Gdzie wyrzucać papier kuchenny, torebki do herbaty, filtry do kawy?

O segregowaniu odpadów wiedzą już najmłodsi, którzy uczą się poszczególnych kolorów pojemników. Zasad wyrzucania śmieci jest całkiem sporo i trudno wszystkie je zapamiętać. Właśnie dlatego warto mieć ściągawkę w postaci artykułu. Zapamiętaj, gdzie wyrzucać papier kuchenny, torebki do herbaty i filtry do kawy.

Gdzie wyrzucać papier kuchenny, torebki do herbaty, filtry do kawy? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Jeśli regularnie zaglądasz na Smaker.pl, pewnie zauważyłeś, że ostatnio pojawiło się na naszym serwisie kilka wskazówek dotyczących segregowania śmieci. Dobrze jest mieć taką podpowiedź na wyciągnięcie ręki, bo zasad jest naprawdę sporo. Tym bardziej że za nieodpowiednie wyrzucanie odpadów może grozić mandat. Dotychczas pisaliśmy o tym, gdzie powinny trafić:

Wkrótce będziemy dodawać więcej artykułów - liczymy, że ci się przydadzą i nieco rozjaśnią, do których pojemników mają trafić poszczególne rodzaje odpadów. Tym razem skupimy się na papierze kuchennym, torebkach do herbaty i filtrach do kawy, czyli kolejnych, codziennie używanych przedmiotach kuchennych.

Sprawdź także: Szuflada pod piekarnikiem to nie dodatkowe miejsce do przechowywania. Zaprojektowano ją w innym celu

Gdzie wyrzucać papier kuchenny?

Wiele osób zastanawia się, gdzie wyrzucać papier kuchenny. Tak naprawdę trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od tego, czy został on zanieczyszczony, czy nie. Jedno jest pewne - najgorszym możliwym pomysłem jest spuszczenie go w toalecie. Należy mieć na uwadze fakt, że jest on grubszy niż papier toaletowy, zatem gorzej rozpuszcza się w wodzie, a więc może zatkać odpływ i doprowadzić do poważnej awarii kanalizacji.  

Co zatem zrobić z papierem kuchennym? Jeśli jest on zanieczyszczony tłuszczem, brudem, a nawet zwykłą wodą, jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest umieszczenie go w kuble na odpady zmieszane - w przeciwnym razie zanieczyści całą frakcję. W pojemniku niebieskim - czyli tym przeznaczonym na makulaturę - może znaleźć się tylko wtedy, gdy nie jest zabrudzony. Należy jednak pamiętać, że nie powinno wyrzucać się go w drobnych kawałkach, a większych listkach, ponieważ wtedy łatwiej będzie poddać go recyklingowi.

Gdzie wyrzucać torebki po herbacie?

Niezależnie od tego, z jakiego materiału są wykonane, torebki po herbacie powinny wylądować w pojemniku na odpady zmieszane. A co z torebkami papierowymi? Choć na pierwszy rzut oka sprawiają one wrażenie biodegradowalnych, lepiej nie umieszczać ich w kuble na bioodpady. Dlaczego? Ponieważ w większości są powleczone cienką warstwą plastiku, zwłaszcza z boku na zgrzewach. Jeśli chodzi o torebki w kształcie piramidek, tutaj nie ma żadnych wątpliwości - są one wykonane z polipropylenu, więc nie nadają się do recyklingu.

Gdzie wyrzucać filtry do kawy?

A co z filtrami do kawy? W większości są one kompostowalne, czyli ulegające naturalnemu procesowi rozkładu. To oznacza, że można wrzucić je do pojemnika na bioodpady, ale zanim do niego trafią, należy zaczekać, aż wyschną - w przeciwnym razie może rozwinąć się na nich pleśń. Co więcej, nie powinny być one zanieczyszczone tłuszczem. Należy przy tym zaznaczyć, że miejsce foliowych woreczków, w które zapakowane są filtry, jest w kuble żółtym, czyli tym przeznaczonym na tworzywa sztuczne oraz metal.  



Źródło: Smaker.pl, segregujna5.um.warszawa.pl, www.smieci.eu, www.odpady.org, www.samorzad.gov.pl, www.herbata.info

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Jabłkowe rarytasy od Ewy Wachowicz. Deser ze słoika to jesienny hit »

Majeranek na jesienne bolączki. Stosuj, gdy dokuczają katar i kaszel »

Zapomniane danie jednogarnkowe czasów PRL-u. Sycące i wyborne »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Najprostszy przepis na biszkopt

Biszkopt przygotowany z idealnego ciasta na biszkopt. Przepis prosty, a biszk...

Odsłon: 78

15 min
5

Polecane artykuły

Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

20
Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

306
Informacje Ogórki małosolne na sucho. Tak zrobione wychodzą pyszne i chrupiące

Jak zrobić perfekcyjne ogórki kiszone? W tym sezonie zdecydowanym hitem są ogórki małosolne na sucho. Jakie składniki dodać do tak przygotowanych o...

7
Informacje Biały nalot na ogórkach kiszonych. Czy trzeba je wyrzucić?

Ogórki kiszone zawierają mnóstwo prozdrowotnych właściwości, dlatego powinny gościć w naszej diecie przez cały rok. Na pewno nieraz po odkręceniu s...

25