Spis treści:
Katarzyna Tusk - córka premiera Donalda Tuska - to polska szafiarka i blogerka. Już od 2011 roku prowadzi popularny blog „Make Life Easier”, w którym publikuje porady modowe, urodowe, a czasem również kulinarne. W styczniowym wpisie podzieliła się z czytelnikami przepisem na zimowy hit internetu. Co to jest congee i jakie polskie danie przypomina?
Sprawdź także: Nie potrzebujesz mąki, mleka ani jajek. Oto rewolucyjny przepis na naleśniki
Co to jest congee?
Danie cieszy się niesłabnącą sympatią internautów. Co to jest congee? W dosłownym tłumaczeniu „ryż-woda”, czyli rozgotowany ryż. Stanowi bazę kuchni chińskiej, gdzie docenia się go za lekkostrawność. W Azji podaje się go najczęściej na śniadanie czy obiad, żeby nie obciążać żołądka i jelit, ale z drugiej strony nasycić organizm.
Dzieci i seniorzy powinni jeść congee regularnie, ale poleca się je również osobom osłabionym lub tym na diecie odchudzającej. Papkę ryżową gotuje się na całym świecie również podczas niestrawności i dolegliwości układu pokarmowego.
Congee z wieprzowiną, ciepłe, kremowe i pełne kolagenu, jest najpopularniejsze. Inna równie lubiana wersja jest z mięsem żaby. Ma jeszcze więcej kolagenu i najchętniej sięgają po nią kobiety. Rozgotowany ryż może być jednak podstawą różnych smakowych wariacji, również w pełni roślinnych, a także dodatkiem do dań - wprowadzając do nich pożądaną równowagę - wyjaśnia dziennikarka kulinarna Basia Starecka na swoim blogu nakarmionastarecka.pl.
Przepis na congee Kasi Tusk
Swoją wersję przepisu na congee przygotowała również Kasia Tusk. Jak podkreśliła blogerka, to rozgrzewające i lekkostrawne danie zimą smakuje jej najlepiej. Ponadto podaje je córkom, które chętnie się nim zajadają. Potrawa świetnie smakuje z groszkiem i marchewką czy kurczakiem, ale szafiarka tym razem postawiła na wersję wytrawną - jak określiła - „dla dorosłych”. Co ciekawe, przyrównała congee do „starego, dobrego polskiego kleiku ryżowego, ale w unowocześnionej wersji”. Wytłumaczyła też, że sekretem kulinarnego sukcesu jest łączenie ryżu z dodatkami dopiero przy podaniu, aby zachować różnorodne konsystencje składników.
Jak zrobić congee z przepisu Kasi Tusk? Przygotuj dwie szklanki białego ryżu (sypanego, nie w woreczkach), bakłażan, jarmuż, jajko, szczypiorek, sezam (biały i czarny), pastę miso, oliwę do smażenia, pastę z papryki chilli oraz sól i pieprz do smaku. Na początku opłucz i odcedź ryż, przełóż do garnka. Zalej wodą w proporcji: 10 szklanek wody na 2 szklanki ryżu. Posól, przemieszaj i gotuj przez ok. półtorej godziny, do prawie całkowitego rozmięknięcia ryżu. Musi przypominać konsystencją kleik.
Bakłażana pokrój w kostkę. Dopraw solą i pieprzem. Podsmaż na patelni z rozgrzaną oliwą. Do zarumienionego już warzywa dodaj pastę miso, przemieszaj. W międzyczasie ugotuj jajko (ok. 7 minut, żeby nie było całkowicie na twardo). Do głębszej miski nałóż ryż, dodaj listki jarmużu, kawałki bakłażana, poszatkowany szczypior i przepołowione jajko. Z wierzchu polej jeszcze pastą z chilli (według preferencji) i udekoruj oboma rodzajami sezamu.
Źródło: Smaker.pl, makelifeeasier.pl, Instagram @makelifeeasier_pl, nakarmionastarecka.pl
Autor: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Słodycze i desery z niskim indeksem glikemicznym. Z czego i jak je przygotować? »
Tak szybko rozsmarujesz zimne masło na chlebie. Prosty trik robi furorę »