Dania jednogarnkowe

Jesień to ulubiony sezon grzybiarzy. Zebrane dary lasu można łatwo dodać do potraw lub zachować na później, wykorzystując proces suszenia. Jakie grzyby nadają się do suszenia i co należy zrobić, zanim się za nie zabierzesz? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści: 

Suszone grzyby dają ogromne pole do popisu w kuchni. Można dodawać je do rozmaitych przekąsek, w tym past kanapkowych, zup, wywarów oraz mięsnych i warzywnych sosów. Jak dokładnie wygląda proces suszenia grzybów i o czym warto pamiętać? 

 Sprawdź także: Wygląda jak gąbka, ma delikatny orzechowy smak. Kalafior leśny to grzyb dla cierpiących na cukrzycę

Jakie grzyby nadają się do suszenia? 

Uwielbiasz zbierać dary lasu i każdego roku z utęsknieniem czekasz na nadejście dogodnego sezonu, ale nie wiesz, jakie grzyby nadają się do suszenia? W tej grupie znajduje się całkiem sporo gatunków, w tym borowiki, podgrzybki oraz koźlarze. Warto wybierać ładne i zdrowe okazy, bez żadnych oznak pleśni lub zepsucia. Co trzeba zrobić w pierwszej kolejności, jeszcze przed samą obróbką termiczną? 

Co zrobić przed suszeniem grzybów? 

Istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać przed umieszczeniem grzybów w suszarce, piekarniku lub na słońcu. Po pierwsze powstrzymaj się przed myciem ich pod bieżącą wodą. Aby dokładnie usunąć grudki ziemi, igły i mech, użyj delikatnego pędzelka, którym omieciesz nóżki i kapelusze.  

Kiedy rozpocząć suszenie? Najlepiej przystąpić do niego tego samego dnia, którego zebrałeś grzyby. Po oczyszczeniu usuń z nich zepsute części oraz miejsca zamieszkiwane przez robaki. Pamiętaj również o odcięciu części nóżki, która znajdowała się w runie leśnym. Mniejsze grzyby można suszyć w całości, natomiast większe warto pokroić w plastry. 

Jak suszyć grzyby? 

Do suszenia grzybów moższ wykorzystać kilka sprawdzonych metod, które pozwolą ci cieszyć się smakiem tego wyjątkowego składnika w potrawach. Zapoznaj się z każdą z nich i wybierz tą, która najbardziej ci odpowiada! 

Suszenie grzybów w piekarniku 

Bardzo prostym i wygodnym sposobem jest suszenie grzybów w piekarniku. Pokrój je w plasterki, a następnie ułóż na papierze do pieczenia wyłożonym na blaszce. Nastaw piekarnik na około 35-45 stopni, a gdy grzyby nieco podeschną, zwiększ temperaturę do 50-60 stopni. Nie należy przesadzić z czasem podpiekania, dlatego nie trzymaj darów lasu w piekarniku dłużej niż 24h. 

Suszenie grzybów na nitce nad kuchenką 

Moższ wypróbować równiez suszenia grzybów na nitce nad kuchenką to jedno z najstarszych rozwiązań, które pamiętają nasze babcie. Pokrój składnik i nawlecz go na nitkę. Susz go w przewiewnym miejscu z dostępem do słońca. Po jakim czasie grzyby będą gotowe do przechowywania? To zależy od warunków atmosferycznych, jakie im zapewnisz. Jest to najbardziej czasochłonna technika, która wymaga przenoszenia grzybów w suche miejsce, gdy w pomieszczeniu podnosi się poziom wilgoci. 

Suszenie grzybów na słońcu 

Grzyby można suszyć również na słońcu. Wystarczy ułożyć je na gazecie lub papierze, a także na wcześniej oczyszczonych kamieniach. Niestety ten proces zajmuje nieco więcej czasu niż obróbka w piekarniku. Jego dodatkowym minusem jest tendencja grzybów do przyklejania się do papieru. Pamiętaj, aby delikatnie odklejać je od podkładu, żeby się nie połamały. 

Suszenie grzybów na grzejniku 

Gdy nie masz dostępu do piekarnika, możesz wysuszyć grzyby na grzejniku. Zajmuje ono kilka dni, ale jest dużo krótsze niż suszenie ich na słońcu lub na nitce nad kuchenką. Aby zabezpieczyć je przed połamaniem, możesz umieścić je w podłużnej foremce do pieczenia ciasta lub na metalowych żerdziach. Innym sposobem jest nawleczenie ich na sznurek i delikatne ułożenie na kaloryferze. 

Suszenie grzybów w suszarce 

Najbardziej praktyczną opcją jest suszenie grzybów w suszarce do owoców i warzyw. Wystarczy ułożyć je na poszczególnych poziomach urządzenia i wybrać odpowiednią temperaturę. Końcowy składnik jest doskonale przygotowany nie tylko do przechowywania, ale również do natychmiastowego użycia w potrawach. Jest to najszybsza metoda, ponieważ zajmuje tylko kilka godzin. 

Suszenie grzybów – cenne wskazówki 

W najbliższej przyszłości planujesz suszenie grzybów? Cenne wskazówki, które znajdują się poniżej, z pewnością ułatwią ci to zadanie! 

Jaka jest odpowiednia temperatura suszenia? 

Temperatura nie powinna przekraczać 35-40 stopni w pierwszej oraz 50 stopni w końcowej fazie suszenia. Grzyby muszą w naturalny sposób stracić zawartą w nich wilgoć. Pilnując powyższych pułapów, masz pewność, że ich nie przesuszysz. 

Jak poznać, że grzyby są już wystarczająco suche? 

Grzyby gotowe do przechowywania to te, które zachowują swoją elastyczność, ale nie są zbyt wilgotne. Jeśli chcesz sprawdzić, w jakim stanie są twoje okazy, naciśnij je delikatnie palcem i zobacz, czy się łamią. Powinny się delikatnie odkształcać i nie kruszyć. 

Jak przechowywać suszone grzyby? 

Zależy ci na zachowaniu smaku oraz właściwości zebranych darów lasu? W takim razie przechowuj je w szczelnie zamkniętym pojemniku, który nie jest wystawiony na działanie promieni słonecznych ani nadmiernego ciepła. Stawiaj na pojemniki wykonane z plastiku lub drewna, umieszczając je w suchym i ciemnym miejscu. 

Jak ustrzec suszone grzyby przed molami spożywczymi? 

Jeśli twoją największą bolączką są mole spożywcze, nie musisz już dłużej z nimi walczyć. Wystarczy, że do pojemnika z suszonymi grzybami wsypiesz kilka liści laurowych, które skutecznie je odstraszą.  

Jak poprawnie przygotować suszone grzyby do dodania do potraw? 

Przed dodaniem do potraw suszone grzyby muszą zostać namoczone w wodzie, żeby nieco napęczniały. Woda powinna być chłodna, ale nie musi być przegotowana. Tak powstały wywar możesz śmiało wykorzystać jako podstawę do zupy lub sosu. 

Do czego najlepiej pasują suszone grzyby? 

Suszone grzyby dają bardzo duże pole do popisu w kuchni – doskonale sprawdzają się w wywarach oraz różnorodnych farszach, np. uszkach, pierogach, krokietach i tradycyjnych naleśnikach. Fani bigosu powinni dorzucić kilka sztuk do kapusty.  

Przepis na zupę grzybową 

Brakuje ci pomysłów na to, jak wykorzystać dary lasu w swoich potrawach? Przyrządź zupę grzybową, która zachwyci cię smakiem i aromatem! Do jej wykonania potrzebujesz: bulionu warzywnego, suszonych grzybów, masła, cebuli, śmietany 30% oraz pieprzu i soli do smaku. Aby ją podać, możesz śmiało użyć podgrzybków, prawdziwków lub koźlarzy.  

Zobacz, jakie przepisy z grzybami przygotowali nasi użytkownicy. 

1. Krupnik z suszonymi grzybami

 Krupnik z suszonymi grzybami Zobacz przepis

Krupnik z suszonymi grzybami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Żurek na suszonych grzybach

 Żurek na suszonych grzybach Zobacz przepis

Żurek na suszonych grzybach / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Pasztet z suszonymi grzybami

 Pasztet z suszonymi grzybami Zobacz przepis

Pasztet z suszonymi grzybami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Pierogi z suszonymi grzybami

 Pierogi z suszonymi grzybami Zobacz przepis

Pierogi z suszonymi grzybami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Kluski z kapustą i suszonymi grzybami

 Kluski z kapustą i suszonymi grzybami Zobacz przepis

Kluski z kapustą i suszonymi grzybami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Gulasz po myśliwsku z suszonymi grzybami

 Gulasz po myśliwsku z suszonymi grzybami Zobacz przepis

Gulasz po myśliwsku z suszonymi grzybami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Pierogi z kiszoną kapustą i suszonymi grzybami

 Pierogi z kiszoną kapustą i suszonymi grzybami Zobacz przepis

Pierogi z kiszoną kapustą i suszonymi grzybami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Karkówka w sosie śmietanowym z suszonymi grzybami

 Karkówka w sosie śmietanowym z suszonymi grzybami Zobacz przepis

Karkówka w sosie śmietanowym z suszonymi grzybami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Makaron z suszonymi grzybami i szynką w śmietanowym sosie

 Makaron z suszonymi grzybami i szynką w śmietanowym sosie Zobacz przepis

Makaron z suszonymi grzybami i szynką w śmietanowym sosie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Śledzie z suszonymi grzybami według Doroty Welllman

 Śledzie z suszonymi grzybami według Doroty Welllman Zobacz przepis

Śledzie z suszonymi grzybami według Doroty Welllman / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Ile kosztuje jedna godzina pieczenia w piekarniku elektrycznym w 2022 roku? »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Sałatka jarzynowa tradycyjna

Tradycyjną sałatkę jarzynową podajemy najczęściej na święta lub duże uroczyst...

Odsłon: 1133

30 min
8
15 min
23
Zupy Rosół drobiowo - wołowy

Rosół to jedna z najpopularniejszych i cenionych zup polskiej kuchni. Jest py...

Odsłon: 172

15 min
8

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

0
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8