Co pić podczas upałów, żeby ugasić pragnienie i się nawodnić. Z czego całkowicie zrezygnować?

Lato to czas wysokich temperatur, które często sięgają zenitu. W tym okresie bardzo łatwo o niebezpieczne odwodnienie. Jakie kroki podjąć, aby zadbać o swój organizm w gorące dni? Co pić podczas upałów, a czego całkowicie unikać? Dowiedz się tego z niniejszego artykułu!

Napoje najlepsze na upały | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Wysokie temperatury stanowią nie lada wyzwanie dla twojego organizmu. W normalnych warunkach potrzebuje on około dwóch-trzech litrów płynów dziennie. Jednak w celu ochrony przed niekorzystnym wpływem upału musi on szybko ochłodzić się, wykorzystując do tego zjawisko pocenia. Wraz z potem z ciała usuwane są sole mineralne, w tym sód i potas, których niedobory mogą prowadzić do zaburzeń gospodarki elektrolitowej i zachwiania homeostazy. 

 Sprawdź także:

Skutki odwodnienia 

Wśród najczęstszych konsekwencji poważnego odwodnienia wymienia się: 

  • zmniejszenie objętości wydzielanego potu, 
  • spadek ciśnienia tętniczego krwi, 
  • przyspieszony oddech, 
  • drgawki, 
  • obrzęk języka, 
  • delirium, 
  • utratę przytomności. 

Jeśli ubytek wody osiągnie pułap powyżej 15% w stosunku do całkowitej masy ciała, może nastąpić zgon. W grupie największego ryzyka znajdują się osoby starsze, dzieci, niepełnosprawni oraz pacjenci przyjmujący preparaty diuretyczne. 

Co pić podczas upałów? 

Co pić podczas upałów? Poniżej przedstawiamy listę bezpiecznych napojów, które pomogą ci szybko i wydajnie dostarczyć płyny utracone wskutek wysokiej temperatury. 

Woda mineralna 

Woda mineralna to jeden z najodpowiedniejszych wyborów w ciepłe, letnie dni. Sięgaj po wersję wysokozmineralizowaną lub średniozmineralizowaną, która zapewni ci dawkę mikroelementów. Najlepiej stawiać na taką zawierającą magnez oraz wapń. Pamiętaj jednak o dostarczeniu sodu i chloru ze źródeł obecnych w pożywieniu. Dobrym pomysłem będzie wzbogacenie napoju o szczyptę soli. 

Woda smakowa z lodem 

Nie przepadasz za smakiem samej wody? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypić ją z cytryną lub dołożyć do niej ulubione owoce, np. borówki, truskawki albo jeżyny. Innym rozwiązaniem będzie połączenie cytrusa z listkami mięty, która przynosi orzeźwienie i gasi pragnienie. Kropką nad i może stać się odrobina wielokwiatowego miodu. 

Owoce zawierające wodę 

Dobrym sposobem na dodatkową porcję płynów w upały jest spożywanie produktów obfitujących w wodę. Arbuz na przykład składa się z niej aż w 92%. Przy jego pomocy wyczarujesz pyszny sorbet, który możesz wzbogacić o inne składniki, np. mleko kokosowe lub sok pomarańczowy. Jego autem jest obecność beta-karotenu, luteiny, likopenu, zeaksantyny oraz kryptoksantyny, które chronią organizm przed rozmaitymi chorobami i przyspieszają przemianę materii. 

Sok pomidorowy 

Sok pomidorowy to skarbnica potasu – 100 g przetworu oferuje aż 230 mg tego pierwiastka. Jeśli nie wiesz, co pić podczas upałów, stawiaj właśnie na niego, a szybko uzupełnisz niedobory powstałe w wyniku wzmożonego pocenia się. Jeśli nie jesteś jego fanem, przygotuj domową wersję hiszpańskiego gazpacho, które orzeźwi cię i doda ci energii. 

Izotoniki 

Innym wyborem na słoneczne dni będą napoje izotoniczne, które zawierają elektrolity. Pamiętaj, że nie są one zarezerwowane jedynie dla amatorów sportu, ale także dla osób borykających się z konsekwencjami nawet niewielkiego odwodnienia. W niektórych z nich znajdziesz witaminy. 

Herbata z mięty 

Co pić podczas upałów, aby nie tylko się nawodnić, ale również ochłodzić? Wypróbuj herbatę na bazie mięty z lodem. Słaby napar można spożywać zarówno w wersji zimnej, jak i lekko ciepłej. Spróbuj dosypać do niego nieco erytrytolu lub innego słodzika. Herbata miętowa na upały to sposób znany od dekad. Wykorzystywany jest on zarówno w krajach arabskich, jak i Ameryce Południowej.  

Czego nie pić w czasie upałów? 

Skoro już wiesz, co może sprawdzić się w gorące dni, czas dowiedzieć się, które napoje mogą pogorszyć twoje samopoczucie lub doprowadzić do jeszcze większego odwodnienia. Czego nie pić w czasie upałów? Zapoznaj się z poniższą listą! 

Słodkie napoje 

Węglowodany proste wydają się idealną opcją na uzupełnienie cennej energii. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ich picie zmniejsza wchłanianie substancji z pożywienia i sprawia, że poszczególne tkanki mogą być przez to mniej nawodnione. 

Alkohol 

Alkohol należy do substancji odwadniających, dlatego, jeżeli sporządzasz listę tego, czego nie pić w czasie upałów, umieść go na samym jej szczycie. Jego kolejną wadą jest negatywny wpływ na naczynia krwionośne, które zostają nadmiernie rozszerzone, zmniejszając wydolność całego układu krążenia biorącego udział w chłodzeniu organizmu. Spożywanie go w ciepłe dni może prowadzić do arytmii, a nawet incydentów sercowo-naczyniowych. Jeśli lubisz łyk orzeźwiającego piwa w upał, sięgaj po nie wieczorem, gdy temperatura na dworze nieco spadnie. 

Kawa 

Kofeina, podobnie jak alkohol, wykazuje właściwości diuretyczne, zwłaszcza gdy jest pita przez osoby, które rzadko korzystają z jej dobrodziejstw. Ciepła pogoda skłania cię do próbowania kaw smakowych? W takim razie wybieraj te bez kofeiny lub delikatne, schłodzone latte. Jeśli nie potrafisz odmówić sobie chociaż jednej filiżanki napoju kofeinowego, uzupełnij płyny dodatkową szklanką wody. 

Mocna herbata 

Mocna herbata zawiera teinę, która działa bardzo podobnie do kofeiny. Jej nadmierna podaż przyczynia się do niedoborów mineralnych, dlatego też amatorzy tego napoju powinni stawiać na wersję owocową lub ziołową. Pamiętaj jednak, że niektóre zioła wykazują działanie moczopędne i mogą zwiększać uczucie pragnienia, a nawet odwadniać. 

Napoje energetyczne 

Napoje energetyczne to kolejny produkt o wysokim stężeniu kofeiny. Zawarte w nich węglowodany proste upośledzają przyswajanie mikroskładników z jedzenia, a ich pobudzające właściwości mogą pogarszać krążenie. 

W jaki sposób pić wodę, aby się nawodnić? 

Co zrobić, aby zapewnić swojemu ciału jak najlepsze nawodnienie w gorące dni? Jest na to, co najmniej kilka sprawdzonych sposobów! Wypijaj przynajmniej dwa-trzy litry napojów dziennie. Spożywaj je niewielkimi łykami – duża objętość płynu wypita na raz może doprowadzić do uczucia ciężkości w brzuchu, a nawet mdłości. Ponadto unikaj nawet lekkiego odwodnienia, jeszcze zanim poczujesz wzmożone pragnienie. Do swoich napojów dodawaj szczyptę soli himalajskiej lub kłodawskiej, dzięki czemu zwiększysz wchłanialność składników mineralnych i poprawisz trawienie. Pamiętaj, że nie musisz tego robić, jeśli twoja dieta dostarcza ci jej optymalną ilość. 

Opracowała: Anna Hutek

Zobacz także:

Zielony koktajl od Ewy Wachowicz. Pomoże „wymieść” toksyny z organizmu i wspomoże odchudzanie »

Przejadły ci się lody? Spróbuj tego chłodnego deseru, który je zastąpi »

Nie obieraj, a jeśli obierzesz, nie wyrzucaj. Zaskakujące właściwości skórek z ziemniaków »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Parówki w cieście francuskim

Prosta w przygotowaniu smaczna przekąska z ciasta francuskiego. Szybko się ro...

Odsłon: 53

30 min
3
Sałatki Sałatka z Jarmużem

CIEKAWOSTKA: Jarmuż zawiera wszystkie 9 aminokwasów potrzebnych do wytworzeni...

Odsłon: 22

15 min
2

Polecane artykuły

Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

0
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

1
Informacje Od tygodni króluje w naszym domu. Najlepsze smarowidło do kanapek, dzieci je uwielbiają

Coraz więcej osób decyduje się na rezygnację z masła na rzecz zdrowszych smarowideł do chleba. Na kanapkach królują warzywne pasty z ciecierzycy, c...

3