Córka Tuska gotuje stare polskie danie. Smakuje dzieciom i dorosłym

Kasia Tusk to blogerka, która dzieli się w internecie swoimi modowymi czy kulinarnymi doświadczeniami. W styczniu przygotowała najpopularniejsze danie tej zimy, czyli congee. Córce premiera kojarzy się ono jednak ze starym, polskim przepisem - odkryj, jakim.

Przepis na congee Kasi Tusk | Fot.123RF/Picsel // Fot. AKPA/Łepecki Michał

Spis treści:

Katarzyna Tusk - córka premiera Donalda Tuska - to polska szafiarka i blogerka. Już od 2011 roku prowadzi popularny blog „Make Life Easier”, w którym publikuje porady modowe, urodowe, a czasem również kulinarne. W styczniowym wpisie podzieliła się z czytelnikami przepisem na zimowy hit internetu. Co to jest congee i jakie polskie danie przypomina? 

Sprawdź także: Nie potrzebujesz mąki, mleka ani jajek. Oto rewolucyjny przepis na naleśniki

Co to jest congee?

Danie cieszy się niesłabnącą sympatią internautów. Co to jest congee? W dosłownym tłumaczeniu „ryż-woda”, czyli rozgotowany ryż. Stanowi bazę kuchni chińskiej, gdzie docenia się go za lekkostrawność. W Azji podaje się go najczęściej na śniadanie czy obiad, żeby nie obciążać żołądka i jelit, ale z drugiej strony nasycić organizm.

Dzieci i seniorzy powinni jeść congee regularnie, ale poleca się je również osobom osłabionym lub tym na diecie odchudzającej. Papkę ryżową gotuje się na całym świecie również podczas niestrawności i dolegliwości układu pokarmowego.

Congee z wieprzowiną, ciepłe, kremowe i pełne kolagenu, jest najpopularniejsze. Inna równie lubiana wersja jest z mięsem żaby. Ma jeszcze więcej kolagenu i najchętniej sięgają po nią kobiety. Rozgotowany ryż może być jednak podstawą różnych smakowych wariacji, również w pełni roślinnych, a także dodatkiem do dań - wprowadzając do nich pożądaną równowagę - wyjaśnia dziennikarka kulinarna Basia Starecka na swoim blogu nakarmionastarecka.pl.

Przepis na congee Kasi Tusk

Swoją wersję przepisu na congee przygotowała również Kasia Tusk. Jak podkreśliła blogerka, to rozgrzewające i lekkostrawne danie zimą smakuje jej najlepiej. Ponadto podaje je córkom, które chętnie się nim zajadają. Potrawa świetnie smakuje z groszkiem i marchewką czy kurczakiem, ale szafiarka tym razem postawiła na wersję wytrawną - jak określiła - „dla dorosłych”. Co ciekawe, przyrównała congee do „starego, dobrego polskiego kleiku ryżowego, ale w unowocześnionej wersji”. Wytłumaczyła też, że sekretem kulinarnego sukcesu jest łączenie ryżu z dodatkami dopiero przy podaniu, aby zachować różnorodne konsystencje składników. 

Jak zrobić congee z przepisu Kasi Tusk? Przygotuj dwie szklanki białego ryżu (sypanego, nie w woreczkach), bakłażan, jarmuż, jajko, szczypiorek, sezam (biały i czarny), pastę miso, oliwę do smażenia, pastę z papryki chilli oraz sól i pieprz do smaku. Na początku opłucz i odcedź ryż, przełóż do garnka. Zalej wodą w proporcji: 10 szklanek wody na 2 szklanki ryżu. Posól, przemieszaj i gotuj przez ok. półtorej godziny, do prawie całkowitego rozmięknięcia ryżu. Musi przypominać konsystencją kleik.  

Bakłażana pokrój w kostkę. Dopraw solą i pieprzem. Podsmaż na patelni z rozgrzaną oliwą. Do zarumienionego już warzywa dodaj pastę miso, przemieszaj. W międzyczasie ugotuj jajko (ok. 7 minut, żeby nie było całkowicie na twardo). Do głębszej miski nałóż ryż, dodaj listki jarmużu, kawałki bakłażana, poszatkowany szczypior i przepołowione jajko. Z wierzchu polej jeszcze pastą z chilli (według preferencji) i udekoruj oboma rodzajami sezamu.

Źródło: Smaker.pl, makelifeeasier.pl, Instagram @makelifeeasier_pl, nakarmionastarecka.pl

Autor: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Apteka w ogrodzie: Rośliny dla cukrzyków. Posadź w ogrodzie, wprowadź do diety i zbijaj wysoki cukier »

Słodycze i desery z niskim indeksem glikemicznym. Z czego i jak je przygotować? »

Tak szybko rozsmarujesz zimne masło na chlebie. Prosty trik robi furorę »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Zdrowa letnia surówka

Pyszna, chrupiąca, orzeźwiająca i zdrowa. Jak sezon na ogórki to obowiązkowo...

Odsłon: 269

15 min
12
Zupy Zupa szparagowa z cukinią i pulpecikami

Zupa szparagowa z cukinią, szpinakiem i pulpecikami. Pulpety przygotowałam ze...

Odsłon: 79

15 min
11
15 min
2
60 min
3
Ciasta Otwarte jagodzianki Strzelczyka

Jeśli marzycie o idealnych jagodziankach, puszystych z dużą ilością owoców i...

Odsłon: 45

60 min
1

Polecane artykuły

Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

23
Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

312
Informacje Ogórki małosolne na sucho. Tak zrobione wychodzą pyszne i chrupiące

Jak zrobić perfekcyjne ogórki kiszone? W tym sezonie zdecydowanym hitem są ogórki małosolne na sucho. Jakie składniki dodać do tak przygotowanych o...

10
Informacje Biały nalot na ogórkach kiszonych. Czy trzeba je wyrzucić?

Ogórki kiszone zawierają mnóstwo prozdrowotnych właściwości, dlatego powinny gościć w naszej diecie przez cały rok. Na pewno nieraz po odkręceniu s...

25