Spis treści:
- Grillowanie w folii aluminiowej i na tackach – jak wpływa na zdrowie?
- Czym zastąpić aluminiowe tacki na grilla?
- Zasady bezpiecznego grillowania
Tacki aluminiowe to gadżet, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie grilla. Chronią one ruszt przed zabrudzeniem lub na odwrót – jedzenie przed zanieczyszczeniami z grilla. Ponadto są one niedrogie i łatwo dostępne – w sezonie wiosenno-letnim można kupić je niemal w każdym sklepie, a nawet na stacjach benzynowych. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ich stosowanie niesie za sobą same korzyści, jednak okazuje się, że mają one również pewne wady. Czy grillowanie na aluminiowych tackach jest bezpiecznie? Jeśli nie – czym najlepiej je zastąpić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.
Sprawdź także: Co zrobić na grilla? 8 oryginalnych przepisów, goście będą zachwyceni
Grillowanie w folii aluminiowej i na tackach – jak wpływa na zdrowie?
Przygotowując rybę na grillu, zwykle zawijasz ją w folię aluminiową, a mięso i warzywa umieszczasz na aluminiowych tackach? Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, jednak w dłuższej perspektywie może przynieść ci więcej szkody niż pożytku. Liczne badania naukowe wykazały, że w trakcie obróbki termicznej obecne w nich aluminium przenika do jedzenia, co wywiera negatywny wpływ na organizm.
Grillowanie w folii aluminiowej i na tackach jest szczególnie niebezpieczne wtedy, gdy dania przyrządzane są w wysokiej temperaturze. Ponadto aluminium przedostaje się w większych ilościach do pokarmów kwaśnych, słonych oraz tych marynowanych.
Co się dzieje, gdy w organizmie kumuluje się zbyt dużo aluminium? W pierwszej kolejności warto wspomnieć o jego wpływie na mózg. Według doniesień ze świata nauki jego nadmiar przyczynia się do pogorszenia funkcji poznawczych, w tym pamięci i koncentracji. Co więcej, niektóre obserwacje naukowców wskazują na powiązanie pomiędzy wysokim stężeniem aluminium w ustroju a większym ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera.
Nadmiar aluminium wywiera również negatywny wpływ na kości. Może przyczynić się on do wystąpienia osteoporozy, czyli schorzenia, w przebiegu którego dochodzi do ubytku masy kostnej, a co za tym idzie – większej podatności na złamania. Ponadto nie pozostaje on bez znaczenia dla twojego samopoczucia psychicznego – to właśnie on może stać za twoim osłabieniem, zmęczeniem i wahaniami nastroju.
Ważne, abyś miał świadomość, że aluminium to nie jedyny związek, który może przysporzyć ci problemów zdrowotnych. Tacki aluminiowe kryją w sobie także toksyczny bisfenol A, który w dużych dawkach negatywnie oddziałuje na funkcjonowanie gospodarki hormonalnej oraz niektórych narządów, w tym nerek i wątroby.
Czym zastąpić aluminiowe tacki na grilla?
Zastanawiasz się, czym zastąpić aluminiowe tacki na grilla? Wbrew pozorom opcji jest co najmniej kilka – te najbardziej godne uwagi znajdziesz poniżej.
Drewniana deska
Doskonałą alternatywą dla aluminiowych tacek jest drewniana deska, np. taka wykonana z cedru, olchy, klonu lub dębu. Nie dość, że nie zawiera ona szkodliwych związków, to jeszcze przygotowywane na niej potrawy nabierają głębszego smaku i aromatu. Jeśli jesteś fanem grillowanych żeberek, postaw na deskę klonową. Preferujesz drób i ryby? W takim razie lepiej sprawdzi się u ciebie deska cedrowa.
Brytfanna
Czym zastąpić aluminiowe tacki na grilla, jeśli nie drewnianą deską? Do dyspozycji masz także specjalne brytfanny ze stali szlachetnej. Są one bezpieczne dla zdrowia, a do tego bardzo trwałe, dzięki czemu posłużą ci znacznie dłużej niż przez jeden sezon. Dostępne są one w rozmaitych kształtach i rozmiarach, dzięki czemu bez problemu dopasujesz je do swojego rusztu.
Kosz
Kolejnym akcesorium, które warto wziąć pod uwagę, jest kosz do grillowania. Większość modeli ma zamkniętą konstrukcję i odczepianą rączkę, co umożliwia wygodne obracanie potraw. Kosze idealnie sprawdzają się w przypadku warzyw oraz mięs.
Papier rzeźniczy
Jeśli lubisz duszone mięso, ale planujesz zrezygnować z grillowania w folii aluminiowej, zastąp ją papierem rzeźniczym. Przygotowane w nim składniki zachowują wilgoć, co wpływa na ich soczystość. Duże znaczenie ma również fakt, że stosowanie takiego papieru nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.
Liście bananowca
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że świetną alternatywą dla aluminiowych tacek i folii mogą być liście bananowca. Kupisz je m.in. w sklepach z produktami kuchni azjatyckiej. Co bardzo ważne, liście są na tyle giętkie, że możesz zawijać w nie potrawy, np. ryby.
Płyta żeliwna
Jeśli dysponujesz grillem gazowym, możesz zaopatrzyć się w żeliwną płytę. Nie dość, że jest ona bardzo trwała, to jeszcze świetnie przewodzi i równomiernie rozprowadza ciepło. Zawiera ona nieprzywierającą powłokę i umożliwia przygotowywanie żywności w wysokich temperaturach bez obaw o przedostawanie się do niej niebezpiecznych związków. Co istotne, nie wpływa ona w żaden sposób na smak potraw. Na rynku dostępne są różne rodzaje płyt, w tym te przeznaczone do grillowania mięs, warzyw i owoców morza.
Zasady bezpiecznego grillowania
Wiedz, że twojemu organizmowi może zaszkodzić nie tylko grillowanie w folii aluminiowej i na tackach, ale również inne nawyki. Aby zadbać o swoje zdrowie, staraj się przestrzegać poniższych zasad.
- Regularnie czyść ruszt i wymieniaj węgiel.
- Ustaw ruszt wysoko, a nie tuż nad węglem.
- Chemiczną rozpałkę z naftą zastąp tą ekologiczną.
- Grilluj potrawy nad żarem, a nie nad żywym ogniem.
- Nie dolewaj podpałki w trakcie grillowania potraw.
- Wybierz węgiel drzewny zamiast brykietu.
- Rób marynaty samodzielnie – najlepiej takie na bazie oliwy z oliwek, soku z cytryny i czosnku.
- Korzystaj z oddzielnych przyrządów do obróbki mięsa surowego i pieczonego.
- Dopilnuj, aby tłuszcz nie ściekał do paleniska.
- Nie grilluj pokarmów zbyt długo, aby się nie przypaliły.
- Nie kładź na ruszcie mrożonych składników, ponieważ ich wnętrze się zwęgli, a środek pozostanie surowy.
- Wybierz chude i jak najmniej przetworzone mięso. Unikaj gotowych produktów na grilla.
- Nie ograniczaj się jedynie do mięsa. Umieść na ruszcie różne rodzaje warzyw. Nie tylko urozmaicą one twoje dania, ale również dostarczą ci cennych witamin i błonnika.
- Ustaw grilla na płaskiej, stabilnej i odpornej na żar powierzchni.
- W miarę możliwości grill węglowy zastąp gazowym lub elektrycznym.
Źródło: decofire.pl, healthline.com, dietetycy.org.pl, smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Prosty do wykonania, ale jaki. Chrupiący jabłecznik Wikarego »
Wymagana aplikacja do gotującego się bobu. Będzie miał piękny kolor i inny smak »
Wiosenny dodatek do obiadu na podstawowej cerę. Oto Surówka Ślicznotka »