Częsty błąd. W ten sposób sprawiamy, że miód staje się toksyczny

Miód to jeden z podstawowych produktów używanych w kuchni w okresie świątecznym. Cenimy przede wszystkim jego zdrowotne właściwości, ale również pyszny, słodki smak. Dodajemy go do ciepłej herbaty lub podgrzewamy, żeby zrobić smakowity piernik. Ale czy podgrzany miód na pewno jest zdrowy? Sprawdzamy!

Fot. 123RF/Picsel

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

- Czy podgrzany miód jest szkodliwy dla zdrowia?

- Jakie właściwości ma miód?

- Jak rozpoznać prawdziwy miód?

 

Miód używany jest w Polsce już od bardzo dawna - kiedyś również jako lekarstwo. Do dziś zresztą wielu Polaków stosuje go pomocniczo przy przeziębieniu. Nic dziwnego, płynne złoto - jak bywa nazywany - ma wiele cennych mikroelementów, pozytywnie wpływających na nasz organizm. Ale co stanie się z właściwościami miodu, gdy go podgrzejemy?

Czy podgrzany miód jest szkodliwy dla zdrowia?

Może czytałeś już kiedyś o tym, że miód należy dodawać do lekko przestudzonej herbaty, a nie do wrzątku? Czy zastanawiałeś się tak właściwie dlaczego? Czy podgrzany miód jest niezdrowy? Okazuje się, że po poddaniu go obróbce cieplnej, nie tylko traci swoje właściwości prozdrowotne, ale może mieć niekorzystny wpływ na układ pokarmowy człowieka.

Wielu naukowców bada skład chemiczny miodu i jego zachowanie pod wpływem temperatury. Jeden z zespołów odkrył, że naturalny miód może stać się toksyczny, gdy zostanie podgrzany już do 48 stopni (i więcej). Do najbardziej niebezpiecznych czynników zaliczył wzrost HMF. Jest to organiczny związek chemiczny o nazwie hydrometylofurfural.

Warto podkreślić, że świeżo zebrany miód go nie posiada. Fabryki, produkujące miód na szerszą skalę, poddają go jednak obróbce cieplnej, by ten miał odpowiednią konsystencję i przejrzystość. W wyniku tego procesu miód, trafiając na półki sklepowe, zawiera już HMF. Według międzynarodowych zaleceń zawartość tego związku nie może przekraczać 40 mg/kg miodu. Gdy więc podgrzejemy ponownie płyn w domu (do wysokich temperatur), wskaźnik naturalnie jeszcze wzrośnie.

Choć zespół naukowców opublikował wyniki pierwszych obserwacji z ostrzeżeniem przed stosowaniem podgrzewanego bezpośrednio miodu, to wciąż kontynuuje badania i liczy na więcej wniosków. Na razie nie można więc jednoznacznie stwierdzić, w jakim stopniu podgrzany miód jest toksyczny dla zdrowia.

Jednak choćby ze względu na to, co już jest pewne, czyli że miód w wysokiej temperaturze traci swoje cenne właściwości, staraj się go jeść bez łączenia z ciepłymi napojami lub bez jego podgrzewania.

Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!

Jakie właściwości ma miód?

To, że miód wzmacnia odporność i jest świetnym rozwiązaniem na lekkie przeziębienie, wie chyba każdy. Pomaga nawilżyć gardło, co z kolei uśmierza ból oraz łagodzi nieprzyjemną chrypkę. Ponadto, w połączeniu z imbirem lub kurkumą, udrażnia drogi oddechowe i zwalcza uporczywy katar. Taka mieszanka ułatwia też pokonanie niestrawności i wspiera proces odchudzania. Miód wykazuje również działanie antybakteryjne - hamuje rozwój szkodliwych bakterii we florze jelitowej. Z kolei kosmetyki z dodatkiem słodkiego płynu odżywiają skórę i wspierają gojenie się trudnych ran.

Miód zawiera wiele cennych mikroelementów, m.in. potas, który wspomaga pracę serca.Kolejnymi ważnymi składnikami odżywczymi są też żelazo, wapń, magnez, fosfor oraz witaminy A, C i witaminy z grupy B.

Miód rzepakowy pomoże wzmocnić organizm na INTERIA.TV.

Jak rozpoznać prawdziwy miód?

Przede wszystkim czytaj etykiety na słoiczkach! Już na nich producenci opisują czy trzymasz w rękach prawdziwy miód, czy tylko ten sztuczny. Różnica między nimi jest kolosalna. Choć cena jest niższa i zachęca do kupna, to pamiętaj, że wyrób miodopodobny pozbawiony jest wielu cennych właściwości. Jak rozpoznać prawdziwy miód?

Po pierwsze spójrz na jego skład - sztuczny będzie zawierał zazwyczaj więcej cukru. Znajdzie się w nim też więcej wody. Jeśli więc rozsmarujesz go na kartce papieru, niemal natychmiast w nią wsiąknie (w przeciwieństwie do naturalnego). Ponadto prawdziwy miód z czasem krystalizuje się i zbryla, podczas gdy podróbki niemal zawsze zachowują płynną konsystencję.

 

 

Zobacz także:

Do czego wykorzystać skórkę pomarańczy? »

Jak zrobić schab, aby był soczysty? »

Jak prawidłowo gotować jajka? Od lat robimy to źle! »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Mrowisko

Podlasie to region Polski, który słynie z oryginalnych smaków i deserów. Jedn...

Odsłon: 1176

60 min
3
Desery Kremowy sernik z wiśniami

Idealny, kremowy i delikatny sernik, jego słodkość przełamują wiśnie. Wspania...

Odsłon: 161

30 min
4
Desery Lody Rafaello

Upalne lato to czas, gdy chętniej sięgamy nie tylko po orzeźwiające napoje, a...

Odsłon: 826

15 min
2

Polecane artykuły

Informacje Biały makijaż oczu z kolorową kreską krok po kroku

Pamiętam, jak pierwszy raz zdecydowałam się na eksperyment z białym makijażem oczu, dodając do niego kolorową kreskę - efekt był oszałamiający i od...

0
Informacje Koktajl z kiszonej kapusty na odchudzanie. Pije regularnie, będziesz mieć talię osy

Szczupła sylwetka to marzenie wielu osób, najprostszym sposobem, aby ją osiągnąć, jest oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta, deficyt kaloryczn...

1
Informacje Wiosenna dieta owsiankowa. Oczyszcza, wzmacnia i dodaje energii

Na czym polega dieta owsiankowa? Choć przyjmuje różne postacie, zawsze koncentruje się na jednym produkcie, czyli owsiance. Odkryj, dlaczego warto...

2
Informacje Karkówka rozpływa się w ustach. To dzięki marynacie ze składnikiem, który zwykle wylewasz

Majówka już za pasem, na pewno więc w wielu domach rozpoczął się sezon grillowy. Podczas rodzinnej posiadówki obok kiełbas, kaszanek, czy szaszłykó...

3