Dania jednogarnkowe

Ostatnimi czasy coraz więcej możemy usłyszeć o olejach MCT. Nazwa ta może wydawać się nieco zagadkowa – tymczasem można domyślać się, że będzie coraz bardziej popularna. Dowiedz się, czym są tłuszcze MCT i dlaczego warto po nie sięgać właściwie każdego dnia.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści: 

Olej MCT znajdziesz w większości sklepów z odżywkami oraz suplementami dedykowanymi osobom aktywnym fizycznie. Potencjał tego środka, według wielu specjalistów z zakresu fitnessu czy dietetyki, jest ogromny. MCT to olej o nietuzinkowej zawartości kwasów tłuszczowych potrzebnych organizmowi każdego dnia, szczególnie w okresie intensywnej aktywności fizycznej. 

 Sprawdź także: Dodaj łyżeczkę do kawy. Zmniejszy stres i pobudzi mózg do pracy

Olej MCT – co to jest? 

Czym jest ten coraz bardziej popularny olej MCT? To tłuszcz należący do średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Zresztą stąd też pochodzi jego nazwa – MCT (Medium Chain Triglicerydes). MCT to tłuszcz nasycony, mimo to różni się od innych kwasów tłuszczowych tego typu. Ma inne właściwości oraz inaczej się wchłania. Nie podnosi też poziomu cholesterolu w przeciwieństwie do długołańcuchowych nasyconych kwasów tłuszczowych. Nie zwiększa także ryzyka wystąpienia stanu zapalnych w organizmie czy chorób serca. Suplementacja olejem MCT jest polecana coraz częściej ze względu na wiele korzyści zdrowotnych. Specyfik ten pozyskuje się z oleju palmowego oraz oleju kokosowego – substancji bogatych w średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. 

Olej MCT – wartości odżywcze 

Jest zdrowy, dodaje energii i może chronić przed wieloma chorobami. To właśnie olej MCT. Wartości odżywcze tego preparatu są dość specyficzne. W 100 g oleju MCT znajduje się 900 kilokalorii i 100 g tłuszczu. Nie znajdziemy w tym specyfiku ani białka, ani węglowodanów. Warto pamiętać, że tłuszcze MCT są w pełni metabolizowane przez wątrobę i nie magazynują się w postaci tkanki tłuszczowej. Dlatego często podkreśla się dietetyczne właściwości kwasów tłuszczowych MCT. A wszystko dlatego, że do ich trawienia nie są potrzebne, tak jak w przypadku innych kwasów tłuszczowych, lipaza oraz żółć. Kwasy tłuszczowe MCT wchłaniają się z przewodu pokarmowego bezpośrednio do żyły wrotnej. Dlatego preparat ten wykorzystuje się bardzo często przy wielu stanach chorobowych organizmu, które charakteryzują się upośledzonym procesem wchłaniania tłuszczów. 

Olej MCT – właściwości 

Co jeszcze warto powiedzieć o tym coraz bardziej popularnym, prozdrowotnym produkcie, jakim jest olej MCT? Właściwości tego specyfiku składają się na długą listę. Wymienimy te najbardziej istotne. 

Olej MCT a odchudzanie 

A jak wyglądają szczegóły tematu pt. olej MCT a odchudzanie? Z pewnością olej MCT ma bardzo pozytywny wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej oraz kontrolowanie swojej masy ciała. Badania pokazują, że specyfik ten zwiększa uczucie sytości, a nawet tempo przemiany materii. Oczywiście to wcale nie oznacza, że należy spożywać duże ilości oleju MCT, aby schudnąć. W redukcji tkanki tłuszczowej kluczowy jest ujemny bilans energetyczny. Olej MCT zaś może nam pomóc w procesie odchudzania ze względu na kontrolę apetytu. 

Olej MCT na poprawę nastroju 

Olej MCT pomaga zwiększyć poziom energii i poprawia samopoczucie. A wszystko dlatego, że mózg człowieka składa się z kwasów tłuszczowych. Dlatego potrzebuje ich w diecie, aby funkcjonować prawidłowo również w starszym wieku. Olej MCT na poprawę trawienia i lepsze przyswajanie składników odżywczych 

Warto wspomnieć, że olej MCT wpływa bardzo korzystnie na naszą mikroflorę jelitową. To zaś przekłada się na lepsze trawienie i lepszą zdolność przyswajania minerałów oraz witamin z jedzenia. Średniołańcuchowe tłuszcze mogą pomóc w radzeniu sobie z patogennymi wirusami, szczepami i bakteriami wywołującymi problemy trawienne, takie jak biegunka, zaparcia, bóle brzucha czy zatrucia pokarmowe. 

Olej MCT o właściwościach antybakteryjnych 

Tłuszcze MCT często nazywane są naturalnymi antybiotykami. Pomagają bowiem utrzymać jelita w zdrowiu. Dzięki temu pomagają w zabijaniu niektórych szkodliwych bakterii, a wszystko to w naturalny i bezinwazyjny, wręcz przeciwnie, w sposób. 

Jak stosować olej MCT? 

Kawa z olejem MCT na odchudzanie? Oczywiście, że tak! To jeden z najpopularniejszych sposobów na przyjmowanie tego produktu. Wystarczy zaparzyć kawę z dwóch i pół łyżeczek, a następnie dodać do niej 15 ml oleju MCT i jedną łyżkę masła. Wszystko to należy dokładnie wymieszać, najlepiej za pomocą blendera. Taka kawa z olejem MCT na odchudzanie nosi również nazwę kawy kuloodpornej. Do takiego napoju można dodać także ulubione dodatki takie jak np. cynamon, mleko kokosowe czy erytrytol. 

Jak stosować olej MCT w kuchni? Warto pamiętać, że oleje MCT doskonale nadają się do obróbki w bardzo wysokich temperaturach. A wszystko z racji ich dużego punktu dymienia – nie utleniają się, gdy wzrasta temperatura. Zatem już wiadomo, do czego stosować olej MCT. Sprawdzi się do grillowania, smażenia czy pieczenia w piekarniku. 

Dla kogo olej MCT? 

Już wiesz, do czego stosować olej MCT. Warto również podkreślić, komu ten produkt jest szczególnie dedykowany. Oczywiście, tak jak wspomnieliśmy, substancja ta sprawdzi się u osób intensywnie trenujących. Produkt polecany jest również osobom korzystającym z diety ketogenicznej w celach redukcyjnych – szczególnie na etapie adaptacji tłuszczowej.

Sprawdzi się także u pacjentów, którzy stabilizują swoją glikemię, czyli zmagających się z insulinoopornością. W tym okresie dochodzi bowiem bardzo często do spadku energii i co za tym idzie – znacznego osłabienia. Dlatego olej MCT, na przykład w formie kawy kuloodpornej, sprawdzi się tutaj idealnie. Oleje MCT wspomagają przy wchodzeniu w stan ketozy. Będą stanowić doskonały zastrzyk energii, który przyda się przede wszystkim w kontekście treningów. 

Olej MCT – jak dawkować? 

Nie ma konkretnych wytycznych, jak należy dawkować olej MCT. Na początku zaleca się zastosować małe dawki, a z czasem systematycznie je zwiększać. Zbyt duża porcja oleju MCT przyjęta na raz może mieć działanie przeczyszczające. 

Olej MCT – skutki uboczne 

Czy przyjmowanie oleju MCT może mieć jakieś skutki uboczne? W przypadku tej substancji nie występuje zdefiniowana górna granica tolerowanego poziomu spożycia. Specjaliści podkreślają jednak, że maksymalna dzienna dawka to 7 łyżek stołowych, czyli około 100 ml. Nie podaje się jednak konkretnej dawki, która ma pomóc uzyskać potencjalne efekty zdrowotne.

Jakie konsekwencje może nieść ze sobą przyjmowanie oleju MCT? Badania nie wskazały żadnych niekorzystnych interakcji na przykład z lekami czy innymi substancjami ani też żadnych poważnych konsekwencji. Mogą pojawić się jednak niewielkie skutki uboczne, takie jak na przykład: nudności, biegunka, rozstrój żołądka czy wymioty. Dlatego, tak jak podkreślaliśmy wyżej, warto zacząć od przyjmowania bardzo małych dawek i z czasem jest zwiększać. 

Olej MCT – czy warto go kupić? 

Jak widać olej MCT to ciekawy produkt, który pewnie warto wprowadzić do swojej diety. Oczywiście wiele zależy od naszego zapotrzebowania i trybu życia. Z drugiej strony olej MCT raczej nie powinien nam zaszkodzić. Warto jednak, w przypadku wątpliwości, skonsultować tę kwestię z dietetykiem. 

Zobacz także:

Dodaj do mielonych zamiast cebuli. Nigdy nie były tak delikatne i soczyste »

To naturalny antybiotyk. Babciny przepis wraca w nowej formie »

Właściwości zdrowotne prosa (kaszy jaglanej) »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Pikantne paluszki z ciasta francuskiego

Chrupiące, pikantne paluszki są idealną przekąską – i to nie tylko na imprezę...

Odsłon: 51

15 min
4
15 min
2
15 min
64
Dodatki Patent na obieranie jajek

Chciałam się podzielić z Wami fajnym i prostym sposobem obierania jajek. Taki...

Odsłon: 498

15 min
12

Polecane artykuły

Informacje Mało znana, przez co jest niedoceniana. Kasza owsiana - właściwości i przepisy

Większość z nas kojarzy owies głównie z płatkami owsianymi, które trafiają na nasze stoły m.in. w formie owsianki czy zdrowych przekąsek. Tymczasem...

2
Ewa gotuje Ewa Wachowicz zaskakuje. Co zrobiła z klasycznymi daniami?

Ewa Wachowicz zabrała się za przyrządzanie absolutnych klasyków - kapuśniaka, golonki i sernika. Nie kierowała się jednak tradycyjnymi przepisami i...

1
Informacje Obiad na 2 dni. Propozycje szybkich dań dla zapracowanych

Obiad na dwa dni to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas i energię w codziennej rutynie. Przygotowując posiłek na kilka dni,...

6
Informacje Cztery skuteczne sposoby, dzięki którym ograniczysz marnowanie żywności

Marnowanie żywności to problem wielowymiarowy. Można spojrzeć na niego z perspektywy społecznej – gdy mnóstwo ludzi na świecie głoduje, część wyrzu...

0