Spis treści:
- Cukinia po meksykańsku
- Leczo z cukinią
- Marynowana cukinia w klasycznej odsłonie
- Sałatka z cukinią
- Cukinia w zalewie curry
Warzywo to można dodać do wielu dań. Świetnie sprawdza się w formie warzywnego spaghetti, stanowi fantastyczny dodatek do sałatek, a także idealnie pasuje do ziołowych i czosnkowych dipów podczas rodzinnych imprez. Co bardzo istotne, jej wyjątkowy charakter można zachować na długie miesiące, wykonując przy jej pomocy domowej roboty przetwory. Przyjdą ci one z pomocą w jesienne i zimowe wieczory, gdy zabraknie ci świeżych składników na sałatkę lub pomysłu na dodatek do obiadu. Czy warto marynować? Odpowiedź jest prosta – oczywiście.
Sprawdź także: Zdrowe i lekkie zupy krem. Kwintesencja lata na talerzu
Cukinia na zimę do słoików – przepisy, które zawsze wychodzą
Cukinia po meksykańsku
Prawdziwą gratką dla fanów egzotycznych dodatków do dań jest cukinia po meksykańsku. Aby zrealizować przepis na tę przekąskę, potrzebujesz ładnych warzyw, czosnku, soli, zmielonej papryczki chilli, słodkiej papryki, pomidorów, cukru, octu oraz oleju.
Realizację powyższej pozycji rozpocznij od dokładnego umycia warzyw. Usuń z nich gniazda nasienne i pokrój je w słupki. Obierz czosnek i pokrój go na kawałki. Wymieszaj je w misce z przyprawami i odstaw je na około dwie godziny, aby przeszły smakiem. Po tym czasie ułóż komponenty w wyparzonych słoikach. Następnie obierz pomidory ze skórki, zblenduj je i zagotuj z dodatkiem cukru i octu. Użyj tej mieszanki do zalania cukinii. Do każdego słoika dodaj po łyżce oleju. Na samym końcu szczelnie zakręć wszystkie naczynia i pasteryzuj je przez około kwadrans.
Leczo z cukinią
Nie masz pomysłu na cukinię na zimę do słoików? W takim razie postaw na coś prostego i praktycznego, a mianowicie leczo. Do jego wykonania potrzebujesz kilka kilogramów cukinii, kolorową paprykę, cebulę, przecier lub koncentrat pomidorowy, olej, cukier, sól, mielony pieprz, ziele angielskie oraz liście laurowe.
Odetnij końcówki cukinii i pokrój ją wzdłuż – możesz również usunąć gniazda nasienne, jednak nie jest to konieczne. Umieść ją w garnku razem z pokrojoną w pióra cebulą. Zasyp je sowitą ilością soli i pozostaw w chłodnym miejscu na 4 godziny. Po tym czasie dorzuć do nich pokrojone papryki oraz liście laurowe i ziele angielskie. Dodaj olej i smaż wszystko przez kwadrans.
Kiedy zawartość garnka wstępnie się podsmaży, wlej przecier pomidorowy lub rozpuszczony w wodzie koncentrat pomidorowy i doprowadź całość do wrzenia. Uzupełnij tę miksturę o ocet, sól, cukier oraz pieprz. Doprowadź całość do wrzenia, a potem przelej gorący sos do wyparzonych słoików. Pamiętaj o ich pasteryzacji.
Marynowana cukinia w klasycznej odsłonie
Inną, sprawdzoną pozycją jest klasyczna marynowana cukinia. Chcesz postawić na ten wariant? W takim razie zaopatrz się w warzywa, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, ziarenka gorczycy, koper, cukier, ocet oraz sól.
Powyższy przysmak jest naprawdę prosty do wykonania. Przekrój tytułową bohaterkę wzdłuż i usuń z niej twarde nasiona. Następnie pokrój ją w słupki. W słoikach umieść koper, przyprawy oraz ciasno upakowane cukinie. Zalej wszystkie komponenty zalewą i szczelnie zakręć naczynia. Na samym końcu pasteryzuj je przez od pięciu do 10 minut.
Sałatka z cukinią
Jesteś fanem świeżych sałatek na bazie surowej cukinii? W takim razie z pewnością nie przejdziesz obojętnie obok jej zimowego wariantu ze słoika. Do jego wyczarowania potrzebujesz tytułowego warzywa, cebuli, marchewki, papryki, soli, oliwy z oliwek oraz składników na zalewę, tj. octu, cukru, pieprzu, ziela angielskiego, liści laurowych i ziaren gorczycy.
Zetrzyj cukinię na dużych oczkach tarki, a cebulę pokrój w drobne pióra. Umieść je w dużej misce i zasyp sowitą ilością soli. Wymieszaj wszystkie składniki i odstaw je na jakiś czas w chłodne miejsce. Po upływie tego czasu odcedź całość na durszlaku. Pokrojone warzywa uzupełnij o paski papryki i startą na dużych oczkach marchewkę.
Przygotuj zalewę – wystarczy, że umieścisz składniki na nią w garnku i podgrzejesz go, aż do ich rozpuszczenia. Zalej nią warzywa w słoikach, dodając po jednej łyżce oliwy z oliwek do każdego z nich. Zakręć słoiki i pasteryzuj je przez około dziesięć minut.
Cukinia w zalewie curry
Jak przygotować cukinię na zimę do słoików? Jeśli należysz do osób, które mogłyby jeść dosłownie wszystko z przyprawą curry, to mamy dla ciebie doskonałą wiadomość – cukinia świetnie odnajduje się właśnie w duecie z tą mieszanką. Aby wyczarować przepyszną zalewę, wystarczy, że pomieszasz takie składniki jak woda, ocet 10%, czosnek, liście laurowe, cukier, curry, sól, ostra musztarda, czarny pieprz, kurkuma oraz gorczyca.
Umyj dokładnie warzywa – pamiętaj, że nie musisz ich obierać. Pokrój je za to w plasterki lub półplasterki o sowitej grubości i ułóż pionowo w dokładnie umytych i wyparzonych słoikach. Umieść resztę składników w garnku, zagotuj całość i wlej do słoików z cukinią. Na samym końcu zawekuj je i wypasteryzuj.
Kiszona cukinia
Większość osób wie o tym, że kiszonki są najzdrowszym dodatkiem do dań. Czy wiedziałeś, że cukinię można ukisić dokładnie tak jak ogórki czy kapustę? Jeśli jeszcze nie miałeś okazji jej spróbować, to czas przyrządzić ją we własnej kuchni.
Przygotuj cukinię i słoiki, które najpierw umyjesz i wyparzysz – oczywiście razem z pokrywkami. Umieść w nich słupki cukinii, pomiędzy które włożysz ząbki czosnku, baldachimy kopru, korzeń chrzanu oraz przyprawy. Uzupełnij zawartość naczyń o zalewę, którą zrobisz z połączenia wody i soli. Szczelnie zakręć wszystkie słoiki i odstaw je w chłodne miejsce, aż do ukiszenia ich zawartości.
Cukinia w miodzie
Nie masz pomysłu na cukinię na zimę do słoików? W takim razie wypróbuj przepis uwzględniający słodki dodatek w postaci miodu. Najlepiej postawić na taki pochodzący od lokalnego pszczelarza, który jest pozbawiony konserwantów i sztucznych barwników.
Realizację powyższego przepisu rozpocznij od obrania cukinii ze skórki i pokrojenia jej w słupki lub w kostkę. Włóż ją do słoików i dodaj do nich gorczycę i po łyżeczce miodu. Zalewę przyrządzisz z wody, cukru, octu, soli, liści laurowych oraz ziela angielskiego. Pamiętaj o wypasteryzowaniu naczyń.
Zimowa sałatka z cukinii na zimę
Jeśli należysz do entuzjastów zimowych sałatek, jeszcze pod koniec lata wykorzystaj cukinię do zrobienia tego praktycznego przetworu. Jakie składniki przyjdą ci z pomocą? Postaw na tytułowe warzywo, cebulę, marchewkę, kolorowe papryki – może być również papryczka pepperoni lub chili – sól, oliwa z oliwek, ziele angielskie, liście laurowe oraz ziarna gorczycy. W tym wypadku możesz dać się ponieść swojej fantazji, na przykład uzupełniając podane składniki o wybrane przez siebie komponenty, na przykład ogórki gruntowe.
Źródła: smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Latem zawsze robię "syrop z ziemi". Pomaga na mocną chrypkę i kaszel, również palacza »
To jedna z najzdrowszych przypraw. Robię z niej olej na odporność i dobre trawienie »
Często robię napar z pomarańczowych kwiatów z ogrodu. Działa lepiej od mięty »