Co tak naprawdę jemy?

15 lipca tego roku Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych opublikowała wyniki kontroli niektórych produktów, które kupujemy w sklepach. Jemy coraz gorzej czy coraz lepiej?

Kontrolę przeszło ponad tysiąc próbek produktów. Fot. 123RF.COM/PICSEL

Wśród przebadanych produktów były ryby, produkty mięsne, przetwory warzywne, oliwa z oliwek i jajka. Kontrolerzy wzięli pod uwagę:

- cechy organoleptyczne (np. wygląd, smak, zapach, barwę i konsystencję produktów),
- parametry fizykochemiczne (np. zawartość deklarowanych i niedeklarowanych składników w badanych produktach, ilość wody, glazury czy tłuszczu),
- prawidłowe oznakowanie produktów.

Skontrolowano produkty 356 producentów. Nałożono kary pieniężne o łącznej wartości 97 tys. zł oraz mandaty karne w wysokości 7 tys. zł. Po kontroli wydano 8 decyzji o zniszczeniu produktów, które okazały się przeterminowane.


Produkty mięsne

Mięsne przetwory, które skontrolowano, to:

- pasztety,
- kiełbasy.

Kontrolerzy wzięli pod uwagę szczególnie kiełbasy białe.


Produkty mięsne >> wygląd, smak, zapach, kolor

Wśród próbek wykryto m.in. obecność "niejadalnych cząstek chrzęstnych i kostnych oraz szczeciny". Obecnie jest o 0,3 punktu procentowego* gorzej niż w 2013.


Jadasz kebab? Zobacz wyniki kontroli barów fast food!

kebab


Produkty mięsne >> prawdziwy skład

Zakwestionowanych partii przetworów mięsnych jest proporcjonalnie więcej w porównaniu z zeszłym rokiem - aż o 10,3 punktu procentowego. Tutaj producenci dodawali niedeklarowane na opakowaniach substancje, m.in. kości, azotany i azotyny (mogą z nich powstać pod wpływem wysokiej temperatury szkodliwe nitrozaminy), fosforany, karagen, konserwanty oraz inne "surowce pochodzenia zwierzęcego". W części przetworów mięsnych było też więcej wody, niż zadeklarowano, co zwiększało objętość produktu. A aby więcej wody "utrzymało się" we wnętrzu produktu, musiało być dodane także więcej substancji zatrzymujących w mięsie wodę (np. sól).


Czy wiesz, że mięso skleja się specjalnym klejem? Kliknij!

mięso


Produkty mięsne >> etykietki

Procent źle oznaczonych produktów mięsnych jest nieco niższy niż w poprzednim roku - o 1,5 punktu procentowego. Ale na opakowaniach brakowało składników, wykorzystywanych do produkcji, takich jak mięso oddzielone mechanicznie (MOM, o którym pisaliśmy już tutaj), aromaty, wzmacniacze smaku, substancje zagęszczające, woda i skrobia (czyli po prostu wypełniacze).

Na etykietkach składniki powinny być uszeregowane od największych ilości w produkcie do najmniejszych. Nie zawsze producenci stosowali się do tego wymogu.

Dopiski na etykietach typu "Domowy" czy "Smak tradycji" w wielu przypadkach nie miały żadnego pokrycia w rzeczywistości. Do produkcji tych produktów wykorzystywano gotowe półprodukty, stosowano nowe technologie, nie tradycyjne.


Ryby

Wśród produktów rybnych kontrolerzy wzięli pod lupę:

- mrożone ryby,
- marynaty rybne,
- konserwy rybne.


Ryby >> wygląd, smak, zapach, kolor, konsystencja

Jeśli chodzi o cechy organoleptyczne, to ilość zakwestionowanych partii wzrosła w porównaniu z 2013 o 1,1 punktu procentowego. Kontrolerzy mieli zastrzeżenia co do koloru oferowanych produktów. W niektórych rybach zdarzały się ości, mimo że nie powinno ich tam być.


Ryby >> prawdziwy skład

Odsetek próbek, w których wykryto nieprawidłowości nieznacznie wzrósł - o 0,8 punktu procentowego. W przypadku ryb okazywało się, że w wielu produktach zawartość glazury była większa niż deklarowana - co oznacza, że sprzedawano mniej ryb za wyższą cenę.


Ryby >> etykietki

Procent źle oznakowanych ryb zmniejszył się w porównaniu z 2013 o 9,4 punktu procentowego.


10 faktów o rybach. Kliknij!

ryba


dodaj przepis
Lubisz gotować, a nie masz konta na Smakerze? Dołącz do naszej społeczności i dziel się kulinarnymi inspiracjami z innymi!



Oliwa z oliwek


Oliwa z oliwek >> wygląd, smak, zapach, kolor, konsystencja

Nie badano cech organoleptycznych oliwy z oliwek.


Oliwa z oliwek >> prawdziwy skład

Cechy fizykochemiczne próbek oliwy z oliwek w tym roku nie wzbudziły zastrzeżeń, tak jak i w 2013.


Oliwa z oliwek >> etykietki

Problemy z prawidłowym oznakowaniem oliwy z oliwek są coraz częstsze, odsetek błędnie oznaczanych butelek zwiększył się o 23,2 punktu procentowego. Kontrolerzy podali przykłady:

- Było: Oliwa z oliwek extra vergine
- Powinno być: Oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia

Według rozporządzenia Komisji UE z 16 grudnia 2013 "oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia" to obowiązkowa nazwa najwyższej jakości oliwy. Jest ona pozyskiwana z oliwek bez jakichkolwiek dodatkowych substancji chemicznych i wytłaczana mechanicznie szybko po zerwaniu, nierafinowana. Kwasowość takiej oliwy nie powinna przekraczać 0,8 proc. (generalnie im niższa tym lepsza, ale zależy to też od innych właściwości oliwy).


Jajka


Jajka >> wygląd, smak, zapach, kolor

Skontrolowane jajka miewały zdeformowane i brudne skorupki. Ale i tak jest nieco lepiej. Odsetek zakwestionowanych próbek spadł o 1,1 punktu procentowego w porównaniu z zeszłym rokiem.


Jajka >> prawdziwy skład

Nie kontrolowano parametrów fizykochemicznych jajek.


Jajka >> etykietki

W przypadku jajek odsetek nieprawidłowości jest niższy o 3,2 punkty procentowe. W ich przypadku zdarzały się np. nieczytelne kody producenta, brak daty zniesienia jaj czy nieprawidłowe dane dotyczące ich kwasy wagowej.


10 faktów o jajkach. Kliknij!

jajka


Przetwory warzywne

Wśród przetworów warzywnych przebadano:

- konserwy warzywne,
- marynaty warzywne,
- kiszonki,
- gotowe sałatki,
- ćwikłę,
- chrzan.


Przetwory warzywne >> wygląd, smak, zapach, kolor

Odsetek produktów co do których kontrolerzy mieli zastrzeżenia nieznacznie wzrósł (o 0,2 punktu procentowego) w porównaniu z zeszłym rokiem. Wśród próbek znalazły się takie zawierające warzywa z widocznymi wadami.


Przetwory warzywne >> prawdziwy skład

Coraz mniej jest nieprawidłowości dotyczących niedeklarowanych substancji lub ich ilości w przetworach warzywnych - odnotowano niewielki spadek o 0,4 punktu procentowego. Wykryto np. że niektóre partie po odcieknięciu ważyły mniej, niż podano na opakowaniu, w innych przetworach było więcej soli niż zadeklarowano na opakowaniu (jest to szczególnie ważne dla osób cierpiących na nadciśnienie - w tym artykule znajdziesz więcej informacji o właściwościach soli).


Przetwory warzywne >> etykietki

Tak jak w przypadku produktów mięsnych, producenci nadużywali słów sugerujących produkcję w oparciu o tradycyjne metody, podczas gdy stosowano nowe technologie i gotowe półprodukty.


Co z tego wynika?

Niektóre z zastrzeżeń wynikały z niedokładności producentów (kiedy ilość poszczególnych deklarowanych substancji nie zgadzały się dokładnie). Nie zapominajmy jednak, że np. nastrzykiwanie większą ilością wody i substancji zatrzymujących wodę (mięso) lub dodawanie większej ilości glazury (ryby) - skutkowało tym, że klient płacił za więcej produktu niż faktycznie kupił.


Wolisz zrobić kiszonki w domu? Kliknij!

kiszonki


Inne błędy były najprawdopodobniej próbami oszukania klienta - dodawanie niedeklarowanych składników, konserwantów, azotanów czy azotynów jest wprowadzaniem w błąd. Kupujemy produkt inny niż zadeklarowany, a nawet - potencjalnie - bardziej szkodliwy. Jeśli mięso jest konserwowane związkami azotu (które zostały wykryte w niektórych produktach mięsnych), nie powinniśmy ich podgrzewać, gdyż w wyniku wysokiej temperatury przekształcają się one w bardzo szkodliwe, rakotwórcze nitrozaminy.

 

Zobacz też: 10 szokujących faktów o jedzeniu | Sól zabija? | Oszustwa producentów wędlin

Anna Wiśniewska/Smaker.pl

* Punkt procentowy oznacza, że nie bierzemy pod uwagę konkretnych ilości, a odsetek całości, niezależnie od konkretnych liczb. Dzięki temu kontrolerzy mogli poddać badaniom inne ilości próbek w poszczególnych latach.

Źródło:
www.ijhar-s.gov.pl

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
6
Śniadania Jajecznica ze szczypiorkiem

Prosta, delikatna jajecznica z dodatkiem mleka i szczypiorku doskonała na szy...

Odsłon: 84

15 min
4
60 min
5
15 min
4
15 min
2
30 min
1

Polecane artykuły

Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

24
Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

315
Informacje Ogórki małosolne na sucho. Tak zrobione wychodzą pyszne i chrupiące

Jak zrobić perfekcyjne ogórki kiszone? W tym sezonie zdecydowanym hitem są ogórki małosolne na sucho. Jakie składniki dodać do tak przygotowanych o...

10
Informacje Biały nalot na ogórkach kiszonych. Czy trzeba je wyrzucić?

Ogórki kiszone zawierają mnóstwo prozdrowotnych właściwości, dlatego powinny gościć w naszej diecie przez cały rok. Na pewno nieraz po odkręceniu s...

25