Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak jedzenie bobu wływa na zdrowie?
- Dla kogo bób nie jest wskazany?
- Jakie są najlepsze przepisy z bobem?
Bób to popularne warzywo strączkowe, którym wiele z nas zajada się w okresie letnim. Sezon rozpoczyna się pod koniec czerwca i trwa, aż do sierpnia. Jest niezwykle pożywny, ponieważ zawiera dużo białka, a jednocześnie mało tłuszczu, co więcej spożywając bób, dostarczamy również błonnika. Będzie więc świetnym wyborem dla wegan i wegetarian oraz dla osób na diecie, ponieważ na długo pozostawia uczucie sytości. Co więcej, w 100 g ugotowanych nasion bobu znajdziemy jedynie 100 kcal.
Sprawdź także: Nalewka z zielonych ogórków – jak ją przygotować?
Jakie właściwości ma bób?
Bób to nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe warzywo, jest źródłem witamin i minerałów. Zawiera kwas foliowy, składnik szczególnie ważny w diecie kobiet w ciąży. Kwas foliowy pomaga zapobiegać wystąpieniu wad rozwojowych płodu. Zalecany jest również osobom, u których wystąpiła anemia.
Jest wiele korzystnych dla organizmu właściwości bobu, m.in.: zawarty w nim błonnik i potas pomagają w obniżeniu poziomu złego cholesterolu, reguluje ciśnienie krwi oraz usprawnia pracę układu krążenia. Bób używany jest również przy produkcji leków na chorobę Parkinsona, ponieważ zawiera lewodopy, która jest formą dopaminy. W efekcie chory przyjmujący leki na bazie bobu poprawia swoją sprawność ruchową.
Kto nie powinien jeść bobu?
Bób nie jest warzywem polecanym osobom chorującym na cukrzycę, ponieważ zawiera wysoki indeks glikemiczny. Przez zawarte w nim składniki purynowe odradza się go również osobom, które borykają się z dną moczową. Bób może również działać alergizująco. Nieodpowiednio przyrządzony bób może powodować wzdęcia, aby tego uniknąć, przed ugotowaniem należy go zalać gorącą wodą i odczekać około godziny. Po tym czasie możesz przystąpić do gotowania, używając do tego świeżej wody.
Z czym jeść bób? Przepisy na dania z bobem
Kupiłeś bób i nie wiesz, jak go przyrządzić? Bób można jeść na surowo, jednak najczęściej poddaje się go obróbce termicznej. Ugotowane w osolonej wodzie ziarna bobu można jeść jako przekąskę, bez niczego, można również usmażyć go z czosnkiem, solą i masłem na patelnie. Bób to składnik, który możesz przemycić w wielu daniach, m.in.: pastach na kanapki, daniach obiadowych, czy sałatkach.
Jeśli szukasz kulinarnych inspiracji z bobem w roli głównej, koniecznie zajrzyj do przepisów naszych użytkowników.
1. FIT pasta z bobu do kanapek
Zobacz przepisFIT pasta z bobu do kanapek / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Czy nie wygląda to jak najlepsze z możliwych śniadań? Chrupkie pieczywo i kontrastujące ze sobą smaki tworzą doskonałe połączenie, które podbije wasze kubki smakowe.
Takie mini burgery będą stanowić idealną przekąskę na przyjęciu lub podczas wieczornego seansu filmowego. Są zdecydowanie zdrowszym wyborem niż chipsy i popcorn, a do tego, po ich zjedzeniu, znacznie dłużej będziemy czuć się najedzeni.
3. Pierogi z bobem, boczkiem, koperkiem i cebulką
Zobacz przepisPierogi z bobem, boczkiem, koperkiem i cebulką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Polacy kochają pierogi i to pod każdą postacią. Jest to również jedna z najbardziej rozpoznawalnych potraw kuchni polskiej na całym świecie. Jesteśmy przekonani, że taki farsz podbiłby serca niejednego Amerykanina lub Anglika.
4. Sałatka z bobem i parmezanem
Zobacz przepisSałatka z bobem i parmezanem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Warzywa strączkowe doskonale wpływają na pracę naszego organizmu, dlatego jak najczęściej powinny pojawiać się w naszym menu. To danie jest najlepszym sposobem, aby wprowadzić je do swojej diety. Wyrazisty parmezan i bób to idealny duet.
5. Makaron z wołowiną i bobem
Zobacz przepisMakaron z wołowiną i bobem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Pamietajcie o tym, że bób to nie tylko doskonały materiał na przekąskę. Możecie przygotować z niego także doskonałe danie główne.
6. Kotlety drobiowe z bobem
Zobacz przepisKotlety drobiowe z bobem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Bób jest bardzo wdzięcznym tematem kulinarnym. Stanowi doskonałą podstawę wielu ciekawych dań, które z pewnością będa hitem na waszych stołach.
Bób można podać również w towarzystwie śmietany. To pyszny, domowy przepis, który przeniesie cię w czasy dzieciństwa.
W kategorii szybkich obiadów świetnym wyborem będzie risotto. To fantastyczny sposób na proste danie ze świeżych, wysokiej jakości składników.
9. Sałatka z bobem i mozzarellą
Zobacz przepisSałatka z bobem i mozzarellą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Taką sałatkę z powodzeniem możecie zabrać ze sobą do pracy. Z pewnością niejeden współpracownik będzie chciał jej spróbować lub przynajmniej poprosi was o przepis.
Zobacz także:
Które pomidory wybrać na przecier? Jak go zrobić? »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »