Chleb za 11 złotych? Za te produkty zapłacisz jeszcze więcej w 2023 roku

Ceny w sklepach przyprawiają Polaków o ból głowy. Okazuje się, że inflacja, która od czterech miesięcy utrzymuje się na poziomie ponad 17 proc., wcale się nie zmniejszy wraz z przyjściem nowego roku. Co podrożeje najbardziej w 2023? Przekonaj się, za które produkty spożywcze zapłacisz nawet o 100 proc. więcej.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

W 2022 roku wielu Polaków zaobserwowało podwyżkę cen produktów spożywczych w sklepach. Jeszcze rok temu nikt nie spodziewał się, że kostka masła czy kilogram cukru będzie kosztować aż siedem złotych, a za litr oleju rzepakowego trzeba będzie zapłacić od 10 do 15 złotych. 

Okazuje się, że inflacja, która od września 2022 roku stale wynosi ponad 17 proc., utrzyma się na tym poziomie co najmniej w pierwszym kwartale 2023 roku. Niektóre artykuły w sklepach jeszcze podrożeją, jednak - według zapewnień ekonomistów - nie w tak szybkim tempie, jak dotychczas. W ciągu ostatnich miesięcy ceny produktów zmieniały się w supermarketach nawet z tygodnia na tydzień.

Co podrożeje w 2023 roku?

Według opinii Prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) - Adama Glapińskiego - inflacja będzie szybko rosnąć jeszcze w styczniu oraz lutym bieżącego roku, ale nie powinna przekroczyć 20 proc. Ekonomiści sugerują jednak, że inflacja przekroczy 20 proc., a ceny produktów spożywczych będą jeszcze wyższe, mimo utrzymania zerowego podatku VAT na sprzedawaną żywność. Prognozy NBP zakładają, że po pierwszym kwartale, czyli w maju, ceny mają wzrastać w wolniejszym tempie (w styczniu wzrost cen na poziomie 21 proc., pod koniec roku - ok. 6,5 proc). 

Co podrożeje w 2023 roku? Wzrosną m.in. ceny żywności i chemii gospodarczej, ceny energii i gazu, składki opłacane na ZUS, opłaty za autostradę, abonament rtv, podatek od nieruchomości i gruntu czy podatek od psa.

Co podrożeje najbardziej w 2023 roku?

Specjaliści z zakresu ekonomii twierdzą, że w 2023 roku podrożeje cena każdego artykułu w sklepie. Istnieją grupy produktów, za które zapłacimy znacznie więcej niż w minionych miesiącach. Należą do nich m.in. warzywa i owoce, pieczywo czy tłuszcze

Warzywa i owoce

Jest to silnie związane z podwyżką kosztów hodowli, przede wszystkim wysokimi rachunkami za prąd i ogrzewanie oraz wzrostem cen za nawozy. Już jesienią 2022 roku producenci podnosili, że nie są w stanie utrzymać szklarni, niezbędnych do prawidłowego przygotowania warzyw i owoców. Sygnalizowali, że będą zmuszeni wprowadzić abstrakcyjne ceny za swoje produkty, np. 80 złotych za kilogram pomidorów

Tłuszcze

To właśnie podwyżka cen tłuszczów była najbardziej odczuwalna w 2022 roku (wg zbiorczych danych z raportów UCE Research, WSB, GfK i Nielsen IQ wyniosła ponad 40 proc.). Na nią największy wpływ ma wojna w Ukrainie i kształtowanie się cen ropy naftowej. Te utrzymują się na wysokim poziomie, co powoduje, że rośliny oleiste wykorzystuje się także do produkcji biopaliw. 

Nabiał i jaja

W minionym roku ceny nabiału wzrosły aż o 18,6 proc. Mleko ma kosztować tylko nieco więcej - co zatem podrożeje najbardziej w 2023 roku? Jeszcze więcej niż dotychczas zapłacisz za jaja i sery.

Pieczywo

Czwartą kategorią artykułów spożywczych, które mocno podrożeją, jest pieczywo i produkty zbożowe. Piekarni nie uwzględniono przy zamrożeniu cen gazu, więc piekarze wprost oznajmiają, że ceny za chleb, bułki czy inne wypieki mogą wzrosnąć nawet o 100 proc. Cena za bochenek chleba może wynieść nawet powyżej 10 złotych.

Mięso, wędliny i ryby

Sprzedaż mięsa i ryb w Polsce zmniejszyła się w ubiegłym roku. Wszystko za sprawą wyższych cen wędlin i mięs, w tym też najtańszego drobiu. W 2022 roku mięso podrożało aż o 30 proc. Spowodowane to było podwyżką kosztów paszy, którą karmi się zwierzęta. To jednak z ryb Polacy rezygnowali w pierwszej kolejności, chcąc zmniejszyć domowe wydatki. 

Jak oszczędzić w 2023 roku?

Większość Polaków planuje przyjrzeć się domowemu budżetowi, zwłaszcza na początku nowego roku, gdy rachunki za prąd i gaz również wyraźnie wzrosły. Jak oszczędzić w 2023 roku na jedzeniu?

Rozpocznij od planowania zakupów, żeby mieć pewność, że nie zmarnujesz żadnego zakupionego produktu. Wybierając artykuły spożywcze w sklepie, kieruj się promocjami. Przeglądaj gazetki z ofertą i inspiruj tym, co akurat jest tańsze (zmieniaj jadłospis sezonowo, oprzyj menu na kilkuskładnikowych potrawach).

Co więcej, wypróbuj marki własne w supermarketach - produkty mają niższe ceny, a często równie dobry skład i smak, jak te od bardziej popularnych producentów.

Zobacz także:

Polskie dania w czołówce najlepszych narodowych kuchni świata 2022 roku »

Dodaj do biszkoptu. Będzie delikatniejszy i jeszcze bardziej puszysty »

Witaminy, które mogą pomóc chronić przed smogiem. Pamiętaj o nich właśnie teraz »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Kotlety mielone

Szybki , prosty i smaczny obiad , jakim są kotlety mielone . Myślę że jest to...

Odsłon: 291

30 min
7
15 min
9

Przepis dnia

Śniadania Racuchy z borówką

Pyszne śniadanie polecam i gwarantuję, że będziecie bardzo często wracać do t...

Odsłon: 450

60 min
6
15 min
8

Polecane artykuły

Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0
Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

0