Niewiele osób wie, że zielone ogórki można wykorzystać również do przygotowania domowej nalewki. Wystarczy kilka składników, żeby wyczarować ogórkową nalewkę, która z pewnością posmakuje wszystkim dorosłym.
Sprawdź także: Jak zrobić nalewkę z pędów sosny?
Właściwości zielonych ogórków
Dlaczego warto jeść zielone ogórki? Warzywa te posiadają szereg wartości odżywczych, świetnie nawadniają oraz są niskokaloryczne. Znajdziemy w nich witaminę C, K, E, A,B6, tiaminę oraz kwas foliowy. W ogórkach nie brakuje też minerałów, m.in.: żelaza, fosforu, magnezu, czy potasu, co wspiera regulację ciśnienia krwi. Te zielone warzywa są również bogate w przeciwutleniacze.
Ogórki świetnie sprawdzą się na upały, ponieważ w swoim składzie zawierają aż 95 proc. wody. Mają właściwości moczopędne, dzięki czemu pomagają pozbyć się zbędnej wody z organizmu. Ponadto dzięki zawartej w nich kukurbitacynie mają właściwości przeciwnowotworowe. W zielonych ogórkach znajduje się także fisetyna, która pomagać chronić komórki nerwowe przed starzeniem się, tym samym zmniejszając ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.
Ogórki zielone to warzywo polecane osobom, które borykają się z refluksem żołądkowo-jelitowym, ponieważ niwelują zgagę. Co więcej, korzystnie wpływają na układ pokarmowy, wspierając pracę jelit. To również świetny produkt dla wszystkich, którzy chcą zredukować masę ciała. Tak naprawdę można jeść tyle ogórków, ile dusza zapragnie, ponieważ w 100 g zawierają tylko 15 kcal.
Jak przygotować nalewkę z zielonych ogórków?
Przepis na nalewkę z zielonych ogórków jest naprawdę prosty. Taki trunek ma świeży, niebanalny smak, dlatego świetnie sprawdzi się latem. Z pewnością zaskoczysz nim swoich gości, podczas wakacyjnej imprezy.
Składniki
- 200 g zielonych ogórków
- 5 łyżek cukru
- 500 ml czystej wódki
- Garść listków mięty
Sposób przygotowania:
- Ogórki dokładnie umyj i obierz. Pokrój w grubsze plastry, a następnie umieść w litrowym słoiku. Całość zalej wódką, zakręć wieczko i pozostaw miksturę na około pięć dni.
- Następnie odlej wódkę, a ogórki zasyp cukrem oraz dodaj miętę. Odczekaj, aż do całkowitego rozpuszczenia się cukru, może to zająć dwa dni. Pamiętaj, aby w międzyczasie mocno wstrząsnąć słoikiem.
- Odlej powstały syrop, połącz go z nalewem, a następnie przecedź przez gazę lub drobne sitko. Przelej całość do docelowego naczynia, przed podaniem odczekaj kilka dni, aby smaki dokładnie się połączyły. Smacznego!
Szukasz przepisów na nietypowe nalewki? Sprawdź, co przygotowali nasi użytkownicy.
2. Nalewka brzoskwiniowa
Zobacz przepisNalewka brzoskwiniowa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Zobacz także:
Woda z cytryną - jakie właściwości się jej przypisuje? »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »