Spis treści:
- Nasiona konopi siewnej a nasiona konopi indyjskiej
- Nasiona konopi siewnej łuskane i niełuskane
- Nasiona konopi siewnej – wartości odżywcze
- Nasiona konopi siewnej – właściwości zdrowotne
- Siemię konopne w kuchni
Z kwiatów konopi siewnej wytwarza się słynne olejki CBD, natomiast jej nasiona wykorzystywane są najczęściej w przepisach kulinarnych, np. w postaci stałej lub oleju. Kto powinien jeść siemię konopne i jak wykorzystać je w kuchni? I czym różnią się od siebie nasiona konopi siewnej łuskane i niełuskane? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu!
Sprawdź także: Wystarczy zjeść garstkę dziennie. Zwłaszcza gdy jesteś na diecie i dbasz o poziom cukru
Nasiona konopi siewnej a nasiona konopi indyjskiej
Nasiona konopi siewnej a nasiona konopi indyjskiej – jaka jest różnica pomiędzy obydwoma rodzajami konopi? Pierwsza z nich cechuje się nikłą zawartością THC i wysoką zawartością CBD, natomiast druga zupełnie odwrotnie – posiada sporo THC, ale za to mniej CBD. To właśnie nasiona tej pierwszej najczęściej wykorzystuje się w kuchni, jak również w celach zdrowotnych. Czy obydwa rodzaje nasion są legalne? Jak najbardziej tak! Warto jednak mieć świadomość, że w przypadku nasion konopi indyjskiej prawo jest znacznie bardziej restrykcyjne. Może nabyć je tylko osoba dorosła i przechowywać jedynie w celach kolekcjonerskich – ich wysiewanie jest kategorycznie zabronione. Zależy ci na podreperowaniu swojego zdrowia, ale chcesz mieć pewność, że robisz to w całkowicie legalny sposób? Zatem sięgnij po nasiona konopi siewnej – twój organizm na pewno ci za to podziękuje!
Nasiona konopi siewnej łuskane i niełuskane
Czym różnią się od siebie nasiona konopi siewnej łuskane i niełuskane? Te pierwsze kryją w sobie więcej białka i tłuszczów, a do tego nieco lepiej się trawią. Te drugie natomiast oferują większą ilość węglowodanów i błonnika pokarmowego. To właśnie one uchodzą za skarbnicę witamin i minerałów, dzięki czemu zalicza się je do grupy superfoods, czyli tzw. super żywności. Co dokładnie zawierają w sobie te niepozorne ziarenka i jakie korzyści przyniesie ci ich regularne spożywanie?
Nasiona konopi siewnej – wartości odżywcze
Ile kalorii posiadają i co dokładnie w sobie kryją nasiona konopi siewnej? Wartości odżywcze w 100 g niełuskanego produktu kształtują się następująco:
- Wartość energetyczna: 465 kcal;
- Białko: 30 g;
- Tłuszcz: 28 g;
- Węglowodany: 31 g;
- Błonnik: 23 g;
- Cynk: 6 mg;
- Magnez: 390 mg;
- Żelazo: 13 mg;
- Fosfor: 1 100 mg;
- Wapń: 130 mg;
- Witamina E: 1,8 mg.
Nasiona konopi siewnej – właściwości zdrowotne
Jakie działanie na organizm wykazują nasiona konopi siewnej? Właściwości zdrowotne tego produktu są naprawdę liczne! Wyróżniają się one przede wszystkim idealnym stosunkiem kwasów omega-6 do omega-3, dzięki czemu wspomagają funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, zmniejszając ryzyko arytmii i zawału serca oraz powstawania zakrzepów. Do tego regulują ciśnienie i obniżają poziom „złego” cholesterolu we krwi.
Ale to nie wszystko – związki obecne w nasionach konopi siewnej doskonale wpływają na skórę, włosy i paznokcie, usprawniają pracę układu pokarmowego, a także niwelują stany zapalne, w tym te występujące w obrębie stawów. Co więcej, dzięki zawartości silnych antyoksydantów, w tym witaminy E, pomagają one zwalczać wolne rodniki i tym samym chronią organizm przed stresem oksydacyjnym. Ich dodatkowym atutem jest spora ilość białka, które mieści w sobie wszystkie niezbędne aminokwasy.
Siemię konopne w kuchni
Jak wykorzystać siemię konopne w kuchni? Możliwości jest co najmniej kilka! Możesz dodawać je do różnego rodzaju koktajli, sałatek, owsianek, zup, a nawet wypieków czy makaronów. Poznaj kilka przepisów z jego zastosowaniem – po skosztowaniu tych przysmaków nasiona konopi siewnej z pewnością zagoszczą w twoim menu na stałe!
Konopne smoothie
Chcesz dostarczyć sobie solidną porcję witamin i minerałów za jednym zamachem? Zatem zacznij dzień od konopnego smoothie! Poza siemieniem konopnym do jego przygotowania potrzebujesz pomarańczy, banana, borówek, liści szpinaku oraz wody kokosowej. Ponadto możesz dodać do niego odrobinę chlorelli. Jak wyczarować taki napój? Jedyne, co musisz zrobić, to wrzucić wszystkie składniki do blendera i zmiksować je na gładką masę.
Owsianka z nasionami konopi
Owsianka z nasionami konopi to idealna opcja na drugie śniadanie. Poza płatkami i nasionami w jej skład wchodzi banan, cynamon, wiórki kokosowe, borówki, płatki migdałowe oraz mleko krowie lub roślinne. Realizację przepisu rozpocznij od zalania płatków wrzątkiem i przykrycia ich talerzykiem. Po kilku minutach dolej do nich swoje ulubione mleko, po czym dodaj pozostałe komponenty, tj. wiórki, cynamon oraz płatki migdałowe. Po wymieszaniu składników na wierzchu owsianki ułóż owoce i posyp całość nasionami konopi.
Makaron konopny ze szparagami
Jak wykorzystać siemię konopne w kuchni, jeśli nie w koktajlach czy owsiankach? Dodaj je do makaronu! Pozostałe produkty, które warto uwzględnić w tym przepisie, to szparagi, czarne oliwki, pomidorki koktajlowe, cebula, pesto oraz sól i pieprz. Pierwszym krokiem jest ugotowanie szparagów na parze. Następnie podsmaż drobno pokrojoną cebulę na patelni, a makaron ugotuj al dente. Szparagi, oliwki i pomidory pokrój na większe kawałki. Wrzuć ugotowany makaron na patelnię, na której smaży się cebula, po czym dodaj wyżej wymienione warzywa i kontynuuj obróbkę termiczną przez kilka minut. Zmniejsz nieco ogień, dodaj oliwę, pesto oraz sól i smaż całość jeszcze przez chwilę. Przełóż makaron na talerz i udekoruj go listkami bazylii oraz nasionami konopi.
Zupa z botwinki z nasionami konopi
Jeśli planujesz wdrożyć nasiona konopi do swojego codziennego jadłospisu, pamiętaj, aby dodawać je również do zup, np. zupy botwinkowej. Aby ją przyrządzić, na liście składników umieść bulion warzywny, czosnek, świeży koperek, botwinkę, jogurt naturalny, koncentrat z buraków, sok z cytryny oraz łuskane nasiona konopi. Umyj i pokrój botwinkę. Zagotuj bulion, po czym wrzuć do niego twarde kawałki botwiny, gotując je aż do miękkości. Dodaj pieprz, sól, koperek, koncentrat z buraków, zielone części botwiny oraz przeciśnięty przez praskę czosnek i kontynuuj gotowanie jeszcze przez chwilę. Zdejmij garnek z palnika, wlej do niego jogurt oraz sok z cytryny i dokładnie wymieszaj. Po przelaniu zupy do misek oprósz wierzch każdej porcji nasionami konopi. Palce lizać!
Źródła: smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Najlepsze źródło witaminy C. Cytryna, brokuły czy papryka? »
Powinien być w każdej apteczce. Pomoże na wzdęcia i uspokoi drażliwe jelita »