Czy prawdziwki trzeba gotować przed smażeniem?

Jesień to zdecydowanie sezon na grzybobranie. Jeśli wrócisz z niego z koszem pełnym borowików, warto od razu wykorzystać je do przyrządzenia pysznych potraw. Czy prawdziwki trzeba gotować przed smażeniem? Przekonaj się, w jakim wydaniu będą smakować najlepiej.

Fot.123RF/Picsel

Jeśli znasz się na grzybach i lubisz je zbierać, to pewnie pierwsze grzybobranie masz już dawno za sobą. Skarby lasu, które trafiają do domów, warto poporcjować. Część można zasuszyć na święta Bożego Narodzenia, a resztę - od razu wykorzystać do zrobienia aromatycznego sosu lub zupy grzybowej.

Sprawdź także: Jak suszyć grzyby? Poradnik krok po kroku

Tak, jak trzeba się znać na rodzajach grzybów podczas zbierania, tak trzeba też umieć je przyrządzać w kuchni. Dlaczego? Bo pewne gatunki należy specjalnie obrabiać przed smażeniem. Choć według niektórych zniszczy to smak potrawy, to w przypadku części grzybów jest to konieczne!

Czy prawdziwki trzeba gotować przed smażeniem?

Jedno z najczęściej zadawanych przez internautów pytań dotyczy gotowania grzybów. Czytelnicy zastanawiają się, po co w ogóle to robić. Grzyby trzyma się na wrzątku ze względów smakowych, ale też zdrowotnych.

Przede wszystkim obgotowane grzyby są bardziej lekkostrawne. Koniecznie trzeba gotować podgrzybki, aby pozbyć się z nich substancji, które mogą spowodować niestrawność. Inne gatunki, np. rydze czy kurki, wymagają takiej obróbki przed mrożeniem lub marynowaniem, żeby nie przybrały gorzkawego, nieprzyjemnego posmaku. 

Czy prawdziwki trzeba gotować przed smażeniem? To twarde grzyby, więc lepiej gotuj je do pół godziny na średnim ogniu. W przypadku miększych i bardziej delikatnych okazów (np. maślaków), wystarczy 15-20 minut, aby stały się właściwe do spożycia (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz).

Jeśli jednak planujesz dusić grzyby, a nie smażyć - możesz pominąć ich wcześniejsze zmiękczanie w gorącej wodzie. Muszą jednak dusić się odpowiednio długo, żeby przestały być surowe. Pamiętaj jednak, żeby nie przeciągać czasu gotowania! Grzyby, które kąpały się we wrzątku zbyt długo, zmieniają konsystencję na bardziej gumowatą oraz tracą swój pyszny, intensywny smak. 



Zobacz także:

Tego nie dodawaj do sałatki jarzynowej. Jej smak będzie do niczego »

Warto dodać nie tylko do herbaty. Usunie nadmiar wody, podkręci metabolizm »

Skóra banknotowa to objaw chorej wątroby. 5 charakterystycznych cech »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
2
Przekąski sandwicz z bekonem

Uwaga! Szykuje się niezła wyżerka! Propozycja kanapek przygotowanych na grubo...

Odsłon: 127

wszystkie
10
Zupy zupa szczawiowa

..zupa szczawiowa najlepsza ze szczawiu prosto z ogrodu; więc przed koszeniem...

Odsłon: 62

15 min
4
30 min
35

Polecane artykuły

Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

2