Spis treści:
Kapusta włoska to warzywo, obok którego trudno przejść obojętnie. Już z daleka przykuwa ona uwagę swoimi pomarszczonymi, kędzierzawymi liśćmi oraz zielono-niebieskawym kolorem. Nie każdy wie, że poza charakterystycznym wyglądem wyróżnia się ona wysoką wartością odżywczą oraz wszechstronnym zastosowaniem w kuchni, dzięki czemu stanowi idealną alternatywę dla popularniejszej białej kapusty. Zastanawiasz się, co dobrego można zrobić z kapusty włoskiej? Poniżej znajdziesz kilka przepisów, dzięki którym odkryjesz jej nowe, smaczne oblicze.
Kapusta włoska – witaminowa bomba
Kapusta włoska – witaminowa bomba czy zwykły dodatek do dań, który odgrywa jedynie rolę dekoracji? Zdecydowanie zasługuje ona na to pierwsze miano. Okazuje się bowiem, że w jej wnętrzu kryje się wiele cennych substancji odżywczych, które przynoszą szereg korzyści naszemu zdrowiu. Mowa m.in. o witaminach K, C i A oraz witaminach z grupy B, w tym B1, B6 i B9. Ponadto można znaleźć w niej magnez, potas, mangan, sód, a także miedź, fosfor oraz wapń. Na uwagę zasługuje również fakt, że stanowi ona źródło błonnika pokarmowego, a do tego dostarcza niedużo kalorii, bo zaledwie 27 kcal na 100 g.
Kapusta włoska – przepisy
Co dobrego można zrobić z kapusty włoskiej? Możliwości jest naprawdę wiele. Wbrew pozorom jest to bardzo uniwersalne warzywo, które świetnie komponuje się z rozmaitymi dodatkami, a do tego idealnie nadaje się do duszenia, smażenia, pieczenia i gotowania. Poznaj kilka przepisów z kapustą włoską w roli głównej i koniecznie zrealizuj je w zaciszu własnej kuchni.
Kapusta włoska duszona z masłem i koperkiem
Duszona kapusta włoska z dodatkami to dobra opcja na szybką i smaczną przekąskę, gdy zabraknie ci czasu na gotowanie. Poza głównym składnikiem do jej przyrządzenia potrzebujesz wędzonego boczku, mąki, masła, koperku oraz soli i cukru. Na początek podsmaż kawałki boczku na patelni. Następnie pokrój kapustę, umieść ją w garnku i duś pod przykryciem z dodatkiem soli i cukru. Dodaj masło połączone z mąką, wymieszaj i kontynuuj obróbkę termiczną do momentu, aż kapusta nabierze miękkości. Przed podaniem posyp ją koperkiem i kawałkami boczku.
Kapusta z mięsem mielonym
Jesteś fanem dań jednogarnkowych? W takim razie koniecznie wypróbuj tego na bazie kapusty włoskiej. Do przyrządzenia tej potrawy przyda ci się także mięso mielone, ziemniaki, cebula dymka, olej, bulion warzywny, natka pietruszki oraz sól i pieprz. Realizację przepisu rozpocznij od pokrojenia kapusty na ćwiartki i poszatkowania jej liści. Następnie obierz cebulę i ziemniaki, po czym pokrój je na plasterki. Podsmaż mięso mielone i dodaj do niego wyżej wymienione składniki. Duś całość pod przykryciem przez pięć minut. Wlej bulion warzywny i kontynuuj obróbkę termiczną przez 15 minut. Dodaj śmietanę i posiekaną natkę pietruszki. Na koniec dopraw potrawę solą i pieprzem.
Zupa z kapusty włoskiej
Co dobrego można zrobić z kapusty włoskiej, jeśli nie danie jednogarnkowe? Na przykład pyszną i pożywną zupę. Aby ją wyczarować, zaopatrz się dodatkowo w ziemniaki, włoszczyznę, masło, czosnek, koperek oraz sól i pieprz. Zetrzyj składniki włoszczyzny na tarce o grubych oczkach, po czym podsmaż je na maśle z rozgniecionym ząbkiem czosnku. Przełóż zawartość patelni oraz pokrojone w kostkę ziemniaki do garnka, dodaj odrobinę soli i gotuj całość do momentu, aż ziemniaki nabiorą miękkości.
Gołąbki z kaszą gryczaną
Kapusta włoska to warzywo, które możesz wykorzystać do przyrządzenia gołąbków, na przykład takich nadziewanych kaszą gryczaną. Poza dwoma wymienionymi produktami do ich przygotowania potrzebujesz bulionu, cebuli, suszonych grzybów, masła oraz soli i pieprzu. Namocz grzyby w gorącej wodzie, a następnie osusz je i posiekaj. Umieść główkę kapusty na 10 minut we wrzątku, a kaszę ugotuj według instrukcji podanej na opakowaniu. W kolejnym kroku posiekaj i podsmaż cebulę. Dodaj do niej grzyby i kontynuuj smażenie przez kilka minut. Na koniec oprósz zawartość patelni solą i pieprzem. Delikatnie oderwij od główki liście i usuń z nich twarde części. Nanieś na nie farsz i uformuj gołąbki. Włóż je do garnka, zalej bulionem i gotuj przez godzinę na małym ogniu.
Kapusta włoska na ciepło
Szukasz ciekawego dodatku do obiadu, np. takiego z mięsem i ziemniakami? W takim razie zamień tradycyjną surówkę na kapustę włoską na ciepło. Na liście niezbędnych składników umieść kapustę włoską, marchewkę, cebulę, masło, koperek oraz sól i pieprz. Kapustę poszatkuj, marchew zetrzyj na grubych oczkach tarki, a cebulę pokrój w drobną kostkę. Wrzuć warzywa do garnka, zalej wodą i gotuj do momentu, aż zmiękną. Po gotowaniu odsącz je z nadmiaru wody i podsmaż na maśle. Pod koniec smażenia dopraw je solą i pieprzem, a przed podaniem posyp koperkiem.
Kapusta włoska z piekarnika
Co dobrego można zrobić z kapusty włoskiej, jeśli masz ochotę na danie z piekarnika? Wystarczy, że ją upieczesz i podasz z aromatycznym sosem. Najpierw usuń z niej wierzchnie liście, opłucz ją pod bieżącą wodą i pokrój na kilka równych części. Podsmaż ją na maśle, a gdy się zarumieni, przełóż do naczynia żaroodpornego. Zalej ją sosem, przykryj i wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Po 30 minutach zdejmij z naczynia pokrywkę i kontynuuj obróbkę termiczną przez 20 minut. Jaki sos najlepiej sprawdzi się w tym daniu? Możesz przyrządzić go np. na bazie cebuli, czosnku, pieczarek, soku z cytryny, posiekanej natki pietruszki oraz swoich ulubionych przypraw.
Kotleciki z kapustą włoską
Masz ochotę na smaczny i pożywny bezmięsny obiad, ale wszystkie dotychczasowe opcje już ci się znudziły? Zatem postaw na kotleciki z kapustą włoską. Poza kluczowym warzywem uwzględnij w swoim przepisie czosnek, cebulę, jajko, tofu, suszony majeranek, kminek, mielone płatki owsiane, olej oraz pieprz i sól. Oddziel od główki liście, opłucz je pod bieżącą wodą, a następnie ugotuj i odcedź. Wrzuć do miski pokruszone tofu, pokrojony czosnek, cebulę i kapustę oraz jajka i płatki owsiane. Dodaj przyprawy i wyrób masę, po czym uformuj z niej kotleciki. Smaż je na patelni do momentu, aż nabiorą złocistego koloru. Na koniec możesz posypać je posiekaną natką pietruszki, polać jogurtem naturalnym i podać z młodymi ziemniakami.
Źródło: ekologia.pl, smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
To jedna z najzdrowszych przypraw. Robię z niej olej na odporność i dobre trawienie »
Latem zawsze robię "syrop z ziemi". Pomaga na mocną chrypkę i kaszel, również palacza »
W wiosce olimpijskiej tych dań nie zjedzą. Zostały zakazane, bo są zbyt "ryzykowne" »