Dania jednogarnkowe

Jesień to zdecydowanie sezon na grzybobranie. Jeśli wrócisz z niego z koszem pełnym borowików, warto od razu wykorzystać je do przyrządzenia pysznych potraw. Czy prawdziwki trzeba gotować przed smażeniem? Przekonaj się, w jakim wydaniu będą smakować najlepiej.

Fot.123RF/Picsel

Jeśli znasz się na grzybach i lubisz je zbierać, to pewnie pierwsze grzybobranie masz już dawno za sobą. Skarby lasu, które trafiają do domów, warto poporcjować. Część można zasuszyć na święta Bożego Narodzenia, a resztę - od razu wykorzystać do zrobienia aromatycznego sosu lub zupy grzybowej.

Sprawdź także: Jak suszyć grzyby? Poradnik krok po kroku

Tak, jak trzeba się znać na rodzajach grzybów podczas zbierania, tak trzeba też umieć je przyrządzać w kuchni. Dlaczego? Bo pewne gatunki należy specjalnie obrabiać przed smażeniem. Choć według niektórych zniszczy to smak potrawy, to w przypadku części grzybów jest to konieczne!

Czy prawdziwki trzeba gotować przed smażeniem?

Jedno z najczęściej zadawanych przez internautów pytań dotyczy gotowania grzybów. Czytelnicy zastanawiają się, po co w ogóle to robić. Grzyby trzyma się na wrzątku ze względów smakowych, ale też zdrowotnych.

Przede wszystkim obgotowane grzyby są bardziej lekkostrawne. Koniecznie trzeba gotować podgrzybki, aby pozbyć się z nich substancji, które mogą spowodować niestrawność. Inne gatunki, np. rydze czy kurki, wymagają takiej obróbki przed mrożeniem lub marynowaniem, żeby nie przybrały gorzkawego, nieprzyjemnego posmaku. 

Czy prawdziwki trzeba gotować przed smażeniem? To twarde grzyby, więc lepiej gotuj je do pół godziny na średnim ogniu. W przypadku miększych i bardziej delikatnych okazów (np. maślaków), wystarczy 15-20 minut, aby stały się właściwe do spożycia (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz).

Jeśli jednak planujesz dusić grzyby, a nie smażyć - możesz pominąć ich wcześniejsze zmiękczanie w gorącej wodzie. Muszą jednak dusić się odpowiednio długo, żeby przestały być surowe. Pamiętaj jednak, żeby nie przeciągać czasu gotowania! Grzyby, które kąpały się we wrzątku zbyt długo, zmieniają konsystencję na bardziej gumowatą oraz tracą swój pyszny, intensywny smak. 



Zobacz także:

Tego nie dodawaj do sałatki jarzynowej. Jej smak będzie do niczego »

Warto dodać nie tylko do herbaty. Usunie nadmiar wody, podkręci metabolizm »

Skóra banknotowa to objaw chorej wątroby. 5 charakterystycznych cech »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
5
15 min
7
Pieczywo Chlebek korzenny

Chlebek korzenny łatwy i pyszny w przygotowaniu. Taki chleb piekę od kilku la...

Odsłon: 167

15 min
6
Ciasta Piernik dojrzewający

Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...

Odsłon: 1586

30 min
17
Dodatki Patent na obieranie jajek

Chciałam się podzielić z Wami fajnym i prostym sposobem obierania jajek. Taki...

Odsłon: 328

15 min
10

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

0
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8