Spis treści:
- Gdzie wyrzucać obierki i ogryzki po owocach i warzywach?
- W czym wyrzucać obierki i ogryzki do kosza?
Przy każdym gotowaniu tworzysz tzw. bioodpady. To resztki spożywcze, których już w kuchni nie wykorzystasz. Zaliczają się do nich m.in. obierki, ogryzki, skórki czy resztki owoców i warzyw. Choć zapewne wyrzucasz je do właściwego pojemnika, to liczy się też to, w czym do niego trafiają.
Sprawdź także: Gdzie wyrzucać oleje, oliwę, tłuszcze roślinne (zlane do oryginalnego opakowania)?
Gdzie wyrzucać obierki i ogryzki po owocach i warzywach, skórki od bananów oraz resztki owoców cytrusowych?
Wszystkie wymienione elementy powinny trafić do kubła na bioodpady, ale uwaga - nie pierwszego z brzegu, a takiego wydzielonego na odpady bio-kuchenne. Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że są one niezwykle cennym surowcem, z którego wytwarza się biogaz, a z niego ciepło i energię elektryczną. Wiele osób miesza je z odpadami bio-zielonymi, takimi jak skoszona trawa, pocięte gałązki, chwasty czy zwiędłe kwiaty, popełniając przy tym duży błąd. Pamiętaj, że te ostatnie często mają inne przeznaczenie i trafiają głównie na kompost, który następnie służy ogrodnikom i rolnikom.
W czym wyrzucać obierki i ogryzki do kosza?
Segregując bioodpady, warto pamiętać o jeszcze jednej istotnej kwestii - nie powinno się umieszczać ich w zwykłym foliowym worku, ponieważ wtedy cała frakcja zostaje zanieczyszczona. Najlepszym rozwiązaniem jest wrzucanie ich bezpośrednio do pojemnika lub pakowanie ich w specjalne kompostowalne worki - przy ich zakupie warto zweryfikować, czy posiadają certyfikat kompostowalności, oznaczony na przykład symbolem roślinki. Czy worki biodegradowalne to dobry pomysł? Niestety nie w tym przypadku, ponieważ potrzebują one czasu, żeby się rozłożyć, podczas gdy worki kompostowalne rozkładają się wraz ze swoją zawartością.
Źródło: Smaker.pl
Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Świąteczne cateringi rosną w siłę. Ile kosztuje taka przyjemność? »
Szkoci leczą nim przeziębienie. Drink o smaku świąt »
Przeciwnowotworowa dwunastka „krzyżowców”. Na liście kapusta, brokuły i brukselka »