Dlaczego sałatka jest gorzka? Prosty trik pozbawi ją goryczy, ale zachowa wartości odżywcze

Kiedy na dworze robi się ciepło, idealnym posiłkiem na lunch, obiad czy kolację są sałatki. Dostarczają witamin i minerałów, są lekkie, niskokaloryczne, a odpowiednio przygotowane mogą być naprawdę smaczne. Niestety czasami wybrana przez nas sałata jest gorzka, podpowiemy ci, dlaczego oraz jak pozbyć się niechcianej goryczki.

Co dodać do sałaty, aby nie był gorzka? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

W zdrowej diecie nie może zabraknąć warzyw i owoców. Dietetycy zalecają spożywanie od 400 do 800 g, z czego większą część powinny stanowić właśnie warzywa. Idealnie sprawdzą się tu sałatki, które są nie tylko smaczne, ale i dają nieskończoną ilość kombinacji smakowych. Niektórzy sceptycy sałatę nazywają jedzeniem dla królików. Aby odczarować to niesłuszne założenie, warto znać pewne triki, które poprawią jej smak. Sprawdź, jak pozbyć się gorzkiego smaku sałaty oraz dlaczego warto ją jeść. 

Sprawdź także: Czy można łączyć pomidora z ogórkiem? Obalamy mity 

Dlaczego warto jeść sałatę?

Co daje jedzenie sałaty? Przede wszystkim sałata jest źródłem witamin, m.in.: z grupy B, C oraz E, nie brakuje w niej również substancji mineralnych, żelaza, magnezu i potasu. Znajduje się w niej również kwas foliowy, który wspiera układ nerwowy oraz jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka. To także świetne źródło przeciwutleniaczy, które wspierają walkę organizmu z wolnymi rodnikami, działają przeciwstarzeniowo, antynowotworowo, a także chronią organizm przed wieloma chorobami. Sałata jest również niskokaloryczna, dlatego świetnie sprawdzi się na diecie, w 100 g dostarcza jedynie ok. 15 kcal. 

Sałata jest również idealną bazą do przygotowania objętościowego posiłku. Co to oznacza? Przygotowując sałatkę na bazie sałaty oraz niskokalorycznych warzyw, takich jak pomidor, papryka, rzodkiewka, czy ogórek, mamy pewność, że na naszym talerzu znajdzie się dużo jedzenia. Co dla wielu osób na diecie odchudzającej jest bardzo ważne. W końcu najgorszą rzeczą, która może spotkać cię podczas odchudzania jest uczucie głodu, właśnie przez to często porzucamy zdrowe nawyki w kąt i sięgamy po kaloryczne przekąski. 

Sałatka złożona z połowy opakowania miksu sałat, średniego pomidora, połowy ogórka i połówki czerwonej papryki skropiona sokiem z cytryny oraz łyżeczką  oliwy z oliwek będzie mieć około 140 kcal. To duża porcja jedzenie, która dodatkowo dostarcza mało kalorii, a jednocześnie jest pełna minerałów i witamin. Wystarczy dołożyć do tego kawałek chudego mięsa lub ryby oraz ziemniaki, ryż lub kaszę i duży posiłek, który na długo cię nasyci jest gotowy!

Dlaczego sałata jest gorzka?

Gorzki smak niektórych gatunków sałaty spowodowany jest często obecnością substancji zwanej intybiną. Warto jednak wspomnieć o tym, że związek ten ma korzystny wpływ na układ trawienny. Gorzki smak sałaty może być również sygnałem, że była uprawiana w niewłaściwy sposób, np. była za mało podlewana.  

Jak pozbyć się gorzkiego smaku sałaty? 

Przede wszystkim przed rozpoczęciem przygotowywania sałatki, musisz dokładnie umyć sałatę w ciepłej wodzie, warto ją również osuszyć. Sałatę należy również przechowywać w lodówce, to również uchroni ją przed niechcianą goryczką. Świetnym antidotum na gorzki smak będzie także skropienie jej sokiem z cytryny.

Można również włożyć sałatę do wody z sodą oczyszczoną. Następnie należy ją dokładnie wypłukać i osuszyć, to również pomaga pozbyć się gorzkiego smaku. 

Zobacz także:

Mizerię rób tylko w ten sposób. Nie będzie wodnista, posmakuje każdemu »

Mleko ziemniaczane będzie hitem najbliższych lat? Możesz zrobić je w domu »

Dodaj do wody dwa składniki. Otrzymasz najlepszy napój na kaca »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
15

Polecane artykuły

Informacje Gulasz z fasolą, befsztyk z warzywami. 5 propozycji na obiady wysokobiałkowe

Szukając zdrowych i zbilansowanych opcji obiadowych, warto rozważyć dania bogate w białko, które nie tylko zaspokoją głód, ale także wspomogą rozwó...

3
Informacje Młoda kapusta z koperkiem Ewy Wachowicz. Jeden składnik robi robotę

Młode, wiosenne warzywa są zazwyczaj najsmaczniejsze, często kryje się w nich również więcej składników odżywczych. Podobnie jest w przypadku młode...

3
Informacje Działa przeciwalergicznie i przeciwmiażdżycowo. Jak stosować miód wiosenny?

Wiosna to czas, w którym natura budzi się do życia - to właśnie dzięki zmieniającym się porom roku możemy czerpać z jej dobrodziejstw całymi garści...

0
Informacje Dlaczego warto jeść rabarbar? Zrób omlet, naleśniki i odchudzający koktajl z rabarbarem

Wiosną i latem warzywa i owoce są teraz najsmaczniejsze, dlatego podczas wizyty na lokalnych targu, ryneczku, czy w sklepie warto wypatrywać sezono...

1