Spis treści:
Kawa od dawna znana jest ze swojego prozdrowotnego działania. Większość osób pije ją ze względu na właściwości pobudzające, za które odpowiada kofeina. Ten aromatyczny napój jest źródłem antyoksydantów, które pomagają zwalczać wolne rodniki, stany zapalne oraz działają przeciwstarzeniowo.
Picie kawy korzystnie wpływa na układ nerwowy, zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję, wspiera koncentrację oraz zmniejsza uczucie senności. Kawa działa również profilaktycznie w przypadku choroby Parkinsona. Pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru, a także wspiera proces odchudzania. Po co więc dodawać do niej sól? W poniższym artykule odpowiemy na pytanie, co daje solenie kawy.
Co daje solenie kawy?
Dla wielu osób kawa w wersji czarnej jest zbyt gorzka. Aby pozbyć się jej charakterystycznej goryczki, sięgają więc po nieodłącznych towarzyszy tego napoju, czyli cukier oraz mleko lub śmietankę. Oczywiście wszelkie dodatki sprawiają, że kawa, która sama w sobie prawie nie zawiera kalorii, może stać się bombą kaloryczną.
Dla osób, które chcą dbać o linię, a jednocześnie nie lubią gorzkiego smaku, świetną alternatywą będzie dodanie do ulubionej kawy szczypty soli. Sposób ten od dawna stosowany jest przez mieszkańców krajach skandynawskich, Serbii czy Turcji. Dzięki temu prostemu zabiegowi w mig pozbędziesz się goryczki ze swojego ulubionego napoju. Dodatkowo sól świetnie podkreśli naturalny smak i wzmocni aromat kawy.
Czy solenie kawy jest zdrowe?
Dzienne spożycie soli dla osoby zdrowej nie powinno przekraczać jednej łyżeczki, czyli maksymalnie pięciu gramów. Należy pamiętać, że sól dodawana jest do niemal wszystkich przetworzonych produktów i potraw, dodatkowo trudno wyobrazić sobie gotowane ziemniaki czy jajka bez odrobiny soli. Większość z nas nieświadomie przekracza zalecaną dawkę, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby stosować ją z umiarem. Warto pamiętać o tym, że zbyt duża ilość soli w jadłospisie będzie powodować zatrzymywanie wody w organizmie, a także może być powodem nadciśnienia.
Duża ilość soli w diecie wpływa także na rozwój wielu poważnych dolegliwości, między innymi: chorób nerek, np. kamicy nerkowej, chorób serca, raka żołądka czy osteoporozy. Nadmierne solenie potraw będzie również negatywnie wpływać na naszą sylwetkę, przyczyniając się do rozwoju nadwagi i otyłości. Czy solenie kawy jest zdrowe? Sól w niewielkich ilościach jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dodatkowo osoby, które wykonują pracę fizyczną lub uprawiają dużo sportu, będą mieć podwyższone zapotrzebowanie na ten składnik. Kawa wykazuje działanie moczopędne, podczas gdy sól wpływa na retencje wody, dlatego składniki te będą się równoważyć. Aby zadbać o zdrowie, warto jednak zwrócić uwagę na ogólną dawkę soli, którą przyjmujemy w trakcie dnia. Tak, by nie przekraczać zalecanej ilości.
Kawa z solą - jak przygotować?
Jak zrobić kawę z solą? Możesz przygotować ją dwiema metodami, czyli dodać sól do mielonych ziaren przed zaparzeniem lub dosolić już zaparzony napój. Ile soli dodać do kawy? Wystarczy wsypać niewielką szczyptę.
Źródło: Smaker.pl
Autorka: Anna Hutek
Zobacz także:
To danie jest jak wehikuł czasu. Tylko babcia robiła najlepsze »
Grzybiarze smażą kurki w ten sposób. Zawsze są jędrne i chrupkie »
Obniża cukier i cholesterol we krwi. Sięgaj po liście i nasiona tej przyprawy »