie lubiłyśmy. Raze...

Odsłon: 17

60 min
2

Polecane artykuły

Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

3
Informacje Sałatki w słoiku – na kolację, do pracy, na majówkę

Sałatki w słoiku to idealne rozwiązanie dla osób szukających zdrowych i smacznych dań, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na piknik w...

2
Informacje Hash browns, czyli pożywne śniadanie na bazie ziemniaków

Ziemniaki to niezwykle uniwersalne warzywo, które można wykorzystać. Chociaż z reguły zajadamy je w wersji obiadowej, można również przemycić je do...

1
Informacje Najlepszy przepis na syrop z pędów sosny. Zrób zapasy na cały rok i pij na odporność

Miłośnicy przyrody widzą, że sosny wypuściły już pędy. To najwyższa pora, żeby dowiedzieć się, jak zrobić syrop z pędów sosny. Nie tylko pomaga wzm...

4