Ile dodać soli do ogórków, żeby nie były flakowate i nie gniły? Ogrodnik zdradza rodzinną recepturę

Domowe ogórki kiszone wyszły mdłe, miękkie i gnijące? To prawdziwy koszmar każdego miłośnika przetworów. Duży wpływ na konsystencję i smak warzyw ma dodana do zalewy sól. Jaka jest najlepsza do kiszenia ogórków i ile jej dodać, żeby wyszły twarde i chrupiące?

Jaka sól jest najlepsza do kiszenia ogórków? Instytut Żywności i Żywienia wydał opinię | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Dlaczego domowe ogórki kiszone są flakowate i gniją? Dużo zależy od soli, której użyjesz do ich kiszenia. Może się okazać, że składnik ten wpłynie na proces fermentacji. Jaka sól jest najlepsza do kiszenia ogórków? Doświadczony ogrodnik podzielił się sprawdzoną recepturą.

Sprawdź także: Pomaga przy wysokim cholesterolu i stanach zapalnych. Jak zrobić nalewkę z mahonii?

Jaka sól jest najlepsza do kiszenia ogórków?

W sezonie letnim domowi kucharze chętnie przygotowują przetwory na zimę. Jeśli właśnie zabierasz się za tę czynność, pewnie chcesz wiedzieć, jaka sól jest najlepsza do kiszenia ogórków.

Większość miłośników wek odparłoby, że ta niejodowana. Tymczasem badania Instytutu Żywności i Żywienia dotyczące wpływu soli z jodkiem potasu na procesy fermentacyjne, obaliły ten mit. Jod nie ma negatywnego wpływu na kiszenie warzyw, więc możesz dodać dowolną sól, a kiszonki i tak będą pyszne. 

W takim razie, którą wybrać - kuchenną, morską, kamienną czy himalajską? Najważniejsze jest to, żebyś wybrał sól, która ma najwięcej wartości odżywczych dla organizmu. Pamiętaj, aby nie kupować produktów wysokoprzetworzonych, np. z dodatkiem środków przeciwzbrylających. 

Ile dodać soli do ogórków, żeby nie były flakowate i nie gniły?

Do kiszenia ogórków możesz użyć soli kamiennej kłodawskiej. Właśnie taką wykorzystał doświadczony ogrodnik, który przetestował, ile potrzeba dodać soli do ogórków, żeby nie były flakowate i nie gniły. Sól ma duży wpływ na twardość i smak warzyw.

Ogrodnik przygotował cztery słoiki z ogórkami, po czym zalał je solanką przyrządzoną z różnych porcji składników. W pierwszym słoiku znalazła się solanka z 40 gramami soli na litr wody, w drugim - 35 gramami na litr wody, w trzecim - 30 gramami na litr wody, a w czwartym - 20 gramami na litr wody. Różnica pomiędzy pierwszym a ostatnim naczyniem była więc ogromna. Przetwory przechowywał przez rok, trzymając je w kuchni (niezbyt chłodnym pomieszczeniu).

Kucharz wypróbował ogórki i wodę spod nich, ogłaszając, że najlepsze są te, przy kiszeniu których użył większą porcję soli - 35 gramów lub nawet 40 gramów na litr wody. Te ogórki kiszone wyszły twardsze, chrupiące i znacznie lepsze w smaku. Wszystko za sprawą reakcji chemicznych, które mają miejsce podczas kiszenia. W procesie uwalniany jest nie tylko kwas mlekowy, ale także kwas octowy, który reaguje z wapniem ukrytym w soli. W ten sposób tworzy się octan wapnia, czyli konserwant żywności, utwardzający warzywa i pozwalający na utrzymanie ich świeżości oraz jędrności na dłużej.

Do kiszenia ogórków warto więc użyć ok. 35-40 gramów soli na litr wody. Ogrodnik uczulił jednak, że jakość ogórków, sposób ich przechowywania, a nawet dodawanie soli „na oko” może wpłynąć na proces kiszenia i do każdego z etapów należy podejść z uwagą.

Źródła: Smaker.pl, YouTube @ogrodniknewstv, ekogram.pl

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Ustalono, kto nie powinien jeść cukinii. To warzywo może być silnie trujące »

Zmieszaj z wodą i wlej do czajnika. Gruba warstwa kamienia rozpuści się w mig »

Masz refluks, zgagę albo pokasłujesz? Dietetyk: tych produktów nie jedz ani nie pij »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Śniadania Pasztet

Pasztet to doskonała przekąska lub dodatek do pieczywa. Pomimo sporej ilości...

Odsłon: 866

>60 min
3
Przetwory Nalewka miodowa, miodówka

Po powrocie do domu w zimowe wieczory kieliszek domowej miodówki rewelacyjnie...

Odsłon: 41

60 min
2
60 min
2
Wędliny Kiełbasa drwala.

Kiełbasa drwala zrobiona jest z boczku świeżego i szynki wieprzowej w stosunk...

Odsłon: 1551

>60 min
2

Polecane artykuły

Informacje Jak pozbyć się zapachu czosnku po jego zjedzeniu?

Czosnek nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Ma to swoje naukowe uzasadnienie, właściwości zdrowotne tego warzywa są niezaprzeczalne. Jest jedna...

1
Informacje Czy imbir zalewa się wrzątkiem? Jak zrobić napar z imbiru, z czym go łączyć - najlepsze przepisy

Napar z imbiru to zbawienny napój podczas jesiennych przeziębień. Jego specyficzny, ostry smak jedni kochają, a drudzy nienawidzą. Pewne jest jedna...

1
Informacje Domowa antygrypina. Najlepszy syrop na jesienne przeziębienia i infekcje

Antygrypina to naturalny sposób na radzenie sobie z przeziębieniem i grypą. Co więcej, bez trudu zrobisz ją w domu z łatwodostępnych składników. W...

2
Informacje Leśna zupa z tego grzyba to poezja smaku. Jak przyrządzać i jak mrozić kozią brodę?

Gdy myślimy o grzybach leśnych, do głowy przychodzi nam najczęściej kurka, borowik, czasem podgrzybek, bo przecież doskonale nadaje się do suszenia...

3