Spis treści:
W ostatnich dniach ogromne poruszenie społeczne wywołało przewiezienie do aresztu polityków partii Prawo i Sprawiedliwość - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którzy zostali prawomocnie skazani przez warszawski sąd okręgowy za niedopełnienie obowiązków służbowych i przekroczenie uprawnień w minionych latach. Politycy, którzy nie zgodzili się z wyrokiem sądu, zapowiedzieli strajk głodowy. To częsta forma protestu społecznego lub politycznego, stosowana przez aktywistów lub więźniów. Deklaracje Kamińskiego i Wąsika sprawiły, że wielu Polaków zaczęło się zastanawiać, co jedzą więźniowie i ilu posiłków zrzekają się politycy.
Sprawdź także: Zimą powinniśmy pić przynajmniej 100 ml. To nieoceniona bomba witaminowa
Ile posiłków dziennie je się w więzieniu?
Wyżywienie w więzieniu może się kojarzyć z tym stołówkowym, czyli dość prostym i jednolitym. Tymczasem okazuje się, że jadłospis więźniów jest zróżnicowany i zależny od wielu czynników. Pod uwagę bierze się stan zdrowia i przekonania religijno-kulturowe skazanego. Co to oznacza?
W zakładach karnych, w szczególnych sytuacjach, przyrządzane są diety indywidualne oraz przeznaczone dla wszystkich, wykonujących prace w trudnych warunkach. Kuchmistrzowie muszą jednak przygotować odrębną dietę dla pełnoletnich, a osobną dla niepełnoletnich osadzonych. Co więcej, w menu więzienia do wyboru jest także dieta wegetariańska, lekkostrawna i cukrzycowa. Każdy z więźniów może również powołać się na swoją religię czy kulturę, która wyklucza z ich jadłospisu określone produkty.
Bez względu jednak na indywidualne preferencje, wspólne jest to, ile posiłków dziennie je się w więzieniu. Wszyscy muszą otrzymać co najmniej trzy dania i napoje na dobę, w tym jedną ciepłą potrawę. Ważna jest również liczba kalorii, które dostarcza się skazanym. Osadzeni, którzy nie ukończyli osiemnastego roku życia, codziennie otrzymują posiłki o łącznej kaloryczności 2800 kcal, a ci pełnoletni - 2600 kcal.
Co jedzą więźniowie?
Podsumowując, osadzeni w zakładach karnych otrzymują dziennie trzy posiłki o kaloryczności minimum 2600 kcal, dostosowane do ich stanu zdrowia i preferencji religijnych. Pozostaje pytanie, co jedzą więźniowie najczęściej - jakie potrawy trafiają na stołówkę?
Przykładowe menu podstawowe obejmuje śniadanie, obiad i kolację. Rano podawane jest pieczywo, margaryna i kiełbasa, w towarzystwie ciepłej herbaty. Podczas kolacji więźniowie również jedzą chleb, margarynę i mielonkę, którą popijają tym samym napojem. Potrawy zazwyczaj wyglądają podobnie.
Danie główne, czyli ciepły posiłek, może być najbardziej wyczekiwane przez skazanych. Składa się z zupy, np. pomidorowej czy koperkowej z ryżem oraz potrawy mięsnej - choćby gołąbków po staropolsku czy gulaszu z ziemniakami i surówką. Serwowany jest też kompot owocowy. W przypadku, gdy w jadłospisie zaplanowano np. wieprzowinę - muzułmanom przyrządzane jest inne mięso, a wegetarianie otrzymują inne danie lub roślinny zamiennik (np. kotlety sojowe z warzywami).
Politycy, którzy świadomie rezygnują z posiłków, mogą zmierzyć się z poważnymi komplikacjami zdrowotnymi. Człowiek jest w stanie wytrzymać bez pożywienia do ok. siedmiu tygodni, pod warunkiem przyjmowania płynów. Długotrwała głodówka protestacyjna prowadzi jednak do osłabienia mięśni, układu odpornościowego, zawrotów głowy, osłabienia, niewydolności narządów i problemów psychicznych.
Źródło: Smaker.pl, polsatnews.pl, wiadomosci.gazeta.pl, poradnikzdrowie.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Ciągła ochota na kawę to sygnał od organizmu. Przyczyną mogą być niedobory »
Na myszy, karaluchy i rysy na parkiecie. Nietypowe zastosowanie masła orzechowego w domu »
Indyjski napój mocy. Herbata jogina zadziała lepiej niż kawa »