Dania jednogarnkowe

Rozmaryn należy do ziół, które nie tylko świetnie sprawdzą się w kuchni, ale i doskonale wpłyną na twoje zdrowie. Okazuje się, że herbata z rozmarynem, dzięki swoim rozgrzewającym i przeciwbakteryjnym właściwościom będzie idealnym wyborem na jesień i zimę. Sprawdź, jak przygotować herbatę rozmarynową.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Rozmaryn to roślina o pięknym, charakterystycznym zapachu, która przywędrowała do nas znad Morza Śródziemnego. Powszechnie rośnie we Francji, Włoszech, Hiszpanii i Grecji. Na zdrewniałych łodygach rosną niewielkie, twarde listki, które po rozgnieceniu w palcach wydobywają niepowtarzalną woń, którą zawdzięczają olejkom eterycznym.

Roślina ta wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwwirusowe. Rozmaryn używany jest w medycynie naturalnej, kosmetyce oraz oczywiście w kuchni. Można wykorzystać go do wielu potraw, np. do mięs, a nawet zrobić z niego herbatę. Sprawdź, jak przygotować herbatę rozmarynową?

Sprawdź także: Domowy pogromca przeziębień i infekcji. Dodaj tylko oregano

Rozmaryn – właściwości

W rozmarynie kryje się mnóstwo prozdrowotnych właściwości. Znajdziesz w nim witaminę A, C, B6, magnez, żelazo, wapń, cynk i selen, a także flawonoidy i garbniki – o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i przeciwutleniających. Rozmaryn ma także działanie przeciwgrzybicze oraz antywirusowe. Co więcej, świetnie rozgrzewa oraz działa napotnie, dlatego świetnie sprawdzi się, kiedy dopadnie cię przeziębienie lub grypa.

Rozmaryn ma właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu pomaga zwalczać wolne rodniki oraz działa przeciwstarzeniowo. Rozmarynowi przypisuje się także działanie przeciwnowotworowe. Napar z rozmarynu to skuteczny sposób na poprawę trawienia – wspiera prawidłową pracę żołądka i jelit. Pomaga także łagodzić bóle brzucha.

Rozmaryn ma również korzystny wpływ na układ nerwowy – działa kojąco, wycisza, pomaga redukować stres, a nawet poprawia pamięć. Udowodniono, że rozmaryn pomaga obniżyć poziom cukru we krwi – wspiera wytwarzanie insulinę, dlatego jest polecany osobom chorującym na cukrzycę.

Roślina ta działa także przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku bólu stawów oraz mięśni. Rozmaryn zaleca się także osobom, które borykają się z reumatyzmem.

Ponadto może służyć również poprawie urody. Pomaga usunąć nadmiar wody z organizmu oraz pozbyć się cellulitu. Olejek z rozmarynu stosowany jako wcierka na skórę głowy pomaga natomiast na porost włosów.

Jak przygotować herbatę rozmarynową?

W okresie jesienno-zimowym organizm w szczególności narażony jest na infekcje. Warto wówczas przygotować rozgrzewającą herbatę rozmarynową, która będzie nie tylko zdrowa, ale i pyszna. Możesz zaparzyć same gałązki rozmarynu lub dorzucić do nich ulubione dodatki, dzięki czemu wzmocnisz ją o dodatkowe prozdrowotne składniki.

Do przygotowania herbaty z rozmarynem, będziesz potrzebować: łyżeczkę liściastej, czarnej herbaty, gałązkę świeżego rozmarynu, dwa plastry pomarańczy, kawałek imbiru, dwie łyżki mrożonych malin, sok z cytryny, miód i 250 ml gorącej wody.

Do kubka wsyp herbatę (warto użyć specjalnego zaparzacza, by łatwo wyłowić listki) oraz dodaj gałązkę rozmarynu, plastry pokrojonego imbiru, zalej wrzątkiem. Odczekaj około trzech minut, aż się zaparzy. Wyjmij zaparzacz z herbatą, dołóż maliny, plasterki pomarańczy. Kiedy herbata nieco przestygnie, dodaj sok z cytryny i miód.

Kto nie powinien pić herbaty z rozmarynem?

Herbata z odrobiną rozmarynu powinna być raczej bezpieczna. Warto jednak być ostrożnym w przypadku skoncentrowanego olejku z rozmarynu. Nie jest on wskazany dla kobiet w ciąży, w dużej ilości może być przyczyną poronień. Uważać powinny również osoby, u których często pojawiają się reakcje alergiczne. Olejek rozmarynowy nie jest polecany także dla małych dzieci, osób, u których występuje wysokie ciśnienie krwi, choroba wrzodowa oraz wrzodziejące zapaleniem jelita grubego.

Zobacz także:

Pij szklankę tego soku na czczo. Oczyści jelita i przyniesie ulgę »

Te triki musi znać każdy szef kuchni. Jak obrać paprykę ze skóry? »

Tym grożą nieleczone infekcje. Powikłania dotyczą serca, płuc, uszu lub zatok »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dodatki Patent na obieranie jajek

Chciałam się podzielić z Wami fajnym i prostym sposobem obierania jajek. Taki...

Odsłon: 243

15 min
8

Przepis dnia

Dania główne Leniwe z sosem żurawinowym

Dzisiaj leniwe przygotowane z twarogu, mąki i jajek, dodatkowo z sosem żurawi...

Odsłon: 2584

30 min
33
Sałatki Sałatka jarzynowa tradycyjna

Tradycyjną sałatkę jarzynową podajemy najczęściej na święta lub duże uroczyst...

Odsłon: 448

30 min
4
Zupy Rosół drobiowo - wołowy

Rosół to jedna z najpopularniejszych i cenionych zup polskiej kuchni. Jest py...

Odsłon: 140

15 min
6

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

0
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

0
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

7