Dania jednogarnkowe

Jeśli kochasz pichcić, pewnie miałeś już do czynienia z nieprzyjemnym zapachem podczas gotowania warzyw. Dla tych z wrażliwymi nosami aromat jest nie do zniesienia, a otwieranie okien wcale nie pomaga. Na to trzeba mieć konkretny patent - sprawdź, co zrobić, żeby w domu nie śmierdziało podczas gotowania kalafiora, kapusty i bobu.

Jak pozbyć się zapachu warzyw po gotowaniu? Domowe triki cię zaskoczą | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Niektóre warzywa pachną naprawdę nietypowo, kiedy poddajemy je obróbce termicznej. Należą do nich bób, kalafior, brokuł czy kapusta. Co zrobić, aby w domu nie śmierdziało podczas gotowania tych warzyw? Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów, które i tobie z pewnością się spodobają. 

Sprawdź także: Bób na 10 sposobów. Proste i smaczne przepisy

Triki podczas gotowania kalafiora 

Dlaczego kalafior podczas gotowania pachnie niezbyt apetycznie? Odpowiadają za to związki siarki, które ulatniają się i sprawiają, że w całym domu możemy poczuć, że na obiad będzie właśnie to warzywo. Nie powinno to jednak być powodem do rezygnowania z tak pysznego dania. Zwłaszcza że po ugotowaniu warzywo nadal ma w sobie wiele cennych właściwości zdrowotnych.

Jakie triki podczas gotowania kalafiora możesz zastosować, by w domu nie czuć tego przykrego zapachu? Jednym z najczęstszych i naprawdę skutecznych trików jest dodanie do gotującego się kalafiora jednego składnika - sody oczyszczonej. Soda ma właściwości wchłaniające zapach. Możesz to zauważyć na przykładzie lodówki - wystarczy, że wsypiesz na spodeczek odrobinę sody i odłożysz ją do lodówki na kilka dni. Zapach będzie znacznie przyjemniejszy. To samo dzieje się właśnie podczas gotowania kalafiora.

Nie wpłynie to w żaden sposób na smak ani właściwości samego warzywa, o to nie musisz się martwić. Dodaj jednak łyżeczkę, maksymalnie dwie, nie więcej. Dodatkowo soda oczyszczona sprawi, że kalafior będzie miał bardzo jasny kolor. Będzie wyglądać jeszcze bardziej apetycznie. Co jeszcze możesz zrobić podczas gotowania kalafiora? Kolejnym trikiem jest dodanie do gotującej się wody liści laurowych. Tu jednak możesz spodziewać się niewielkiej zmiany smaku samego warzywa, dlatego zdecyduj, czy chcesz korzystać z tej metody. Nie będzie on smakować rosołem, jednak liść laurowy jest naprawdę wyrazistym ziołem. Dlatego nie każdemu będzie odpowiadać smak kalafiora po zastosowaniu tego triku. 

Zobacz: Potrawka z łodyg brokuła i liści kalafiora

Triki podczas gotowania bobu 

Zapach bobu podczas gotowania jest naprawdę bardzo specyficzny. Niektórym osobom odpowiada, inne przyprawia o mdłości. Jeśli nie przepadasz za nim, koniecznie sprawdź triki podczas gotowania bobu, które możesz zastosować, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Jeden z najbardziej popularnych i naprawdę skuteczny, to gotowanie bobu wraz z natką pietruszki. Dzięki temu zapach podczas gotowania nie jest nieprzyjemny, a wręcz świeży.

Równie dobrze zadziała koperek, który również pochłania zapach gotującego się bobu. W zależności od tego, co akurat masz pod ręką, możesz skorzystać z tych dwóch ziół, by nie musieć męczyć się w czasie gotowania bobu. A co zrobić, by gotowany bób nie powodował wzdęć? Na to również jest sposobów - wystarczy ugotować go z dodatkiem kminku i liścia laurowego. Będzie nie tylko pyszny, ale także naprawdę nie spowoduje żadnych żołądkowych rewolucji. 

Triki podczas gotowania brokuła 

Triki podczas gotowania brokuła będą takie same jak w przypadku kalafiora. Te warzywa należą bowiem do tej samej rodziny. Dodatkowo powód nieprzyjemnego zapachu jest tu taki sam. Jeśli jednak nie chcesz dodawać do warzywa sody oczyszczonej ani liści laurowych, możesz wypróbować inny trik - dodać do wody trochę mleka. To równie skuteczny sposób na zneutralizowanie zapachu gotujących się warzyw.  

Triki podczas gotowania kapusty 

Przygotowujesz kapustę do gołąbków lub innego dania? To z pewnością nie wiąże się ze zbyt przyjemnymi zapachami. Jednak nie musisz się martwić - istnieją naprawdę sprawdzone triki podczas gotowania kapusty, które pomogą ci uporać się z tymi woniami. Jednym z ulubionych sposobów polskich gospodyń, jest gotowanie kapusty razem z… chlebem razowym. Wystarczy skórka, by zneutralizować zapach.

Chleb wchłania nie tylko smaki, ale także aromaty, dlatego odrobina pieczywa, na przykład skórka z czerstwego chleba, pomoże ci pozbyć się niechcianych zapachów. Z kapustą poradzą sobie także sposoby, o których mówiliśmy w przypadku kalafiora i brokuła, a zatem soda oczyszczona, liść laurowy i mleko. Sprawdzi się też natka pietruszki bądź plaster cytryny. Istnieje naprawdę wiele trików, które mogą uratować twój dom przed silnymi i niezbyt miłymi aromatami. Warto je wypróbować. 

Jak pozbyć się zapachu warzyw gotowanych? 

Jak pozbyć się zapachu po gotowaniu kalafiora? 

Jeśli jednak nie znałeś tych trików i gotowałeś warzywa bez sody oczyszczonej czy liścia laurowego, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak pozbyć się zapachu po gotowaniu kalafiora. Najlepszym sposobem jest oczywiście włączenie pochłaniacza, który szybko wciągnie zapachy roztaczające się wokół. Okno również pomoże, zwłaszcza jeśli kuchnia jest mała. Idealnym sposobem na pozbycie się zapachu po gotowaniu kalafiora jest wysypanie kawy na lekko rozgrzaną patelnię. Przysmażajcie ją przez chwilę, a kawa szybko wchłonie wszystkie zapachy.  

Jak pozbyć się zapachu po gotowaniu bobu? 

Jednym z ciekawych sposobów na zmniejszenie zapachu bobu, który jest bardzo intensywny, jest przesmażenie go razem z warzywami cebulowymi - cebulą czy czosnkiem. To oczywiście sprawi, że w całym domu, zamiast bobu, będziesz czuł pyszne wonie czosnku. To oczywiście nie pochłonie w pełni zapachu unoszącego się w mieszkaniu. Aby zneutralizować zapach bobu, który wyczuwalny jest w powietrzu, możesz zagotować niewielką ilość wody w garnku, a następnie dodać do niej odrobinę majeranku. To zioło szybko upora się z nieprzyjemnym zapachem bobu. 

Jak pozbyć się zapachu po gotowaniu brokuła? 

Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się zapachu po gotowaniu brokuła, możemy oczywiście odesłać was do punktu pierwszego. To, co działa na kalafiory, działa również na brokuły. Możesz przygotować podobny napar jak w przypadku bobu. Kolejną przyprawą, która idealnie radzi sobie z zapachami warzyw kapustnych, jest cynamon. Zagotuj więc wodę z cynamonem i zostaw ją na gazie bez przykrycia przez kilka minut. Po chwili poczujecie, że zapach brokułów się ulotnił. 

Jak pozbyć się zapachu gotowanej kapusty? 

Najprostszym sposobem jest nastawienie wody w garnku i dodanie do niej mięty oraz pieprzu. Możesz dodać do tej mieszanki także majeranek, który świetnie poradzi sobie z neutralizacją zapachów. Patent z kawą również się sprawdzi.  

Jak zatem widzisz, istnieje naprawdę wiele sposobów na to, by zniwelować nieprzyjemne zapachy podczas gotowania warzyw. Nie rezygnuj z nich i skorzystaj z tych przydatnych trików.  

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Jędrna fasolka szparagowa z bułką tartą. Już nigdy nie zrobisz jej inaczej »

Dobre dla starzejącego się mózgu, skóry i kości. W tym wieku włącz do diety »

Słodki przepis od siostry Anastazji. Ten sernik nie pęka i nie opada »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Śniadania Placuszki kokosowe

O poranku słodkie, bardzo kokosowe placuszki

Odsłon: 63

15 min
2

Przepis dnia

Ciasta Sernik Paradiso

Sernik Paradiso to prawdziwa egzotyczna rozkosz, która zachwyca fuzją kremowe...

Odsłon: 8959

60 min
21
Przekąski Ryba w sosie pomidorowym.

Usmażone kostki z miruny zrobione w sosie warzywnym z pomidorami.

Odsłon: 226

30 min
4

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

1
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8