Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie bakterie znajdują się na deskach do krojenia?
- Jak czyścić deskę do krojenia?
- Jaką deskę do krojenia wybrać?
Kuchnia może być miejscem niebezpiecznym i nie chodzi tu wcale o ostre noże. Jeśli odpowiednio nie zadbamy o jej czystość, gotowanie stanie się przyczyną bólów brzucha czy nawet poważniejszej choroby. Co ciekawe – bakterie najbardziej upodobały sobie jedno z najczęściej używanych akcesoriów kuchennych. Dlaczego akurat deski do krojenia są siedliskiem bakterii? Jak je czyścić, by mieć pewność, że krojenie na nich jest bezpieczne?
Deska do krojenia – bakterie ją uwielbiają
Jednym z najczęściej używanych w kuchni akcesoriów jest właśnie deska do krojenia. Bakterie przesiadują na niej cały czas i nie mamy na to wpływu. Musimy po prostu regularnie ją czyścić. Dlaczego akurat na desce znajdziemy ich tak dużo? Najczęściej biorą się one z surowego mięsa, które kroimy bądź rozbijamy na desce. Nawet jeśli została ona umyta detergentem, bakterie wcale nie tak trudno zabić.
Jednak nie tylko surowe mięso jest w stanie sprawić, że na desce zaczną mnożyć się bakterie. Krojenie warzyw czy serów także wpływa na stan deski. Jeśli nie została ona dokładnie umyta, bakterie szybko mnożą się na niej. Czy jest to spowodowane materiałem deski? Również – istnieją produkty, które ze względu na swoją strukturę, zapewniają drobnoustrojom dużo lepsze warunki do rozmnażania się, niż inne.
Sprawdź także: Miska utknęła w misce – jak ją wyciągnąć?
Weźmy na przykład gąbkę do mycia naczyń. Często jest wilgotna, a to sprawia, że bakterie są wręcz w raju. Podobnie jest z deskami. Dlatego też wybór odpowiedniej do naszej kuchni powinien być dla nas tak istotny. Jakie bakterie najchętniej zamieszkują deski? Co możemy na nich znaleźć?
Co zbiera się na desce do krojenia?
Prawdopodobnie zastanawiacie się, co zbiera się na desce do krojenia. Jakie bakterie można tam znaleźć? Wskazuje się, że na desce do krojenia znajduje się więcej bakterii, niż na desce klozetowej. 200 razy więcej bakterii kałowych! To naprawdę niepokojące.
Na deskach zamieszkują i mają się świetnie jednak nie tylko bakterie jelitowe E. coli, ale także stafilokoki, streptokoki (paciorkowce), Pseudomonas czy też słynna Salmonella. Ta ostatnia najczęściej spowodowane są właśnie krojeniem mięsa czy obróbki ryb. Co więcej – Salmonella wcale nie jest tak łatwa do zabicia. Potrzebuje nie tylko detergentów, ale też gorącej wody.
Czym spowodowane są pozostałe bakterie? Oczywiście oprócz drobnoustrojów pochodzących z jedzenia, na deskach mamy także te, które pochodzą…z gąbek! Nie bez powodu wspomnieliśmy wcześniej o gąbkach do mycia naczyń. To najczęściej zasiedlone przez mikroby miejsce w kuchni – właśnie ze względu na wilgoć, a także pory w materiale i resztki jedzenia. Myjąc deski takimi gąbkami, prosimy się o przeniesienie bakterii z jednego miejsca na drugie. Dlatego pamiętajcie, że w kuchni – dbając o czystość – musimy przede wszystkim uzbroić się w czyste akcesoria do mycia.
Czym czyścić deskę do krojenia?
Mycie deski do krojenia nie jest wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać. Udowodniliśmy wam już, że nie wystarczy gąbka i detergent. Czysta gąbka to co innego, ale czasem nawet wtedy płyn do mycia naczyń może okazać się zbyt słaby. Czym czyścić deskę do krojenia, by mieć pewność, że będzie ona czysta i przede wszystkim bezpieczna? Warto pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim o tym, że pałeczki Salmonelli są bardzo wytrzymałe i mogą pozostać na desce nawet wtedy, gdy się ją umyje. Najczęściej znajdziemy je na deskach po krojeniu mięsa.
Dlatego, zanim zaczniecie mycie, włóżcie deskę do zlewu i zalejcie ją wrzątkiem. To powinno wytępić pałeczki Salmonelli. Teraz mycie – oczywiście czystą gąbką! Używajcie do tego dobrego płynu do mycia naczyń. Deskę myjcie dokładnie, z dwóch stron. Świetnym sposobem na pozbycie się bakterii z desek do krojenia, jest zanurzenie ich w roztworze z wody i octu. Wystarczy włożyć deskę do miski z litrem lub dwoma literami wody z dodatkiem octu i pozostawić ją nam na pół godziny. Takie mycie warto przeprowadzić raz na tydzień. Możecie także zasypać deskę solą i pozostawić ją na noc. Rano zaś wystarczy umyć ją pod bieżącą wodą. Dzięki temu macie pewność, że deska do krojenia jest czysta na tyle, by można było położyć na niej jedzenie.
Jak dbać o deskę do krojenia?
Prawdopodobnie zastanawiacie się, jak czyścić deskę do krojenia. Czy wystarczy tylko ją myć? Nie, to stanowczo nie wystarczy. Przede wszystkim pamiętajcie o tym, by używać osobnej deski do krojenia mięsa, a innej do krojenia warzyw czy serów. To zmniejsza ryzyko zatrucia się Salmonellą. Kolejnym sposobem na dbanie o deskę do krojenia, jest przemywanie jej roztworem wody i octu. Wystarczy wlać roztwór do buteleczki z atomizerem i opryskać deskę, a następnie wytrzeć ją czystym ręcznikiem papierowym.
Aby mieć pewność, że deska jest higieniczna i bezpieczna, musicie pamiętać także o regularnym jej wymienianiu. W polskich domach robi się to stanowczo zbyt rzadko. Każda rysa czy tym bardziej dziura, na przykład w desce drewnianej, to powód, by wyrzucić ją do kosza. W takich miejscach bowiem najczęściej gromadzą się drobnoustroje.
Deska do krojenia – drewniana, plastikowa czy bambusowa?
A skoro mowa o kupowaniu akcesoriów, jaka deska do krojenia – drewniana, plastikowa czy bambusowa – sprawdzi się najlepiej? Wybór najczęściej pada na deski drewniane, które wyglądają elegancko, a także są bardzo wygodne. Niestety łatwo je zniszczyć. Wystarczy zarysowanie, a to przecież szybko można zrobić ostrym nożem, by deska nie nadawała się do użytku. Dodatkowo drewno, ze względu na właściwości materiału, łatwo nasiąka wodą i może pęcznieć. To także nie sprzyja higienie.
Alternatywą mogą być więc deski bambusowe, które nie posiadają aż tak silnych właściwości absorpcyjnych. Bambus jest wytrzymalszy i jeśli będzie dobrze zaimpregnowany, może wytrzymać dłużej bez żadnych uszkodzeń. Łatwe do zarysowania są też deski plastikowe. Te jednak charakteryzują się lepszą ceną oraz brakiem podatności na wodę. Nie nasiąkają wilgocią i dzięki temu można myć je w zmywarce.
Najlepszą deską, zwłaszcza dla alergików, może okazać się deska szklana. Trudno ją zniszczyć, szkło nie pochłania zapachów, jest bezpieczne i łatwe do mycia. Dlatego właśnie ten materiał może okazać się najbardziej higienicznym – idealnym do wykonania deski do krojenia.
Deski do krojenia to niezbędne kuchenne akcesoria – nie da się ich zastąpić. Dlatego wybierajcie je z głową i dbajcie o nie każdego dnia, by uniknąć niechcianych drobnoustrojów.
Zobacz: Przepis na szaszłyki wieprzowe z grillowaną kolbą kukurydzy
Zobacz także:
Kaszanka na grilla – jak przygotować? »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »