Spis treści:
- Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki
- Dlaczego warto jeść kiwano?
- Jak jeść kiwano?
- Co można zrobić z kiwano? Przepisy na słodko i na słono
Polscy konsumenci coraz chętniej sięgają po egzotyczne owoce – obecnie w wielu sklepach można kupić mango, marakuję, liczi, papaję oraz kaki – ale nie tylko. Wśród nich można natknąć się także na kiwano – egzotyczny owoc z Afryki, zwany również ogórkiem kolczastym lub ogórkiem afrykańskim. Dlaczego warto jeść kiwano? W jaki sposób je spożywać i co wyczarować z niego w kuchni? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule.
Sprawdź także: Energetyzujące smoothie zamiast śniadania. Pełne błonnika, witaminy C i potasu
Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki
Zanim odkryjesz, co można zrobić z kiwano i jakie substancje odżywcze znajdują się w jego wnętrzu, dowiedz się, co to za owoc. Otóż jest to gatunek ogórka, który naturalnie występuje głównie w Afryce. Posiada on miąższ o orzeźwiającym smaku, zbliżony do tego charakterystycznego dla ogórka, melona oraz kiwi. Jego zapach natomiast przypomina banana. Co ciekawe, został on uznany przez Światową Organizację Zdrowia za owoc o prozdrowotnych właściwościach. Co dokładnie ma on ci do zaoferowania? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.
Dlaczego warto jeść kiwano?
Jedno jest pewne – nie tylko ze względu na atrakcyjny smak. Owoc ten stanowi prawdziwą skarbnicę substancji odżywczych, które wykazują wszechstronny wpływ na zdrowie. Można znaleźć w nim m.in. witaminy z grupy B, witaminy A i C, a także magnez, żelazo, potas, wapń i cynk. Nie sposób nie wspomnieć również o licznych związkach bioaktywnych, wśród których prym wiedzie katechina oraz kwas ursolowy i oleanolowy, które wykazują silne właściwości przeciwutleniające, czyli chroniące organizm przed stresem oksydacyjnym. Jego dodatkową zaletą jest niska kaloryczność, która w przypadku jednego owocu wynosi niecałe 100 kcal.
Jakie jeszcze korzyści niesie za sobą spożywanie kiwano? Według doniesień naukowych owoc ten dobrze wpływa na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Dzięki zawartości cennych kwasów tłuszczowych oleinowego i linolowego obniża on poziom „złego” cholesterolu, który zwiększa ryzyko udaru mózgu i zawału serca. Co więcej – jako źródło potasu – może być on pomocny w regulowaniu ciśnienia tętniczego krwi. Obecny w nim magnez z kolei pozytywnie oddziałuje na nastrój i funkcjonowanie układu nerwowego.
Dlaczego warto jeść kiwano, jeśli nie dla wsparcia pracy układu krążenia? Chociażby ze względu na jego właściwości hipoglikemizujące. Badania na modelu zwierzęcym wykazały, że redukuje on stężenie glukozy we krwi zarówno przy hipoglikemii, jak i zaawansowanej cukrzycy. W bazie badań naukowych nie brakuje również publikacji wskazujących na powiązanie pomiędzy spożywaniem kiwano a łagodzeniem objawów choroby wrzodowej żołądka. Ciekawostką jest fakt, że owoc ten wykorzystywany jest przez mieszkańców Afryki w celu zwalczania malarii.
Jak jeść kiwano?
Zastanawiasz się, jak jeść kiwano? Możliwości jest naprawdę wiele. Na początek warto skosztować je na surowo, nabierając miąższ łyżeczką – jeśli będzie on dla ciebie zbyt cierpki, posyp go cukrem. Pamiętaj, aby wybrać dojrzały okaz – w przeciwnym razie jego smak może nie przypaść ci do gustu. W jakiej jeszcze formie możesz wprowadzić kiwano do jadłospisu? Świetnie sprawdzi się ono jako dodatek do koktajli, surówek, sałatek, lodów oraz ciast. Co ciekawe, niektórzy uwzględniają je także w wytrawnych daniach, np. takich na bazie mięs, ryb i owoców morza. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyrządzać z niego przetwory, np. dżemy.
Co można zrobić z kiwano? Przepisy na słodko i na słono
Skoro już wiesz, co można zrobić z kiwano, warto poznać kilka przepisów z jego zastosowaniem. Poniżej znajdziesz kilka propozycji, dzięki którym odkryjesz jego oryginalne i smaczne oblicze.
Koktajl z kiwano
Jeśli masz ochotę na orzeźwiający i sycący napój, koniecznie postaw na koktajl z kiwano. Pozostałe składniki, których potrzebujesz do jego przygotowania, to jogurt naturalny oraz miód. Jego przyrządzenie jest niezwykle proste – jedyne, co musisz zrobić, to połączyć ze sobą wszystkie produkty i zmiksować je na gładką masę. Pamiętaj, że taki koktajl najlepiej smakuje schłodzony.
Sorbet z kiwano
Marzą ci się pyszne owocowe lody, ale te truskawkowe, cytrynowe i malinowe już ci się znudziły? Idealną alternatywą dla ich klasycznej wersji będzie sorbet z kiwano. Wystarczy, że zmiksujesz go z innymi owocami, np. bananami oraz ananasem, i smaczny lodowy deser gotowy. Na koniec posłódź go wedle uznania.
Sałatka z kiwano
Co można zrobić z kiwano, jeśli nie lody lub koktajl? Odpowiedź brzmi – zdrową i pożywną sałatkę. Przysmak ten jest na tyle uniwersalny, że możesz uwzględnić w nim szeroką gamę składników – świetnie sprawdzi się tutaj m.in. arbuz, winogrona, czarne oliwki, ser feta oraz pieprz. Jak powstaje taka sałatka? Jej przygotowanie nie jest niczym skomplikowanym – po prostu pokrój i wymieszaj wszystkie komponenty, a na koniec posyp je pieprzem.
Surówka z marchewką i kiwano
Brakuje ci pomysłu na niebanalną surówkę do obiadu? Ta z marchewką i kiwano z pewnością sprosta twoim oczekiwaniom, zwłaszcza jeśli lubisz odkrywać nowe, oryginalne smaki. Aby ją wyczarować, sięgnij dodatkowo po jabłko oraz olej roślinny tłoczony na zimno – dobrym wyborem będzie np. oliwa z oliwek lub olej z ostropestu. Opłucz i obierz marchewki oraz jabłka, a następnie zetrzyj je na tarce. Połącz je z wydrążonym miąższem z kiwano, a na koniec polej wybranym olejem i wymieszaj.
Naleśniki z kiwano
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kiwano idealnie sprawdza się jako dodatek do naleśników. Jeśli chcesz przyrządzić z niego pyszny farsz, połącz je z jogurtem naturalnym, twarogiem oraz cukrem. Usmaż naleśniki w sposób, jaki najbardziej lubisz, a następnie nanieś na nie farsz i zawiń. Przed podaniem możesz polać je jogurtem i udekorować kawałkami kiwano.
Chłodnik z kiwano
Jak jeść kiwano, jeśli nie w sałatce, surówce lub naleśnikach? Wyczaruj z niego chłodnik. Aby to zrobić, musisz zaopatrzyć się w jogurt naturalny, czosnek, cebulę, papryczkę chili, listki mięty, oliwę z oliwek oraz sól. Zmiksuj wszystkie składniki poza oliwą na gładką masę i wstaw je na 20 minut do zamrażalnika. Po upływie tego czasu dolej oliwę i udekoruj kawałkami kiwano oraz listkami mięty. Przekąska w tym wydaniu z powodzeniem zastąpi ci ciężkostrawny obiad w upalne dni.
Źródło: vitapedia.pl, healthline.com
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Eliksir zdrowia i młodości. Nie ma zdrowszego soku od buraczanego, więc pij codziennie »
Gdzie odprowadzać deszczówkę? Jak odprowadzać wodę deszczową z dachu i rynien? »
Teraz jest najlepszy moment na zbieranie pędów sosny. Zrobisz z nich leczniczy syrop »