Dania jednogarnkowe

Chroni przed zawałem, niszczy zły cholesterol, dba o piękną skórę. Wystarczy łyżeczka dziennie

Z czarnuszki, pestek winogron, sezamu, konopi, ostropestu czy lnu. Stosowanie przeróżnych olejów roślinnych to coraz popularniejszy sposób na dbanie o zdrowie. Dziś przyjrzymy się bliżej olejowi z nasion marchwi. Sprawdź, jak go stosować, jakie ma wartości zdrowotne oraz jakie zastosowanie w kuchni ma olej z nasion marchwi.

Co kryje w sobie olej z nasion marchwi? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Niewiele osób wie, że z marchwi, a dokładnie z jej nasion, produkuje się olej. Powstaje w wyniku tłoczenia na zimno lub w procesie destylacji parowej, ma żółtawo-pomarańczowy kolor, marchewkowy zapach i wiele właściwości prozdrowotnych. W poniższym artykule podpowiemy ci, dlaczego warto go stosować, co zawiera olej z nasion marchwi oraz jakie są, jakiego właściwości prozdrowotne. 

Sprawdź także: Obniża "zły cholesterol", dla serca jest jak balsam. Ten olej powinien być w każdej kuchni

Co zawiera olej z nasion marchwi?

Olej marchewkowy to prawdziwa skarbnica substancji prozdrowotnych, nie brakuje w nim witaminy A, C, E, B1, B2 oraz betakarotenu. Znajdziesz w nim również substancje minerale, np. żelazo, miedź i fosfor. Jest również źródłem przeciwutleniaczy oraz kwasów tłuszczowych, między innymi kwasu linolowego, który wpływ na prawidłową pracę serca oraz kondycję skóry.

Właściwości zdrowotne oleju z nasion marchwi

Olej z nasion marchwi ceniony jest za swoje działanie wspomagające pracę wątroby, ma również właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne. Pomaga również obniżyć zbyt wysoki poziom "złego" cholesterolu we krwi. Dodatkowo zawartość witaminy A sprawia, że doskonale wpływa na wzrok, a także pomaga chronić oczy przed chorobami. Natomiast witamina C wspiera układ immunologiczny, olej z marchwi wpływa więc na odporność organizmu, chroniąc go przed przeziębieniami i grypą. Stosowanie marchewkowego oleju jest również korzystne dla prawidłowej pracy układu nerwowego. Polecany jest także dla kobiet, które cierpią z powodu bolesnych miesiączek. 

Olej z nasion marchwi to doskonały produkt, kiedy chcemy zadbać o cerę. Duża zawartość witamin, między innymi witaminy A, E i C sprawia, że skóra stanie się promienna, odżywiona i pełna blasku. Ponadto beta-karoten wpływa na syntezę kolagenu, który odpowiada za jędrność i elastyczność skóry. Dodatkowo witamina C ma właściwości antyoksydacyjne, wspiera walkę z wolnymi rodnikami, działa przeciwnowotworowo, a także opóźnia procesy starzenia.

Marchewkowy olej warto dodać do domowej maseczki i zastosować zewnętrzne na skórę twarzy. Ma on również właściwości bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne, dzięki pomoże radzić sobie z wypryskami na skórze, również tej trądzikowej. Pomaga koić zmiany zapalne, wyrównuje koloryt, a także działa regenerująco na uszkodzony naskórek. Polecany jest także w przypadku łuszczycy, oparzeń i blizn. Można stosować go również do codziennej pielęgnacji przesuszonej skóry, np. mieszając go z ulubionym balsamem do ciała. Przypisuje się mu także właściwości samoopalające. 

Co więcej, olej z nasion marchwi sprawdzi się również w pielęgnacji włosów, można stosować go w celu zabezpieczenia końcówek włosów, dzięki czemu nie będą się łamać.  

Jak stosować olej z nasion marchwi?

Zaleca się stosowanie jednej łyżeczki oleju z nasion marchwi na dzień. Można dodać go do sałatki, warzywnej pasty, a także przemycić w owocowych koktajlach. Doskonale sprawdzi się również do stosowania zewnętrznego na skórę i włosy. Wystarczy łyżeczkę oleju dodać do żelu aloesowego, możesz także połączyć go z kremem lub balsamem.

Odrobinę marchewkowego oleju możesz także wetrzeć w końcówki włosów, aby je wygładzić. Sprawdzi się również do stosowania wraz z maską lub jako produkt do olejowania włosów. Należy jednak pamiętać, by nie stosować go w zbyt dużej ilości, ponieważ ma on silne właściwości barwiące! 

Olej z nasion marchwi – zastosowanie w kuchni

Zastanawiasz się, do czego użyć oleju z nasion marchwi? Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, może stanowić on bazę sosu do twojej ulubionej sałatki. Garść sałaty, kilka pomidorków koktajlowych, oliwek, źródło białka w postaci kurczaka czy łososia, sok z cytryny i zdrowy obiad gotowy. Możesz także użyć go do przygotowania pasty kanapkowej, łącząc go np. z grochem, soczewicą czy fasolą. Świetnie sprawdzi się również do polania pieczonych lub grillowanych warzyw, np. cukinii, bakłażana czy papryki. 

Zobacz także:

Przepyszna sałatka Ewy Wachowicz na Wielkanoc. Przygotujesz ją w 10 minut! »

Co zamiast pieczywa? 5 zamienników chleba, które warto włączyć do diety »

Nowe wytyczne dotyczące suplementacji witaminy D. Sprawdź, ile potrzebujesz »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Szyszki

Kiedyś robione na każde Święta, dziś trochę zapomniane. Szybkie, łatwe, bardz...

Odsłon: 141

30 min
4
Sałatki Sałatka z tuńczykiem

Prosta i smaczna sałatka z tuńczykiem w oleju i chrupiącymi warzywami zrobion...

Odsłon: 1219

15 min
9
Dania główne Warzywa w sosie beszamelowym

Proste, błyskawiczne danie z marchewki, kalafiora i brokułu zanurzonych w bes...

Odsłon: 105

15 min
2
30 min
13
Desery Sernik na kakaowym spodzie

Nasz ulubiony sernik, robi go na wszystkie rodzinne uroczystości. Sernik robi...

Odsłon: 6752

30 min
20

Polecane artykuły

Informacje Schab na obiad. 5 nieoczywistych dań ze schabu - takich jeszcze nie próbowałaś

Schab zawsze sprawdzi się na obiad. Jeśli jednak nie przepadasz za tradycyjnymi kotletami schabowymi, postaw na powiew świeżości w swojej kuchni. W...

1
Ewa gotuje W kuchni Ewy Wachowicz zawsze jest smacznie. W roli głównej sycący forszmak i krokiety

Kiedy za oknami robi się chłodno, warto przygotować coś pysznego na rozgrzewkę. W najnowszym, 525. odcinku programu "Ewa gotuje" prowadząca przyrzą...

3
Ewa gotuje Miss na Antarktydzie, czyli nowa korona Ewy Wachowicz!

Ewa Wachowicz, Miss Polonia, osobowość telewizyjna i gospodyni programu „Ewa gotuje” w styczniu wyrusza na Antarktydę, by zdobyć ostatni szczyt Kor...

0
Informacje Surówki do obiadu. TOP 7 surówek, które pasują do każdego dania

Surówka to nieodłączny element obiadu, bez którego danie to nie ma racji bytu. Podkreśla ona jego charakter, dodaje mu smaku, a także sprawia, że n...

6