Spis treści:
Pomimo tego, że przygotowanie sałatki jarzynowej wydaje się być banalnie proste, źle dobrane składniki mogą łatwo ją zepsuć. Mączyste ziemniaki, rozgotowane jarzyny, czy zbyt duża ilość soli może zrujnować smak uwielbianej potrawy. Poradą, z którą można spotkać się w niejednym przepisie, jest unikanie dodawania do niej cebuli, w szczególności kiedy na święta przygotowujemy sałatkę na kilka dni.
Co dodawać do sałatki jarzynowej – cebulę czy pora?
Surowa cebula, chociaż bardzo zdrowa, ma niezwykle mocny smak i zapach, dlatego dodana do sałatki jarzynowej będzie dominować w daniu. Zabije smak pozostałych składników, takich jak: ugotowana marchewka, pietruszka, ziemniaki, groszek, czy jajka. Alternatywą dla cebuli w sałatce jarzynowej może być por. Ma on nieco łagodniejszy smak, jednak on również podczas dłuższego przechowywania może powodować fermentację.
Jeżeli nie wyobrażasz sobie sałatki jarzynowej bez cebuli, nie rób jej na zapas. Przygotuj ją tuż przed przybyciem gości, zakryj szczelnie folią spożywczą i od razu schowaj do lodów, najlepiej zjeść ją jeszcze tego samego dnia. Przydatnym trikiem może być również sparzenie pora lub cebuli, zmniejszy to jego intensywność.
Warto pamiętać, że nie tylko cebula i por może powodować psucie się sałatki. W większości przepisów na to danie znajdziemy gotowane jajka, one również nie powinny zbyt długo leżakować w lodówce. Postaraj się więc zrobić taką ilość sałatki jarzynowej, aby zjeść ją najpóźniej na drugi dzień. Pamiętaj również, aby dokładnie zabezpieczyć ją przed włożeniem do lodówki, aby zapachy cebuli, pora i jajek nie zdominowały jej wnętrza.
Przepis na sałatkę jarzynową
Jeśli chcesz przygotować sałatkę jarzynową, będziesz potrzebować: czterech średnich ziemniaków, dwóch marchewek, dużej pietruszki, połowy dużego selera, kawałek pora, czterech jaj, trzech ogórków kiszonych, jednego jabłka, szklankę groszku, pięciu łyżek majonezu, soli i pieprzu do smaku, natki pietruszki do dekoracji.
Ugotuj jajka na twardo. Warzywa, umyj, obierz i ugotuj, poczekaj, aż wystygną i pokrój je kostkę. Pora potnij w drobne paseczki, a następnie sparz wrzątkiem. Groszek odcedź z zalewy, jabłko obierz i pokrój w kostkę. Pokrój również jajka i ogórki kiszone. Przełóż wszystkie składniki do dużej miski, dołóż majonez. Dopraw do smaku solą i pieprzem, wszystko wymieszaj, Udekoruj sałatkę posiekaną natką pietruszki.
Źródło: Smaker.pl
Autor: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Zupy, jakie jadano za czasów PRL. Jakie przepisy warto odtworzyć »
Kwercetynę znajdziesz w czerwonej cebuli. Pomoże w cukrzycy, przegoni wirusy, wspomoże mózg »
Tani i ma tylko 97 kcal. Jesz go z chlebem, a możesz zrobić kotlety, a nawet ciasto »