Czy zwierzęta mogą jeść resztki?

Zdarza się, że zostają nam resztki, z którymi nie wiadomo, co zrobić, bo nikt nie ma na nie już ochoty, a szkoda je wyrzucać. Czy dawanie ich domowym zwierzętom to dobry pomysł?

Czy pies lub kot może bezpiecznie jeść z naszych talerzy?    Fot. 123RF/Picsel

Co z resztkami po obiedzie? Możemy zrobić z nich różne jednogarnkowe potrawy. Najpopularniejszy jest bigos, do którego może trafić praktycznie wszystko. Różne wędliny będą świetnie smakować, a i resztki zostaną zjedzone. Z warzyw można zrobić domowe leczo, pyszną warzywną tartę albo pizzę. A może resztki rzucić psu albo kotu? W wielu domach jest jakiś pupil. Czy może on jeść to samo, co ludzie?

Kotek lubi pić mleczko

Powszechnym mitem jest, że koty lubią pić mleko. W każdej książeczce czy bajce dla dzieci jest obraz przedstawiający kota chłeptającego mleko ze spodeczka. Tymczasem mleko nie jest kluczowym elementem diety kota. Wiele kotów wręcz nie toleruje laktozy zawartej w krowim mleku, co prowadzi do problemów żołądkowych, takich jak biegunka czy wymioty. Koty powinny otrzymywać do picia wodę, która ugasi ich pragnienie. Jeżeli nam zależy jednak na tym, aby kot pił mleko, powinniśmy się zaopatrzyć w mleko ze sklepu zoologicznego, w którym nie ma laktozy i jest przyjazny dla żołądka kota.

Kot jest urodzonym drapieżcą więc powinien spożywać dużo mięsa. Nie należy jednak mu podawać kości z kawałkami mięsa, ponieważ nie jest w stanie ich dokładnie pogryźć. Może sobie nawet uszkodzić żołądek, przełyk lub jelita.

Kot nie najlepiej toleruje warzywa, takie jak surowa cebula, czosnek, szczypiorek i por - karmienie nimi kota może doprowadzić do anemii. Nie powinno się również podawać im rodzynek i winogron, ponieważ może to doprowadzić do niewydolności nerek. Koty nie powinny jeść białka jajek, ponieważ enzymy zawarte w nim blokują przyswajanie biotyny, co powoduje problemy ze skórą i sierścią.

Wędzona ryba zawiera dużo soli, która jest szkodliwa dla kocich nerek, więc również powinna być ograniczana. Koty nie powinny spożywać kawy, grzybów, alkoholi, napojów gazowanych oraz zepsutego i spleśniałego jedzenia. Czekolada jest dla kotów trująca!

Z resztek ze stołu, kot może zjeść jogurt naturalny, twaróg bez dodatków i soli, ugotowaną marchewkę i ziemniaki.

Pobierz aplikację smaker ciasta i desery

Nie dla psa kiełbasa

Psy nie powinny jeść wędliny, oczywiście mały kawałek kiełbasy albo szynki im nie zaszkodzi, ale częste karmienie psów takimi produktami jest bardzo szkodliwe, przede wszystkim ze względu na sól oraz przyprawy w nich zawarte. Zwierzęta są proporcjonalnie mniejsze od ludzi, więc mają dużo mniejszą tolerancję na sól niż ludzie.

Czekolada jest trucizną nie tylko dla kotów, ale również dla psów. 450 gramów może być śmiertelną dawką dla zwierzęcia. Cebula oraz winogrona również nie powinny znajdować się w diecie psów, ponieważ podobnie jak u kotów mogą negatywnie wpływać na zdrowie pupili.

Dla psów niewskazane są ziemniaki, które są dla nich niezdrowe, tak samo jak fasola oraz bób. Mogą powodować wzdęcia i nadmierną ilość gazów.

Mleko jest przyswajalne przez szczenięta, ale nie powinno być podawane starszym psom, które mogą mieć problem z jego strawieniem. Pieczywo również jest produktem, którego zwierzęta nie powinny spożywać, ponieważ źle go trawią.

Psy bardzo lubią obgryzać kości, jednak nie powinny dostawać kurzych, ponieważ po rozgryzieniu stają się ostre i mogą uszkodzić przełyk, żołądek, jelita albo pysk.

Co jest doktorku?

Wydawać by się mogło, że króliki jedzą wszystko, a w szczególności góry marchewek. Okazuje się jednak, że korzeń marchewki powinien być podawany królikom w bardzo ograniczonych ilościach ze względu na cukier w nich zawarty. Marchewka oraz słodkie owoce powinny być ograniczone, ponieważ mogą spowodować biegunkę u zwierzęcia.

Króliki nie powinny jeść nasion oraz kukurydzy, które zawierają zbyt dużą ilość skrobi jak na możliwości trawienne zwierzęcia. Produkty mleczne również powinny zniknąć z ich diety, ponieważ nie posiadają w sobie bakterii pomocnych przy trawieniu produktów mlecznych i mleka, co może doprowadzić do spowolnienia lub nawet zatrzymania pracy jelit.

Dla królików bardzo trująca jest surowa fasola, cebula, liście rabarbaru, czekolada, skórki z owoców cytrusowych oraz pestki i nasiona w owocach.

Królik może zjeść paprykę, rzodkiewkę, korzeń selera, cykorię, dynię, kabaczka, cukinię, koper włoski i wiele innych warzyw, które nie zawierają skrobi i cukru.

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
2
Ciasta Krakowiak

Niektóre okoliczności wymagają szczególnej oprawy kulinarnej. Nasze ciasto kr...

Odsłon: 3475

60 min
11
Śniadania Piankowy omlet japoński

Ten przepis na omlet powinien znać każdy, kto uwielbia śniadania na słodko. J...

Odsłon: 856

15 min
3

Polecane artykuły

Informacje Jedz zamiast ziemniaków. Pomoże zrzucić zbędne kilogramy, łagodzi stres i jest dużo zdrowszy

Z wyglądu jest jak ziemniak, w konsystencji przypomina marchewkę, a smakiem zbliżony jest do słonecznika. Jak jeść topinambur, nazywany zdrowszym z...

0
Informacje Bataty z grilla zastąpią najlepsze przekąski. Jakich przypraw używać do nich i z czym je podawać?

Bataty już od kilku lat dosyć często goszczą na naszych stołach. Można przygotować z nich frytki z piekarnika, dodać do warzywnych potrawek, a nawe...

0
Informacje Możesz go jeść bez ograniczeń również podczas odchudzania. Odkryj makaron 0 kalorii

Znasz niskokaloryczny makaron, który nie tuczy? Czy to w ogóle jest możliwe? Okazuje się, że tak! Makaron konjac to nowość z Chin, która podbija in...

19
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

1