Dania jednogarnkowe

Ciasto filo to niezwykle uniwersalny składnik, który znajduje szerokie zastosowanie w kuchni – można wyczarować z niego mnóstwo pysznych przekąsek, włączając w to wytrawne dania i desery. Jak przygotować ciasto filo na słodko i na słono? Poznaj przepisy, dzięki którym urozmaicisz swój jadłospis!

Ciasto filo | Fot.123RF/Picsel

Spis treści: 

Trudno jest znaleźć produkt o tak licznych właściwościach, jak ciasto filo. Na słodko czy na słono – w każdej wersji sprawdza się równie znakomicie! Jedną z jego wielu zalet jest łatwa dostępność – możesz kupić je w większości sklepów, nawet tych osiedlowych. Wolisz ciasto-pergamin w domowym wydaniu? Zatem nie zwlekaj i przygotuj je w zaciszu własnej kuchni! 

Co to jest ciasto filo 

Zastanawiasz się, co to jest ciasto filo? To nic innego jak bardzo cienkie ciasto, porównywane przez niektórych do pergaminu. Składa się ono z zaledwie kilku elementów, w tym mąki, soli, wody i oliwy, i znajduje zastosowanie w kuchni Europy Środkowo-Wschodniej i bałkańskiej. Jego nazwa wywodzi się z języka greckiego, jednak sposób przyrządzania wywodzi się z Turcji. Jak powstaje i do czego można wykorzystać ciasto-pergamin 

Do czego używać ciasta filo 

Nie wiesz, do czego używać ciasta filo? Lista przekąsek z jego dodatkiem jest tak długa, że trudno wymienić je wszystkie! Produkt ten doskonale komponuje się z rozmaitymi składnikami, dlatego można serwować go zarówno na słodko, jak i na słono. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nadziewać go farszem, przekładać kremem, zawijać i poddawać obróbce termicznej. Takie ciasto możesz łączyć z warzywami, owocami, mięsem, serami, bakaliami, sosami czy ziołami i przyprawami – daje ci to możliwość eksperymentowania i tworzenia własnych kulinarnych kompozycji!  

Ciasto-pergamin – popularne przysmaki z jego zastosowaniem  

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że ciasto filo stanowi podstawę wielu popularnych potraw. Do tych najbardziej znanych należy niewątpliwie baklawa, czyli deser na bazie miodu i orzechów, który kojarzony jest głównie z kuchnią turecką, grecką i bułgarską. Jakie inne specjały zawierają w swoim składzie ciasto-pergamin? Oto kilka przykładów: 

  • banica (Bułgaria),
  • bülbül yuvası (Turcja),
  • bougatsa (Grecja),
  • pastizz (Malta), 
  • bundevara (Serbia), 
  • tiropita (Grecja), 
  • spanakopita (Grecja), 
  • gibanica (Serbia),
  • galaktoboureko (Grecja).  

Domowe ciasto filo – przepis  

Jak przygotować domowe ciasto filo? Przepis uwzględnia zaledwie pięć elementów, tj. oliwę z oliwek, ciepłą wodę, sól oraz mąkę pszenną i ziemniaczaną – ta ostatnia posłuży ci jedynie do oprószenia ciasta podczas jego wyrabiania.  

Umieść w jednym naczyniu i zmiksuj mąkę, wodę oraz sól – po chwili dodaj oliwę z oliwek i kontynuuj miksowanie do momentu, aż masa stanie się miękka i elastyczna. Gdy osiągnie odpowiednią konsystencję, przełóż ją na stolnicę oprószoną mąką ziemniaczaną.  

Podziel ciasto na mniejsze kawałki i uformuj z nich kulki, a następnie rozłóż je na blaszce posypanej mąką, przykryj ręcznikiem i odstaw w chłodne miejsce na minimum dwie godziny. Po tym czasie rozwałkuj kawałki na stolnicy i delikatnie rozciągnij dłońmi, żeby były jak najcieńsze.  

Aby tymczasowo zabezpieczyć ciasto przed wyschnięciem, przykryj je folią lub mokrym ręcznikiem. Na koniec zacznij układać na sobie wszystkie warstwy, za każdym razem posypując je mąką. Całość piecz w temperaturze 190-200 stopni przez ok. 12-15 minut.  

Ciasto filo – przepis wzbogacony o inne składniki  

Jeśli chodzi o ciasto filo, przepis może uwzględniać produkty, które nie zostały wymienione powyżej. Szukając receptury w sieci, możesz natknąć się na wersję z octem, sokiem, żółtkami jaj, olejem rzepakowym, skrobią ziemniaczaną, a nawet mlekiem i kefirem. Pamiętaj, że ich dodanie do potrawy nie jest obowiązkowe, choć niektóre komponenty mogą sprawić, że ciasto będzie bardziej zwarte i elastyczne.  

Ciasto filo – wytrawne przekąski 

Ciasto filo ze szpinakiem  

Masz ochotę na smaczny i zdrowy obiad? W takim razie postaw na ciasto filo ze szpinakiem! Możesz przyrządzić je w formie klasycznych rulonów lub urokliwych rożków, które będą pięknie prezentować się na stole. Szpinakowy farsz możesz wzbogacić o ulubione zioła i przyprawy oraz serek ricotta i szynkę parmeńską 

Ciasto filo z serem feta  

Z czym jeszcze możesz zaserwować ciasto filo? Z serem feta, który uatrakcyjnia smak każdej potrawy! Warto przygotować je w formie kopert, w których umieścisz główny składnik. Po wyjęciu z piekarnika koniecznie polej je miodem i posyp sezamem – tak wyjątkowe połączenie oczaruje nawet najbardziej wymagających smakoszy! 

Ciasto filo z pieczarkami  

Nie masz pomysłu na prostą i smaczną przekąskę, którą możesz spożywać solo i w towarzystwie innych dań, np. czerwonego barszczu? Na ratunek przyjdzie ci ciasto filo z pieczarkami! Jeśli chcesz bardziej podkreślić smak farszu, możesz dodać do niego mozzarellę. Całość koniecznie posyp czarnym sezamem.  

Ciasto filo z kapustą i grzybami  

Podobnie jak poprzednik, ciasto filo z kapustą i grzybami z powodzeniem zastąpi ci tradycyjne paszteciki. Możesz podać je razem z barszczem lub potraktować jako oddzielny posiłek – nawet po odgrzaniu będą zachwycały swoim smakiem!  

Ciasto filo z warzywami  

Co jeszcze powinno znaleźć się wśród przepisów na ciasto filo? Wytrawne pierożki z warzywami! To tylko od ciebie zależy, na jakie nadzienie się zdecydujesz. Ciasto filo z warzywami doskonale smakuje z papryką, kukurydzą, cukinią, cebulą, a nawet fasolką szparagową i brokułami. Do wyboru, do koloru! 

Ciasto filo z mięsnym nadzieniem 

Pyszne i sycące ciasto filo z mięsnym nadzieniem? To się musi udać! W tym przypadku najlepiej sięgnąć po drób lub mięso mielone. Nie zapomnij również o ulubionych warzywach oraz aromatycznych ziołach i przyprawach. 

Ciasto filo na słodko – desery na każdą okazję  

Ciasto filo z jabłkami 

Od dawna po głowie chodzi ci szarlotka lub strudel? Odejdź od klasyki i postaw na ciasto filo z jabłkami! Jeśli planujesz imprezę i zależy ci na czymś bardziej wyszukanym, przygotuj jabłkowy przysmak w kształcie gustownych różyczek. Twoi goście będą oczarowani! 

Ciasto filo z masłem orzechowym  

Jako że orzechy świetnie łączą się z rozmaitymi składnikami, ciasto filo z masłem orzechowym możesz wyczarować na wiele różnych sposobów i każdy z nich będzie idealny! Banan, kakao, gorzka czekolada, miód, a może syrop klonowy? Możliwości jest tak dużo, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie! 

Ciasto filo z twarogiem na słodko 

Jeśli chodzi o ciasto filo z twarogiem na słodko, warto podać je w formie rolady. Jeśli nie jesteś przeciwnikiem rodzynków w serniku, dodaj je do swojego specjału. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wzbogacić go o inne elementy, w tym orzechy, kawałki owoców oraz ekstrakt waniliowy.  

Ciasto filo z kajmakiem  

Każdy miłośnik słodyczy powinien chociaż raz w życiu spróbować ciasta filo z kajmakiem. Aby przełamać jego bardzo słodki smak, warto dorzucić do niego kwaśne owoce, np. czerwoną porzeczkę. Przekąska ta będzie ładnie prezentować się w formie koszyczków.  

Ciasto filo z kremem budyniowym  

Jak sprostać oczekiwaniom największych łasuchów? Postaw przed nimi ciasto filo z kremem budyniowym – już sam wygląd wywoła u nich ślinotok! Jeśli dodatkowo udekorujesz je odrobiną dżemu lub owocami, z pewnością poproszą o dokładkę!  

Ciasto filo a ciasto francuskie  

Ciasto filo a ciasto francuskie – jakie są między nimi różnice? Okazuje się, że dość liczne! To pierwsze jest znacznie cieńsze i – w oryginalnej wersji – pozbawione masła oraz jajek. Co więcej, ciasto-pergamin jest bardziej miękkie, sprężyste i mniej kaloryczne, co zawdzięcza mniejszej ilości tłuszczu. Nie zawsze można stosować je zamiennie – baklawa z ciasta francuskiego, na przykład, nie byłaby już tym samym deserem. 

Zobacz także:

72 zł za cztery pączki od Magdy Gessler. Zrobiliśmy test i wiemy, czy warto!

Co dzieje się z ciałem, gdy co rano pijesz wodę z kurkumą? Widać od razu »

Co na kolację zamiast kanapek? 4 propozycje na posiłek bez chleba »

Prosty przepis na chleb, który zawsze się udaje. Już nigdy więcej zakalca »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
5
15 min
7
Pieczywo Chlebek korzenny

Chlebek korzenny łatwy i pyszny w przygotowaniu. Taki chleb piekę od kilku la...

Odsłon: 167

15 min
6
Ciasta Piernik dojrzewający

Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...

Odsłon: 1586

30 min
17
Dodatki Patent na obieranie jajek

Chciałam się podzielić z Wami fajnym i prostym sposobem obierania jajek. Taki...

Odsłon: 328

15 min
10

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

0
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8