Teoretycznie segregacja śmieci jest bardzo prosta. W końcu na każdy rodzaj odpadów przeznaczony jest kosz oznaczony odpowiednim kolorem. Jeżeli jednak w plastikowej lub szklanej butelce znajdują się resztki produktu, nie możemy ot tak wyrzucić ich do śmieci. Wątpliwości mogą pojawić się na przykład przy opakowaniu po oleju. Sprawdź, jak najlepiej go zutylizować.
Sprawdź także: Gdzie wyrzucać oleje, oliwę, tłuszcze roślinne (zlane do oryginalnego opakowania)?
Gdzie wyrzucać opakowanie po oleju?
Gdzie wyrzucać opakowanie po oleju – to jedno z najczęściej zadawanych pytań podczas codziennej segregacji odpadów kuchennych. Tak naprawdę zależy to od kilku czynników, w tym przede wszystkim od materiału, z którego je wykonano. Jeśli jest to szkło, wystarczy umieścić je w zielonym pojemniku. Wielu osobom wydaje się, że w tej sytuacji należy je umyć, jednak nic bardziej mylnego. Najważniejszym krokiem jest oddzielenie plastikowej nakrętki, którą trzeba wrzucić do kubła na plastik i metal.
Drugim najczęściej wykorzystywanym materiałem w produkcji butelek na olej jest właśnie plastik. Mimo tego, że w jego środku znajdowała się tłusta substancja, nie powinieneś wrzucać go do kontenera na odpady zmieszane. Skieruj swoje kroki do tego przeznaczonego na tworzywa sztuczne. Miej na uwadze, że jej również nie należy myć, a tylko szczelnie zakręcić. W tej sytuacji nie musisz zastanawiać się nad nakrętką – niezależnie od tego, czy jest ona metalowa, czy plastikowa, powinna trafić w to samo miejsce co butelka. Niektórzy doświadczają trudności także z segregacją oleju silnikowego. I nic w tym dziwnego! Okazuje się bowiem, że nie można wrzucić go do śmietnika. Zamiast tego zanieś go do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Tutaj główny szkopuł stanowi substancja znajdująca się wewnątrz butelki, stanowiąca zagrożenie dla naszego środowiska. Warto także pamiętać, że niektóre miasta i gminy wypracowały szczególne metody segregacji tego typu odpadów. Dlatego należałoby to dokładnie sprawdzić, aby nie popełnić niepotrzebnego błędu. Jeśli wewnątrz znajduje się resztka płynu, możesz go również zdać na stacji paliw lub w punktach mechaniki pojazdowej.
Źródło: smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Zamknij smak pomidorów i papryki w słoiku. Zimą zadziała jak wehikuł czasu »
Pierogi z kurkami: Danie rozpieszczające podniebienia domowników »