Spis treści:
- Kakao - wartości odżywcze
- Kakao - właściwości
- Kakao - przeciwwskazania
- Dlaczego warto pić kawę z kakao?
Pięknie pachnie i dodaje aromatu wielu daniom. Czasem wystarczy łyżeczka, żeby wypiek czy zimowy napój smakował po prostu obłędnie. Oprócz walorów smakowych, kakao to superfood - zawiera cenne i wyjątkowe składniki odżywcze, które pozytywnie wpływają na organizm. Tym razem sprawdź, dlaczego warto pić kawę z kakao. Taki napój może korzystnie zadziałać nie tylko na twoje samopoczucie.
Sprawdź także: Pijecie ją z kawą? Na własne życzenie niszczycie wątrobę i trzustkę
Kakao - wartości odżywcze
Zdrowotne działanie napoju z kakao doceniali już Majowie i Aztekowie, którzy nazywali go wręcz napojem bogów. Kakao, które pierwotnie pochodzi z Ameryki Łacińskiej, otrzymuje się z nasion owoców kakaowca. Te zbudowane są z grubej łupiny oraz słodkiego białego miąższu. Jedno drzewo produkuje około 50 owoców, z czego każdy ma od 20 do 60 ziaren. To właśnie z nich powstaje dostępne w sklepie kakao.
Jedna łyżeczka naturalnego kakao w proszku to tylko 41 kcal, natomiast 100 gramów proszku kakaowego (dosładzanego) zawiera ok. 227 kalorii. Kakao jest produktem o niskim indeksie glikemicznym (wartość IG wynosi około 20). To źródło witamin (A, E i tych z grupy B) oraz minerałów, m.in. magnezu, żelaza, potasu, cynku i fosforu. Dostarcza organizmowi również polifenoli, kwasu oleinowego, stearynowego, linolowego i palmitynowego.
Zobacz: Kasza pęczak z kakao i owocami. Na słodkie śniadanie lub deser
Kakao - właściwości
Dzięki składnikom odżywczym zawartym w kakao wykazuje on szereg właściwości prozdrowotnych. Bogactwo antyoksydantów sprawia, że roślina działa przeciwmiażdżycowo i chroni przed chorobami układu krążenia. Wykazuje działanie przeciwzakrzepowe i obniża poziom „złego" cholesterolu. Przeciwutleniacze zwalczają wolne rodniki, spowalniają procesy starzenia się organizmu i poprawiają wygląd skóry.
Flawonoidy, czyli kolejny element kakao, wpływa na poprawę pamięci i koncentracji, natomiast niewielkie ilości kofeiny - dodają energii po wysiłku. Nie bez znaczenia są też minerały. Ziarna kakaowca są świetnym źródłem magnezu, który usprawnia pracę serca i układu nerwowego. Dodatkowo pobudza produkcję endorfin, które są odpowiedzialne za dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne.
Kakao cechuje się też niskim indeksem glikemicznym, dlatego mogą po niego sięgać cukrzycy. Spożywanie naturalnego kakao zapewnia też uczucie sytości, hamuje apetyt i pomaga w szybkim spalaniu tłuszczu (pobudza mięśnie, dlatego warto sięgać po kakao przed treningiem i wysiłkiem fizycznym).
Kakao - przeciwwskazania
Najważniejszym przeciwwskazaniem do spożywania kakao jest oczywiście alergia na ten produkt spożywczy. Nie zaleca się też dodawania go do dań osobom, które chorują na nadciśnienie i niektóre choroby serca. Ziarna zawierają teobrominę i kofeinę, mogące negatywnie wpływać na działanie organizmu. Kto jeszcze powinien unikać kakao? W nadmiernych ilościach nie powinni go spożywać wszyscy cierpiący na zaparcia i zgagę.
Dlaczego warto pić kawę z kakao?
Kto powinien pić kawę z kakao? Wszyscy, którzy potrzebują rozbudzić się i dodać sobie energii. Kakao zwiększa przepływ krwi do mózgu i pobudza produkcję endorfin. Właśnie dlatego, po wypiciu takiego napoju, poprawie ulegnie nasze samopoczucie i koncentracja.
Okazuje się, że osoby pijące kawę z kakao są mniej zestresowane, nie odczuwają niepokoju, a w trakcie wykonywania obowiązków - wykazują się większą dokładnością i uwagą. Jeśli rano sięgniesz po napój z dodatkiem kakao, możesz więc spodziewać się wyższej wydajności.
Do kawy z kakao możesz też np. dodać odrobinę cynamonu - nie tylko poprawi to jej walor smakowy, ale też podkręci twój metabolizm i sprawi, że napój będzie jeszcze zdrowszy.
Zobacz także:
Obniżą cukier, ciśnienie i cholesterol. Sercowcy powinni się zajadać »
Rarytas ze spiżarni babci Ewy - przepis na marynowaną cebulę w słoiku »
Dzięki tym trikom kotlet schabowy będzie obłędnie pyszny. Do panierki dodaj jeden składnik »