Spis treści:
- Jakie mięso do słoików wybrać?
- Jak pasteryzować mięsne przetwory?
- Mięso do słoików – przepisy
- Jak długo mogą stać w lodówce mięsne przetwory w słoiku?
Dżemy, powidła, marmolady, kompoty, soki czy marynowane bądź kiszone warzywa to przetwory, które najczęściej lądują w naszych spiżarniach. Warto jednak mieć świadomość, że w słoikach można zamknąć nie tylko warzywa i owoce, ale również różne rodzaje mięs. W takiej formie doskonale nadają się one jako smarowidło do kanapek czy dodatek do obiadu. Jakie mięso do słoików wybrać? Jak długo pasteryzować kiełbasę w słoiku i jak ją przygotować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
Jakie mięso do słoików wybrać?
Zastanawiasz się, jakie mięso do słoików wybrać? Możliwości jest naprawdę wiele. Do dyspozycji masz m.in. drób oraz wieprzowinę i wołowinę, w tym pierś z indyka, szynkę, golonkę oraz łopatkę i karkówkę wieprzową.
Jak pasteryzować mięsne przetwory?
Najpierw musisz zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne akcesoria, zwłaszcza słoiki. Warto postawić na słoiki typu wek, czyli takie wyposażone w uszczelkę i metalową klamrę. Doskonałym wyborem będzie także opcja twist-off, czyli taka, w której pokrywka idealnie dostosowuje się do krawędzi naczynia. Słoiki i nakrętki powinny być dokładnie wyparzone, szczelne i pozbawione uszkodzeń.
W jaki sposób przebiega proces pasteryzacji i jak długo pasteryzować kiełbasę w słoiku? Wiele zależy od tego, czy zdecydujesz się na metodę mokrą, czy suchą. Jeśli stawiasz na tę pierwszą, sięgnij po garnek i ułóż na jego dnie ściereczkę. Ustaw słoiki na dnie i zalej je wodą aż po zakrętkę – ważne, aby miała ona temperaturę zbliżoną do temperatury słoika. Pasteryzację należy przeprowadzić trzykrotnie, a czas jej trwania zależy od wielkości słoików. Jeśli dysponujesz naczyniami o pojemności 600 ml, pierwszego dnia należy gotować je przez 60 minut, drugiego przez 40 minut, natomiast trzeciego przez 30 minut. Na koniec należy je wystudzić i umieścić w chłodnym, ciemnym miejscu.
Jak pasteryzować mięsne przetwory, jeśli nie poprzez gotowanie ich w wodzie? Jak już zostało wspomniane, możesz zastosować metodę suchą, czyli tę z użyciem piekarnika. Ustaw słoiki na blaszce w taki sposób, żeby się ze sobą nie stykały. Nastaw piekarnik na 130 stopni z opcją góra-dół, a gdy tylko się nagrzeje, wstaw do niego blachę na 60 minut. Gdy słoiki wystygną, wyjmij je z piekarnika. Powtórz tę czynność drugiego i trzeciego dnia, skracając czas „pieczenia” kolejno do 40 i 30 minut. Nie stosuj tej metody, jeśli dysponujesz słoikami typu wek, ponieważ suche i gorące powietrze może uszkodzić ich uszczelki.
Mięso do słoików – przepisy
Jak przygotować krok po kroku mięso do słoików? Przepisy, które znajdziesz poniżej, ułatwią ci to zadanie. Znajdziesz w nich nie tylko opis czynności, które należy po kolei wykonać, ale również zestawienie składników, po które warto sięgnąć.
Mielonka po staropolsku
Masz ochotę na pyszną domową konserwę, która stanowi idealny duet ze świeżym pieczywem? Zatem postaw na mielonkę po staropolsku. Do jej przygotowania potrzebujesz mielonej łopatki i karkówki wieprzowej, żelatyny, majeranku, czosnku granulowanego oraz soli i pieprzu. Wrzuć mięso do miski, wsyp do niego przyprawy wraz z żelatyną i dokładnie wymieszaj. Przełóż mięso do słoików w takiej ilości, żeby sięgało dwóch trzecich ich wysokości. Po wykonaniu tych czynności poddaj je procesowi pasteryzacji.
Karkówka
Kolejnym mięsnym przetworem, który możesz wyczarować w domowych warunkach, jest karkówka wieprzowa. Aby ją przyrządzić, poza mięsem musisz zaopatrzyć się w żelatynę, zioła prowansalskie, ziele angielskie, jałowiec, świeży czosnek, ziarna pieprzu oraz sól do peklowania. Realizację przepisu rozpocznij od umycia mięsa. Pokrój je w drobną kostkę i przełóż do miski. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek oraz zmielone ziarna pieprzu, jałowca i ziela angielskiego. Całość dokładnie wymieszaj, po czym przykryj miskę folią i wstaw ją na 24 godziny do lodówki. Po upływie doby przygotuj żelatynę z gorącą wodą, a następnie dodaj ją do mięsa i wymieszaj. Umieść mięso w słoikach i zapasteryzuj.
Golonka
Jakie mięso do słoików wybrać, jeśli nie karkówkę czy łopatkę wieprzową? Doskonałym wyborem będzie golonka. Ponadto przyda ci się sól zwykła i peklująca, pieprz, ziele angielskie, słodka i ostra papryka, liść laurowy oraz mielony czosnek. Usuń z golonki kości, po czym natrzyj ją przyprawami i odstaw na bok na kilka godzin. Umieść kawałki mięsa w słoikach wraz z liściem laurowym i zielem angielskim. Ostatnim krokiem jest pasteryzacja.
Pasztet
W twoich zapasach mięsnych przetworów nie może zabraknąć również pasztetu. Aby go wyczarować, na liście niezbędnych produktów umieść łopatkę wieprzową, boczek wieprzowy bez kości, cebulę, ziele angielskie, rozmaryn, liść laurowy oraz sól i pieprz. Pokrój cebulę na ćwiartki, a mięso w większą kostkę. Włóż wymienione składniki do garnka wraz z przyprawami i zalej je wodą. Gotuj całość na wolnym ogniu przez około półtorej godziny, najlepiej pod przykryciem. Gdy mięso przestygnie, zmiel je wraz z cebulą. Jeśli po zmieleniu będzie zbyt suche, dolej do niego nieco wywaru, który pozostał po jego gotowaniu. Dopraw pasztet solą i pieprzem, po czym przełóż go do słoików i zapasteryzuj.
Szynka
Szynka w słoiku to przekąska, która przypadnie do gustu nie tylko fanom mięsa. Przysmak ten przyrządzisz z surowej szynki wieprzowej, soli zwykłej i peklującej, żelatyny, świeżego czosnku oraz cząbru i majeranku. Umyj mięso i pokrój je na mniejsze kawałki. Wymieszaj je z przyprawami i wstaw na dobę do lodówki. Po 24 godzinach zmiel je w maszynce i umieść w słoikach. Zalej je wodą z żelatyną, zamknij i poddaj procesowi pasteryzacji.
Boczek
Kolejnym przykładem mięsa, z którego możesz zrobić bardzo smaczny przetwór, jest boczek. Poza głównym komponentem potrzebujesz świeżego czosnku, ziela angielskiego, majeranku, słodkiej mielonej papryki, liścia laurowego oraz soli i pieprzu. Pierwszym krokiem jest opłukanie boczku i osuszenie go ręcznikiem papierowym. Po wykonaniu tych czynności pokrój go w kostkę, wymieszaj z przeciśniętym przez praskę czosnkiem i przyprawami, a następnie wstaw na kilka godzin do lodówki. Na koniec przełóż go do słoików i zapasteryzuj.
Jak długo mogą stać w lodówce mięsne przetwory w słoiku?
Pasteryzacja to proces, który ma na celu przedłużyć zdatność niektórych produktów do spożycia, jednak należy pamiętać, że nie zapobiega ona całkowicie ich psuciu. Zatem jak długo mogą stać w lodówce mięsne przetwory w słoiku? Jeśli są szczelnie zamknięte, a naczynia nie są uszkodzone, możesz przechowywać je w sten sposób nawet przez kilka miesięcy. Jeżeli jednak zdecydujesz się na otwarcie słoika, powinieneś spożyć jego zawartość w ciągu kilku dni.
Źródło: smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Dodaj ten składnik do biszkoptu. Wyjdzie puszysty jak nigdy »
Trzy składniki i gotowe. To najlepsze smarowidło do chleba »
Słaba odporność to nie wszystko. Tak poznasz, że brakuje ci witaminy C »