Najlepsze przepisy na ogórki

Chinkali, czyli tradycyjne gruzińskie pierożki

Czy jest danie, które kojarzy się z Gruzją bardziej niż chaczapuri? Tak! To chinkali, czyli pyszne gruzińskie pierożki, które zachwycają nie tylko kształtem, ale przede wszystkim smakiem. Dzięki temu przepisowi odtworzysz smak kuchni kaukaskiej bez wychodzenia z domu!

Fot. materiały prasowe

Chinkali, od polskich pierogów różnią się nie tylko kształtem, ale też sposobem spożywania. Do skonsumowania tego gruzińskiego przysmaku nie będą nam potrzebne sztućce. Należy chwycić za wystającą końcówkę, następnie ugryźć, wypić bulion ze środka i dopiero później rozkoszować się mięsnym nadzieniem.
Wbrew pozorom, chinkali wcale nie są skomplikowanym daniem. Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się lepić polskie pierogi, bez problemu poradzisz sobie z ich gruzińskim odpowiednikiem!

Składniki
Ciasto:

  • 4 szklanki mąki pszennej
  • 2 łyżeczki soli
  • 1 jajko
  • 1¼ szklanki ciepłej wody

 

Nadzienie:

  • 500 g mielonej wołowiny
  • 1 cebula drobno pokrojona w kostkę
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka kminku
  • ½ łyżeczka chili (opcjonalnie)
  • 3 łyżki posiekanej kolendry
  • 3 łyżki posiekanej natki pietruszki
  • 1 szklanka bulionu

 

Sposób przygotowania:

W dużej misce dokładnie wymieszaj mąkę z solą i wodą. Przenieś masę na blat i zagniataj ciasto do momentu, aż będzie gładkie (około 4-5 minut). Pozostaw ciasto na około 45 minut.
W tym czasie przygotuj nadzienie. Zmieloną wołowinę, pokrojoną w kostkę cebulę, kminek, chili, kolendrę, natkę pietruszki i bulion, aż do równomiernego wymieszania. Mięso powinno wchłonąć bulion. Jeśli jest taka potrzeba - dodaj pieprz i sól do smaku.
Ciasto rozwałkuj w ten sam sposób, jak na pierogi. Następnie wykrój z ciasta okręgi o średnicy ok. 10 cm. Na środek każdego kawałka nałóż jedną dużą łyżkę nadzienia. Następnie zamknij ciasto, tworząc sakiewkę. Zakręć czubek w taki sposób jak na zdjęciu powyżej.
Pierożki wrzuć do osolonego wrzątku. Gotuj je przez około 8-9 minut, aż zaczną pływać. Gdy będą już gotowe, wyjmij je za pomocą łyżki cedzakowej. Pamiętaj, że musisz wykonywać tę czynność delikatnie, aby nie uszkodzić pierożka. Chinkali możesz podawać z czarnym pieprzem lub wybranym przez siebie sosem. Nie zapomnij o dobrym winie! Do tego dania, idealnym dodatkiem będzie białe wytrawne wino Marani Kondoli Rkatsiteli.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Młode ziemniaki z łososiem

Młode ziemniaki z łososiem to znakomity pomysł na lekki, letni obiad. To dani...

Odsłon: 760

30 min
3
30 min
13
Sałatki Mizeria z ogórków

Letni obiad bez tego dodatku nie istnieje! Ta uniwersalna przekąska to obowią...

Odsłon: 908

15 min
1
Śniadania Jaglanka z malinami

Kasza jaglana ma mnóstwo wartości odżywczych, doskonale wpływa na nasze zdrow...

Odsłon: 50

15 min
0

Polecane artykuły

Informacje Zaskakujący miks dwóch polskich klasyków. Co zrobić z porzeczkoagrestu?

Niewiele osób wie o istnieniu tego bogatego w witaminy owocu. Niezależnie od tego, czy będziecie go zajadać na surowo, jako zdrową przekąskę, czy j...

0
Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

5
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

9
Informacje Dania z resztek z grilla. Pierożki, frittata i forszmak z grillowanym mięsem

Lato to idealny moment na spotkania ze znajomymi przy ogrodowym grillu. Jeśli po całonocnym biesiadowaniu zostało ci dużo resztek, nie wyrzucaj ich...

4